سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
فرهنگ قاسمی ،ترانه سرای پیشكسوت پاپ ،ضمن اعتراض به بی سروسامانی رعایت حق مولف ،به استفاده ترانه مخدوش شده مشتی ماشاء الله در آخرین فیلم فرزاد موتمن كه پوپك مش ماشاء الله نام دارد ،اعتراض كرد. فرهنگ قاسمی که ترانه سرای موسیقی متن فیلم سفیر نیز است گفت:متاس
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اعتراض ترانه‌سرای "مشتی ماشاء الله"

پوپک و مش ماشالله

 

کاش اجازه می‌داد ترانه را نسبت به شرایط فیلمنامه دوباره سرایی کنم.

 فرهنگ قاسمی ،ترانه سرای پیشكسوت پاپ ،ضمن اعتراض به بی سروسامانی رعایت حق مولف ،به استفاده ترانه مخدوش شده مشتی ماشاء الله در آخرین فیلم فرزاد موتمن كه پوپك مش ماشاء الله نام دارد ،اعتراض كرد. فرهنگ قاسمی که ترانه سرای موسیقی متن فیلم سفیر نیز است گفت:متاسفانه چنان این فیلم برای من غیر قابل تحمل است که اگر حتی ترانه آن هم قابل تامل بود باز هم نمی توانستم سکوت پیشه کنم.الان هم نمی توان کاری کرد فیلم ساخته شده است وترانه ای مخدوش شده از روی ترانه من ساخته شده است و این مسائل بر می گردد به رعایت نکردن کپی رایت.خوب اگر کپی ایت نداریم اخلاق که داریم.

وی با اشاره به اینکه ترانه مشتی ماشاء الله را سالهای پیش از انقلاب برای کودکان ونوجوانان ساخته است ، افزود:نزدیک به دوسال پیش هم ترانه معروفی از من با عنوان (غربت) که اینگونه می گوید:وقتی دلگیری و تنها غربت تموم دنیا از دریچه قشنگ چشم روشنت میباره) در مجله چلچراغ به نام ترانه سرای دیگری به نام ایرج جنتی عطایی معرفی شد.

من زنگ زدم واعتراض کردم ولی گویا پیگیری های من بیشتر باعث دردسر برای من می شد!

حتی آقایی به نام وارتان آوانسیان در خارج از کشور آلبومی با عکس زنده یاد فریدون فروغی که به دیواری آجری تکیه داده است را با نام شیاد منتشر کرده است.زمانی که من داخل کشور نمی توانم از حق خودم دفاع کنم معلوم است که به خارج از کشور وسعم نخواهد رسید.

من به همراه وکیل خانواده محترم فروغی ،آقای آرش قاسمی که البته نسبتی با من ندارد، نتوانستیم پیگیر حق خود بشویم،اما حداقل دل خوش بودیم کارگردانی چون فرزاد موتمن حداقل تماس می گرفت و حتی اجازه می داد خود ،ترانه را نسبت به شرایط فیلمنامه دوباره سرایی کنم.

در صورتیکه ترانه مخدوش شده ای که الان با فیلم در سینماها منتشر شده است صرفا یک استفاده ابزاری از کلمات کلیدی ترانه اصلی را یدک می کشد.

فرهنگ قاسمی پس از همکاری با کامبیز روشن روان برای ساخت ترانه فیلم سفیر بنا دارد برای فیلم فریبرز صالح به نام «روز بعد» با همکاری این آهنگساز ترانه ای دیگری بسراید.

فیلم روز بعد ماجرای تحول زهیر در ماجرای عاشورای حسینی است.

شایان ذکر است.ترانه اصلی مشتی ماشاء الله ،I'm not your stepping stone

نام دارد که در دهه چهل میلادی توسط گروه راک مانکی اجرا شده است. زنده یاد فریدون فروغی این ترانه را با ترانه سرایی فرهنگ قاسمی اجرا کرده است.

اصل این ترانه در بخشی از فیلم I'm Not There كه درباره زندگی باب دیلان بود در سال 2007 استفاده شده است.

 

منبع : وبلاگ هومن ظریف

تنظیم برای تبیان : مسعود عجمی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین