سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
ولاپان: ایران چهاراستادیوم احداث كند، شانس بالایی برای میزبانی2011دارد مرادی امتیاز خوبی برای جام جهانی كسب كرده است نشست مطبوعاتی و رادیو تلویزیونی دبیر كل كنفدراسیون فوتبال آسیا بعداز ظهر روز پنجشنبه با حضور نماینده‌گان ر...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ولاپان از میزبانی ایران ، مرادی و دادکان می گوید


ولاپان:

ایران چهاراستادیوم احداث كند، شانس بالایی برای میزبانی2011دارد

مرادی امتیاز خوبی برای جام جهانی كسب كرده است

نشست مطبوعاتی و رادیو تلویزیونی دبیر كل كنفدراسیون فوتبال آسیا بعداز ظهر روز پنجشنبه با حضور نماینده‌گان رسانه‌های گروهی برگزار شد.

در ابتدای این نشست كه در آكادمی تیم‌های ملی فوتبال برگزار شد، ناصر نوآموز نایب رییس فدراسیون فوتبال كشورمان با تشكر از حضور گروه بلند پایه كنفدراسیون فوتبال آسیا در ایران گفت: حضور ولاپان در AFC به عنوان دبیركل در سی سال، منشاء خدمت بزرگی به فوتبال آسیا بوده است و حضور وی برای فوتبال ایران همیشه دلگرم كننده بوده است. امیدوارم كه برنامه آسیا ویژن و ارتباطات بعدی بتواند تا ده سال آینده روابط محكم‌تری را بین فوتبال ایران و فوتبال آسیا رقم بزند.

وی افزود: تیم ویژن ایران با صحبتهایی كه در فدراسیون شده بود تمام حقایق را برای تیم AFC تشریح كرد و در این چهار روز بین دو تیم متخصص بهترین ارتباط كاری برقرار شد و به طور حتم این طرح پیشرفت فوتبال ایران را به دنبال خواهد داشت.

پس از صحبتهای نایب رییس فوتبال ایران نمایندگان رسانه‌های گروهی پرسش‌های خود را از پیتر ولاپان مطرح كردند.

خبرنگاری درباره شانس میزبانی ایران در مسابقات جام ملت‌های آسیا در سال 2011 پرسید كه ولاپان در این باره گفت:‌ جام ملتهای آسیا در سال 2004 مسابقاتی بود كه در بالاترین حد برگزار شد و این رقابتها مانند نگینی بر روی انگشتر می‌درخشید. برای اولین بار طی یك تصمیم جسورانه مسابقات 2007 را در چهار كشور ویتنام، اندونزی، مالیزی و تایلند برگزار خواهیم كرد.

وی افزود: همانطور كه می‌دانیم آسیا به چهار بخش تقسیم شده و به صورت دوره‌ای میزبان جام ملتها گردشی مشخص می‌شود و در سال 2011 مسابقات به بخشی می‌رسد كه ایران یكی از اعضای آن است. با تغییری كه كنفدراسیون فوتبال آسیا در سالهای برگزاری رقابتهای جام ملتهای آسیا انجام داده این مسابقات با رقابتهای جام جهانی و المپیك تلاقی نخواهد كرد و به همین جهت باعث توجه افراد زیادی خواهد شد.

ولاپان ادامه داد: هر كشوری كه آرزوی میزبانی جام ملتهای آسیا را دارد باید امكانات زیادی را داشته باشد كه من به اختصار آنها را توضیح می‌دهم. نكته اول آن كشور باید فوتبال خیز باشد و توسط دولت و فدراسیون حمایت شود و فوتبال ایران در این باره نگرانی ندارد. فاكتور دوم باید تیم خوبی داشته باشد كه بتواند حداقل به نیمه نهایی جام ملتها صعود كند و شما نیز در این باره مشكلی ندارید. نكته سوم فدراسیون قوی با مدیریت قوی احتیاج دارد. فاكتور بعدی امنیت تماشاگران و تیم‌هایی است كه برای تماشای این رقابتها به كشور میزبان می‌آیند. تیم میزبان باید امنیت 15 كشور میهمان را تامین كرده و هتل و گردشگاه‌هایی نیز تاسیس كند.

وی خاطر نشان كرد: همچنین برای میزبانی جام ملتها یك كشور به چهار ورزشگاه مدرن و مجهز نیاز دارد. كره جنوبی و ژاپن برای میزبانی جام جهانی هر كدام به تنهایی دوازده ورزشگاه مدرن احداث كردند. در جام ملتهای آسیا 16 تیم به 4 گروه تقسیم شده و به همین دلیل باید برای هر گروه یك شهر را كه صاحب یك ورزشگاه مدرن است در نظر گرفت، اگر تا سال 2010 ایران بتواند چهار استادیوم مدرن احداث كند شانس بسیار بالایی برای میزبانی جام ملتهای آسیا در سال 2011 دارد.

خبرنگاری پرسید شما در اظهار نظری عنوان كرده بودید مدیریت فوتبال ایران دچار رنسانس شده است، كه دبیر كل كنفدراسیون فوتبال آسیا در این باره گفت: رنسانس به معنی شروع و حركتی مجدد در زمینه‌های متفاوت است. صفایی فراهانی رنسانس را در فوتبال ایران شروع كرد و دكتر دادكان ادامه دهنده راه اوست. امیدوارم كه مدیران فوتبال ایران به آینده نگاه كنند و بستر لازم را برای پیشرفت فوتبال ایران فراهم كنند. بالا بردن رفتار حرفه‌ای در مدیریت‌ها و كارهایی كه به فوتبال مربوط است و حركت از آماتوریسم به سمت حرفه‌ای شدن از وظایف مسوولان ورزش یك كشور است.

خبرنگاری درباره‌ی طولانی شدن زمان برگزاری رقابتهای لیگ قهرمانان آسیا از ولاپان پرسید كه وی گفت: فیفا تقویم مسابقات مختلف فوتبال در جهان را منتشر كرد كه بر این اساس به دلیل برگزاری رقابتهای لیگ در روزهای آغازین هفته، فیفا تصمیم گرفت كه بیشتر مسابقات قاره‌ای در اواسط هفته برگزار شود. AFC نیز تقویم خود را تا سال 2012 تنظیم كرده است كه رقابتهای لیگ قهرمانان آسیا از ماه مارچ آغاز و نوامبر به پایان خواهد رسید.

ولاپان افزود: قاره آسیا به دلیل وسعت و شرایط متغیر آب و هوایی بسیاری از كشورها مسابقات خود را در تابستان و برخی دیگر را در زمستان شروع می‌كند و این تنها مشكل بزرگ AFC برای برگزاری منظم رقابتهای لیگ قهرمانان آسیا است.

وی در پاسخ به این سوال كه چگونه می‌توان توقف مربی‌سازی را در فوتبال اسیا بار دیگر به حركت انداخت گفت: این مشكلی است كه از سال 1950 به بعد فوتبال آسیا را آزار داده است. اما كنفدراسیون فوتبال آسیا برنامه‌ای را تنظیم كرده كه با تربیت مربیان، تیمهای آسیایی از مربیان داخلی استفاده كنند اما در این بین فدراسیون‌ها باید باور داشته باشند كه مربیان آسیایی نیز می‌توانند تیمهای كشور خود را هدایت كنند. زمانی كه فوتبال حرفه‌ای ژاپن كار خود را آغاز كرد از 16 تیم لیگی 16 مربی اروپایی آن را هدایت می‌كردند اما هم اكنون تنها 4 مربی خارجی در فوتبال ژاپن حضور دارد، من مطمئن هستم كه در پنج سال آینده مربیان آسیایی می‌توانند هدایت تیم‌های قاره را به عهده گیرند.

خبرنگاری از ولاپان درباره مشكلات ایجاد شده درباره پرونده دو تیم صنعت نفت و راه‌آهن پرسید كه وی پاسخ گفت: دقیقا توجه كنید كه تمام مسائل فوتبال كشور به فدراسیون مربوط است و باید در فدراسیون تصمیم گیری شود. تمام لیگهای ایران از دسته اول تا زیر گروه استانها باید زیر نظر فدراسیون فوتبال باشد. وقتی چنین اختلاف نظری ایجاد می‌شود تیم شاكی می‌تواند شكایت خود را به فدراسیون ببرد و فدراسیون نیز باید آن را به كمیته انضباطی ارسال كند. این كمیته انضباطی است كه باید در این باره قضاوت كند. اما شاكی به حكم كمیته انضباطی نیز می‌تواند معترض باشد و پس از آن پرونده به استیناف می‌رود و پس از تصمیم استیناف هیچ دادگاه دیگری نمی‌تواند درباره آن پرونده قضاوت كند.

خبرنگار ایسنا از ولاپان درباره احتمال داوری مسعود مرادی در جام جهانی 2006 پرسید كه وی گفت: از 4 سال پیش سیستم جدیدی برای تعلیم، آموزش و انتخاب داوران در جام جهانی شروع شده است. فیفا تعدادی از داوران را انتخاب كرده است و پس از حضور در تمرینات كمیته داوران فیفا و شركت در مسابقات مختلف از جمله مسابقات جام جهانی زیر بیست سال و زیر هفده سال با اعطای امتیاز، داوران برگزیده برای حضور در جام جهانی انتخاب می‌شوند. مرادی نیز تاكنون امتیاز خوبی كسب كرده و امیدوارم كه بتواند در جام جهانی قضاوت كند.

پیتر ولاپان در جمع خبرنگاران رسانه‌های گروهی راهیابی تیم ملی ایران به جام جهانی ‌2006 آلمان را دستاوردی بزرگ برای فوتبال ایران و آسیا دانست و تصریح كرد: این موفقیت فوتبال ایران را متحول خواهد كرد.

وی افزود: بازدید روز چهارشنبه از فدراسیون فوتبال سبب خوشحالی است چرا كه اختصاص یك ساختمان با امكانات بسیار كه تمامی پرسنل به راحتی در كنار یكدیگر مشغول به كار باشند در كمتر كشوری دیده می‌شود و این یكی از دستاوردهای بزرگی است كه با مدیریت دادكان به نتیجه رسیده است.

ولاپان خاطرنشان كرد: رئیس فدراسیون فوتبال ایران به من اطمینان داد كه كار به همین جا ختم نمی‌شود و ساختمان‌هایی برای هیات‌های فوتبال در استان‌های سه گانه كشور به وجود می‌آید و بسیار خوشحالم كه تمامی این موفقیت‌ها در دوران سه ساله‌ی مدیریت دادكان اتفاق افتاده است.

ولاپان در ادامه خاطرنشان كرد: فوتبال ایران به تمامی طبقات جامعه اختصاص دارد و تمامی نهادها از جمله دولت، آموزش و پرورش، سازمان تربیت بدنی، رسانه‌ها، داوران، مربیان و توده‌ی مردم در آن حضور دارند.

وی تاكید كرد:‌ فوتبال ایران شاخص‌های مثبت بسیار زیادی برای رسیدن به سطح بالاتر در اختیار دارد كه در كنار این شاخص‌ها آموزش و پرورش و سازمان تربیت بدنی نقش مهمی را در پیشرفت ایفا می‌كنند.

ولاپان توجه ویژه به مدارس فوتبال را به عنوان پایه‌ی اول آغاز این رشته‌ی ورزشی بسیار مهم دانست و افزود: تسهیلات و امكانات ورزش مدارس در ایران بسیار ضعیف است.

وی گفت: طبق آمارهای موجود در ایران برای ‌130 هزار مدرسه تنها ‌19 هزار معلم ورزش وجود دارد و این بدین معناست كه برای هر ‌7 مدرسه یك معلم ورزش خواهیم داشت در صورتی كه شرایط باید به طور كامل متفاوت باشد و برای هر مدرسه ‌7 ملعم ورزش داشته باشیم.

دبیر كل كنفدراسیون فوتبال آسیا افزود: دولت ایران باید برنامه‌ریزی‌اش را تغییر داده و برای مدارس،‌ معلم ورزش و زمین‌های مناسب فراهم كند.

ولاپان خاطرنشان كرد: توجه به ورزش مدارس ضمن جلوگیری از شیوع فساد اخلاقی و اعتیاد به مواد مخدر در میان نسل جوان به ایجاد جامعه‌ی سالم كمك می‌كند.

وی در ادامه به تبیین وضعیت باشگاه‌ها و لیگ برتر ایران پرداخت و افزود: در صورتی كه فوتبال ایران را با بهترین لیگ آسیا یعنی ( جی لیگ) ژاپن مقایسه كنیم مشخص می‌شود كه فاكتورهای بسیاری وجود دارد كه فوتبال شما برای پیشرفت به آن نیاز دارد.

وی تصریح كرد: باشگاه‌های حرفه‌ای باید در درجه‌ی اول صاحب یك ساختمان اداری بوده تا مدیران و نیروهای آن باشگاه به كار و تفكر در این محل بپردازند و همچنین تمامی باشگاه‌ها باید از مدیریت متداوم حرفه‌ای به همراه وسائل و امكانات لازم برخوردار باشند.

ولاپان افزود: تمامی باشگاه‌های حرفه‌ای باید صاحب ورزشگاه و زمین مسابقه چمن طبیعی یا چمن مصنوعی باشند.

دبیر كل كنفدراسیون فوتبال آسیا باشگاه‌ها را مركز اصلی توسعه پایه‌ای فوتبال دانست و تاكید كرد: آنها باید برنامه‌ریزی‌های دقیقی در رده‌های سنی زیر ‌12 ، ‌14 ، ‌18 و ‌20 سال داشته باشند و برای تمامی تیم‌های پایه‌ای از كادر مربیان با تجربه در اختیار داشته باشند، تا بتوانیم در نهایت كودكان و بازیكنان مستعد را شناسایی كرده و آن‌ها را به بازیكنان بزرگ آینده تبدیل كنند.

ولاپان فوتبال حرفه‌ای را یك نوع تجارت نامید و افزود: باشگاه‌ها باید منابع اصلی درآمد را از طریق اسپانسر و گرفتن حق پخش تلویزیونی تامین كنند.

ولاپان تصریح كرد: اكنون باید دید كدام یك از ‌16 تیم لیگ برتر ایران واجد چنین شرایطی هستند.

وی از دو باشگاه پاس و آرارات تهران به عنوان نمونه‌های خوبی كه بیشتر این شاخصه‌ها را دارا بوده و می‌توانند الگویی برای سایر باشگاه‌های حرفه‌ای باشند یاد كرد.

ولاپان تاكید كرد: انتظار ما این نیست كه باشگاه‌های ایران ظرف هفته‌ی آینده تمامی این برنامه‌ها را اجرایی كنند اما تصور می‌كنیم آن‌ها می‌توانند با یك برنامه‌ریزی مناسب در چهار یا پنج سال اینده صاحب چنین موقعیتی شوند.

ولاپان در ادامه برنامه‌های آموزشی فدراسیون فوتبال ایران در مورد مربیان و داوران را مورد تقدیر قرار داد و افزود: به نظر می‌رسد قیمت لیگ فوتبال ایران بسیار بالاتر از سطح فعلی است و درآمد ‌5/2 میلیون دلار برای فوتبال شما بسیار اندك بوده و باید بسیار افزایش یابد.

دبیر كل كنفدراسیون فوتبال آسیا، فوتبال ایران را معدن طلا نامید و افزود: باید این معدن را استخراج كرده و طلای درون آن را تزئین كرده و استفاده كنیم.

وی ابراز اطمینان كرده كه فوتبال ایران پتانسیل لازم را برای رسیدن به درآمدزایی فوتبال ژاپن ظرف پنج سال آینده را دارد.

ولاپان در ادامه تصریح كرد: در چهارچوب طرح آسیا ویژن به چندین كشور سفر كردیم از جمله چین، هند، اندونزی،ویتنام كه در واقع ببر جدید آسیا است، بنگلادش با مردمی فوتبال دوست و ایرانی در میان تمامی این كشورها بهترین پتانسیل را برای توسعه‌ی كوتاه مدت دارد.

ولاپان در ادامه رسانه‌های گروهی را حامی واقعی فوتبال ایران و آسیا دانست و همكاری قوی و محكم‌تر آنان را با فدراسیون فوتبال خواستار شد.

وی افزود: رسانه‌ها به عنوان گروهی كه تمامی مسائل اجتماعی را زیر ذره‌بین دارند باید دید مثبتی را نسبت به فدراسیون فوتبال ایران ایجاد كنند.

ولاپان در پایان آینده‌ی فوتبال ایران را بسیار درخشان ارزیابی و تصریح كرد: همكاری دو تیم ویژن آسیا و ویژن ایران، در نهایت تیم ملی ایران را به مراحل بسیار بالاتری از شرایط فعلی خواهد رساند.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین