سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
تلسکوپ فضایی هابل با بهره گیری از ابزار جدید خود توانست شاهد بلعیده شدن یکی از داغ ترین سیارات فراخورشیدی توسط ستاره همراهش باشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ستاره، سیاره را می بلعد

تلسکوپ فضایی هابل با بهره گیری از ابزار جدید خود توانست شاهد بلعیده شدن یکی از داغ ترین سیارات فراخورشیدی توسط ستاره همراهش باشد.

تصویری خیالی از بلعیده شدن سیاره فراخورشیدی واسپ – 12 بی توسط ستاره همراهش

این ابزار جدید تلسکوپ فضایی هابل "طیف نگار منشا کیهانی" نام گذاری شده است و "واسپ – 12 بی" داغ ترین سیاره فراخورشیدی در کهکشان راه شیری، طی 10 میلیون سال آتی به طور کامل توسط ستاره پیرامون خود بلعیده خواهد شد.

این سیاره چنان به ستاره خورشید مانند همراهش نزدیک است که دمای سطحی آن به 1537 درجه سانتیگراد ( معادل 2800 درجه فارنهایت) رسیده و در اثر کشش های بسیار شدید (ناشی از جاذبه ستاره پیرامونش) به شکل یک توپ راگبی در آمده است.

جرم این سیاره فراخورشیدی 40% بیشتر از سیاره مشتری است در حالی که اتمسفر آن سه برابر شعاع مشتری گسترش یافته و در حال پرت کردن مواد سیاره ای به سوی ستاره همراه می باشد.

تاثیر رد و بدل کردن مواد میان دو جرم ستاره ای بطور عادی‌ در سیستم های ستاره ای دوتایی دیده می شود، اما این نخستین باری است که این پدیده بطور واضح‌ و شفاف‌ از جانب یک سیاره فراخورشیدی قابل مشاهده است.

سرپرست تیم تحقیقاتی، کارول هاسول از دانشگاه اوپن انگلستان در این باره می گوید: ما ابری عظیم از مواد را در اطراف این سیاره که در حال فرار بوده و در نهایت به دام ستاره همراه خواهد افتاد، مشاهده کرده ایم. علاوه بر این عناصر شیمیایی را شناسایی کرده ایم که تاکنون در هیچ یک از سیارات فراخورشیدی دیده نشده اند.

نتیجه تحقیقات کارول هاسول و تیم همراهش در دهم ماه می سال 2010 میلادی در ژورنال اختر فیزیک به چاپ سیده است.

مقایسه اندازه سیاره مشتری با سیاره فراخورشیدی واسپ – 12 بی

بر اساس تئوری هایی که سال  گذشته توسط شو-لین لی از دپارتمان فیزیک دانشگاه بکینگ چین در مجله علمی نیچر به چاپ رسیده بود، سطح سیاره می تواند تحت تاثیر نیروی گرانش بسیار شدید ستاره پیرامون، از شکل طبیعى خارج شده و این نیروی کششی به اندازه ای بخش های درونی سیاره را داغ می کند که این حرارت باعث گسترش بیش از حد  اتمسفر خارجی سیاره می شود. حالا تلسکوپ فضایی هابل در کشف اخیر خود این تئوری را به اثبات رسانده است.

سیاره فراخورشیدی "واسپ – 12 بی" در واقع ستاره کوتوله زرد رنگی است که به فاصله 600 سال نوری در صورت فلکی "ارابه ران" قرار گرفته است. این سیاره فراخورشیدی برای نخستن بار در سال 2008 میلادی توسط سری تلسکوپ های واسپ انگلستان کشف شده و چنان به ستاره همراهش نزدیک است که مدار دور آن را تنها در  1.1 روز می پیماید.

 

منبع: Nasa.Gov 

به نقل از: parssky.com

تنظیم برای تبیان: م.ح.اربابی فر

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین