سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
نتایج پژوهش «غرب‌شناسی علمای شیعه در تاریخ معاصر ایران» در کتابی با همین عنوان پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر خواهد شد. توجه به مستندات تاریخی و فتاوای علما در زمینه‌های مختلف از نکات برجسته این نوشتارند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

غرب‌شناسی علمای شیعه در تاریخ معاصر

پژوهشگاه

نتایج پژوهش «غرب‌شناسی علمای شیعه در تاریخ معاصر ایران» در کتابی با همین عنوان پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر خواهد شد. توجه به مستندات تاریخی و فتاوای علما در زمینه‌های مختلف از نکات برجسته این نوشتارند.

 

یاسر عسگری در گفت‌وگو با ایبنا، این پژوهش را از آثار «حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد رهدار» خواند و گفت: کتاب «غرب‌شناسی علمای شیعه در تاریخ معاصر ایران» اکنون مراحل پیش از نشر خود را طی می‌کند.

وی با بیان این که این مجموعه در بردارنده هفت فصل گوناگون در حجمی بالغ بر 900 صفحه است، بیان داشت: از عناوین این فصول می‌توان «کلیات»، «موضع عالمان شیعه در قبال چهره کلامی ـ مسیحی غرب در ایران»، «موضع‌گیری عالمان شیعه در قبال چهره سیاسی ـ نظامی»، «موضع‌گیری عالمان شیعه در قبال چهره اقتصادی غرب»، «رویارویی فکری ـ فرهنگی علمای شیعه با غرب»، «جمع‌بندی» و «ضمایم» را نام برد.

 نخستین باری است که پژوهشی به این شکل و در این حوزه صورت گرفته، یعنی غرب‌شناسی از نگاه علمای شیعه بررسی شده است

عسگری عنوان داشت: در بخش جمع‌بندی «غرب‌شناسی علمای شیعه در تاریخ معاصر ایران» مباحثی مانند رویکردهای مواجهه با غرب، ابعاد غیریت غرب نسبت به ما، غرب‌شناسی جریان دانشگاهی، انقلاب اسلامی و گذار از غرب، عنوان و بررسی شده‌اند.

وی درباره نکات برجسته و قابل توجه این پژوهش یادآور شد: نخستین باری است که پژوهشی به این شکل و در این حوزه صورت گرفته، یعنی غرب‌شناسی از نگاه علمای شیعه بررسی شده است و مستندات تاریخی، فتاویی که علما در زمینه‌های مختلف عنوان کرده‌اند، به همراه کتاب‌ها و رسالاتی که از آنها منتشر شده‌، علاوه بر متن کتاب در ارجاعات به عنوان منابع نیز معرفی می‌شوند.

 

مسوول دفتر گروه مطالعات اسلام و غرب پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، مخاطبان اصلی کتاب «غرب‌شناسی علمای شیعه در تاریخ معاصر ایران» را پژوهشگران و علاقه‌مندان به حوزه غرب‌شناسی و تاریخ معاصر ایران خواند.


تنظیم از گروه کتابخوانی تبیان
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین