تبیان، دستیار زندگی
ارزشهای انسانی اختصاصی به زن یا مرد ندارد و به تبع آن اسوه های انسانی نیز همین گونه اند. زهرا همچنان كه بر زنان، تأثیر گذارده و اسوه آنان است، اسوه مردان نیز میباشد!
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سنگ صبور شوهر

سنگ صبور، قلب

امروز  روز زن و به عبارتی روز مادر نام نهاده شده و دلیل این نامگذاری ولادت خجسته و با برکت حضرت زهرا (ع) است . چه خوب است تاملی کنیم در این باره که چرا از میان این همه مناسبت و ولادت ائمه اطهار و زنان بزرگوار و بزرگ منش ، این شخصیت چنین نمود پیدا کرده  است ؟ مگر در زندگی ایشان چه ویژگی های بارزی نمایان است که می تواند برای زنان و مادران سیره و الگو تلقی شود ؟زندگی ایشان از ابعاد مختلف قابل بررسی  و تعمق است . ایشان علاوه بر مادر بودن ، وجهه سیاسی و اجتماعی فعالی نیز داشته اند و در برهه های مختلف نقش آفرینی کرده اند .

زندگی سیاسی و اجتماعی حضرت زهرا(ع)

حجت‌الاسلام محسن تاج لنگرودی با اشاره به شخصیت حضرت زهرا (س) اظهار می دارد: در حیات پیغمبر (ص)، ضرورت ایجاب نمی‌کرد که حضرت زهرا (س) در امور سیاسی و اجتماعی وارد شود ولی در دوران بعد از رحلت پیامبر، ‌ایشان بیشتر در مسائل سیاسی در کنار امام علی (ع) حضور داشتند. ایشان می افزاید: طبق روایاتی که آمده است، پیامبر تقسیم کار داشتند که مسئولیت‌هایی را به حضرت زهرا (س) واگذار کرده بودند و این مسئولیت‌ها فردی و خانوادگی بود و با وجود این مسئولیت‌ها ضرورتی برای حضور حضرت زهرا (س) در مسائل سیاسی و اجتماعی احساس نمی‌شد.

اما حضرت زهرا (س) هنگامی هم که در خانه بودند از اوضاع سیاسی با خبر می‌شدند، به گونه‌ای که امام حسن (ع) را به مسجد می‌‌فرستادند تا متن سخنرانی‌ها و خطبه‌های پیامبر (ص) را به حضرت فاطمه (س) انتقال دهد تا حضرت زهرا (س) از اوضاع سیاسی کاملاً با خبر شوند.

اگر چه فاطمه( س) یك زن است ولی آنچه او را مقتدا ساخته است، كمال انسانی اوست و بدین خاطر، متعلق به عالم انسانیت است،

این مبلغ دینی اظهار داشت: در برخی روایات دینی آمده است که در جنگ احد در شرایطی که ایجاب می‌کرد حتی حضرت زهرا(س) برای رسیدگی به وضعیت مجروحان جنگی در صحنه‌ها حضور پیدا می‌کردند اما شرایط بعد از رحلت پیامبر (ص) به طور کلی با زمان پیغمبر (ص) تغییر کرد و شرایط به گونه‌ای شد که حضرت زهرا (س) در عرصه‌های اجتماعی و سیاسی حضور پیدا کردند.

بعد از وفات پیغمبر حجاب كامل در میدان مبارزه حضرت فاطمه نمونه ی كامل یك زن مسلمان است، اگر چه در مواضع حساس سیاسی و اجتماعی قرار می گیرد، اما این مهم، او را از حجاب و عفاف دور نمی سازد. اگر چه فاطمه یك زن است ولی آنچه او را مقتدا ساخته است، كمال انسانی اوست و بدین خاطر، متعلق به عالم انسانیت است، ارزشهای انسانی اختصاصی به زن یا مرد ندارد و به تبع آن اسوه های انسانی نیز همین گونه اند. زهرا (س)همچنان كه بر زنان، تأثیر گذارده و اسوه آنان است، اسوه مردان نیز میباشد!

مشارکت حضرت فاطمه (س)در عرصه های مختلف اجتماع ،نیز یک مشارکت وسیع و همه جانبه بود.البته داده های تاریخی در این زمینه خیلی زیاد نیست . اما یکی از جلوه های مشارکت اجتماعی آن حضرت را ،می توان در مراودات ایشان با گروههای مختلف مردم مشاهده نمود. به طوری که اصحاب رسول خدا به راحتی به خانه ی حضرت زهرا(س) رفت و آمد داشتند و سؤالات خود را از محضر ایشان می پرسیدند. فاطمه(س) نیز که در جامعه از نوعی مرجعیت فکری و دینی برخوردار بود به سؤالات آنان پاسخ می دادند .

گل

زندگی خانوادگی

روزی حضرت علی از فاطمه پرسید : فاطمه جان آیا غذایی موجود است که بیاوری ؟

حضرت زهرا (س) فرمود : سوگند به خداوندی که حق و قدر تو را بزرگ شمرد 3 روز است که غذای کافی در منزل نداریم و همان مقدار ناچیز خوراکی را به شما بخشیدم و خود گرسنگی را تحمل نمودم. امام علی (ع) فرمود : پس چرا اطلاع ندادی؟ حضرت زهرا گفت : پدرم مرا نهی کرده از شما چیزی بخواهم (بحار- جلد 14 صفحه 197)

فاطمه ، سختیها و گرفتاریهای خانه را تحمل می‌کرد و سنگ صبور شوهر بود. آنقدر رابطه همسری و زناشویی، عاطفی- عمیق- همراه با عشق و ایثار و احترام- گذشت- رضای الهی بود که حساب ندارد. قرآن میفرماید : ما زنان را خلق کردیم که مایه آسایش و آرامش شما باشند . لتسکنوا الیها. سوره روم آیه 21 فاطمه همدل و دلدار علی است تسلی‌ ده خاطر اوست ، مشاور و همراه اوست، پناهگاه عـلـی است او امـانتدار علی بود و مشکل گش ی علی.

امام علی (ع) می‌فرماید : وقتی بخانه می‌آمدم و به چهره زهرا نگاه می‌کردم تمام غم و اندوهم بر طرف می‌شد.

فارس / نوید شاهد /اکو نیوز

خانواده و زندگی - تنظیم و تغییر برای تبیان : کهتری

شما می توانید با مطالعه کتاب "الگوهای رفتاری حضرت فاطمه زهرا (س) " در کتابخانه تبیان بر اطلاعات خود بیافزایید.

مقالات مرتبط

زن ، حیا و میل به خودنمایی

استفاده همگانی ،ممنوع!

کدام روز، روز زن است؟

کدام روز، روز زن است؟

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.