سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
تجمیع انتخابات، در نوبت بررسی مجلس
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تجمیع انتخابات، در نوبت بررسی مجلس

از تلاش مجمع تا مخالفت دولت+ جدول

 سرنوشت تجمیع انتخابات چه خواهد بود. در ادامه گزارشی در این زمینه بخوانید.

مجمع تشخیص مصلحت

پرونده تجمیع انتخابات که در مجلس هفتم بسته شده بود، دو سال بعد در مجمع تشخیص مصلحت نظام بار دیگر گشوده شده و راهی مجلس هشتم شد. مجلس هفتمی‎ها چندین ماه پیاپی به دنبال تجمیع انتخابات بوده و حتی تا مرز تجمیع انتخابات ریاست جمهوری و مجلس پیش رفتند که با تذکر رهبری انقلاب از پیگیری اموری که بر خلاف قانون اساسی است، منع شدند. نهایتاً دستاورد آن مجلس تصویب تجمیع انتخابات خبرگان و شوراها برای یک دوره بود و به سرانجام منظور طراحان نرسید.

اما مصطفی پورمحمدی وزیر کشور وقت که از جمله حامیان تجمیع انتخابات بود و در نظر داشت تا آن را در قالب لایحه جامع انتخابات به مجلس ارائه دهد، پیش از آنکه از دولت مخلوع الید شود، نظرش در اینباره را با رهبری انقلاب در میان گذاشت که منجر به فرمان ایشان به مجمع تشخیص مصلحت نظام برای تدوین سیاست‎های کلی آن شد. اینگونه بود که دبیر این مجمع در تشریح جلسه 21 فروردین ماه مجمع تشخیص مصلحت از مصوبه این مجمع مبنی بر تجمیع انتخابات ریاست جمهوری با انتخابات شوراها و همچنین انتخابات مجلس شورای اسلامی با انتخابات مجلس خبرگان رهبری خبر داد. البته این یک مصوبه کلی بود که بررسی جزئیات ان به مجلس سپرده شد.

این مصوبه مجمع موجی از مخالفت‎ها و موافقت‎ها را در مجلس و دولت به دنبال داشت

 

این مصوبه مجمع موجی از مخالفت‎ها و موافقت‎ها را در مجلس و دولت به دنبال داشت. چه آنکه ابتدا به ساکن برخی این مصوبه را از سوی مجمع برنتابیدند. از جمله آنکه روح‎الله حسینیان، این مسئله را خارج از دامنه اختیارات مجمع تشخیص دانست. اما همه مخالفت‎‌ها پس از اطمینان یافتن از اینکه مجمع بر اساس فرمان رهبری چنین مصوبه‌ای را گذرانده، جلوه‌ای دیگر یافت و تبدیل به ارائه پیشنهادات مختلف برای تجمیع انواع انتخابات‎ها با هم شد. از آنجا که بر اساس قانون اساسی دوره انتخابات مجلس و ریاست جمهوری چهارساله است، تجمیع این دو انتخابات با انتخابات‎های دیگر نباید منجر به افزایش یا کاهش دوره‎های قوای مجریه و مقننه شود. چرا که در این صورت این کار در گرو اصلاح قانون اساسی است که پروسه سخت خاص خود را دارد و کمی دور از ذهن است.

رای

به همین دلیل بود که کمیسیون سیاست داخلی و شوراهای مجلس در مقام تجمیع انتخابات شوراها و خبرگان با این دو انتخابات برآمد. این تجمیع در ازای آن بود که یا دوره سوم شوراها که در حال حاضر بر مسند امور است، افزایش یابد و یا اینکه دوره چهارم شوراها در فرصت محدودتر دو سالانه‌ای تشکیل شود. از این رو چهار گزینه برای این منظور در نظر گرفته شد:

1- انتخابات شوراها در موعد مقرر (آذرماه) برگزار شود و دوره بعدی استثنائاً دو ساله باشد و در دوره‌های بعد به همان روال قبلی یعنی چهار سال برگردد.

2- دوره سوم شوراها به مدت دو سال تمدید شود تا با انتخابات ریاست جمهوری یازدهم هماهنگ شود.

‌3- دوره سوم شوراها عمر چهار ساله‌اش را داشته باشد و دوره‌ چهارم شوراها بعد با انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم برگزار شود.

‌4- پس از پایان عمر دوره سوم شوراها، دو سال شورا نداشته باشیم و همزمان با دوره یازدهم ریاست جمهوری، انتخابات شوراهای چهارم برگزار شود.

با این وجود مصوبه کمیسیون شوراها در حالی در نوبت بررسی صحن علنی مجلس قرار دارد که تاکنون وزارت کشور در سه مقطع با تجمیع انتخابات و تصمیم مجلس مخالفت کرده است

در حالی که هر یک از این پیشنهادات دارای ایراداتی بود، نهایتاً کمیسیون شوراها روز 12 اردیبهشت ماه به تجمیع انتخابات شوراهای چهارم با ریاست جمهوری یازدهم رأی داد. پیشنهادی که به دلیل افزایش عمر شوراهای سوم تا 6 سال پیشاپیش، مخالفت شورای نگهبان را نوید می‎دهد. چرا که مردم برای مدت چهارسال نمایندگانشان را در شوراها انتخاب کرده بودند نه شش سال و جای بحث است که آیا نمایندگان می‎توانند از جانب موکلانشان رأی به افزایش دوره شوراها دهند یا نه. عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان دیروز اگرچه پیشاپیش نظر این شورا درباره این نحوه تجمیع را اعلام نکرد اما یادآورشد که به دلیل برگزاری همزمان انتخابت میان دوره‌ای مجلس و خبرگان با انتخابات شوراهای چهارم، چنانچه انتخابات شوراها با تعویق برگزار شود، این دو انتخابات میان دوره‎ای نیز به تعویق خواهند افتاد.

با این وجود مصوبه کمیسیون شوراها در حالی در نوبت بررسی صحن علنی مجلس قرار دارد که تاکنون وزارت کشور در سه مقطع با تجمیع انتخابات و تصمیم مجلس مخالفت کرده است. تأخیر در بررسی نهایی این طرح در مجلس از یکسو و ساز مخالف دولت از سوی دیگر سبب شد تا محسن رضایی در نشستی خبری  بگوید: اگر مجلس و شورای نگهبان در این خصوص به نتیجه نرسند مجمع تشخیص مصلحت نظام نظر خود را اعلام می‌کنند. این موضع در حالی از سوی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح شد که پیشنهادات اصلاحی بسیاری از سوی نمایندگان برای تجمیع انتخابات در انتظار بررسی این طرح در صحن علنی مجلس است.

تجمیع انتخابات از موضع دولت

زیرکشور: تجمیع انتخابات ریاست جمهوری و شوراها تطابق موضوعی ندارد (30/1/89)

 

مدیرکل سیاسی وزارت کشور: تجمیع انتخابات به کار کارشناسی بیشتری نیاز دارد (17/2/89)

 

وزیر کشور: تجمیع انتخابات ریاست جمهوری و شوراها مشکلاتی به همراه دارد با آن مخالفم (4/2/89)

 

وزیر کشور: با تجمیع انتخابات ریاست جمهوری و شوراها مخالفم (1/3/89)

تجمیع انتخابات از موضع مجلس

کلیات طرح تجمیع انتخابات در کمیسیون‌ شورای مجلس تصویب شد (1/2/89)

 

تصویب تجمیع انتخابات دوره چهارم شوراها با دوره یازدهم ریاست جمهوری در کمیسیون شوراها (12/2/89)

 

پیشنهاد 50 نماینده مجلس برای اولویت دادن به طرح تجمیع انتخابات (21/2/88)

 

تأخیر در بررسی طرح تجمیع انتخابات در صحن علنی به دلیل ابهاماتی در انتخاب شهرداران و عمر شوراها (25/2/89)

تجمیع انتخابات از موضع شورای تهران

مران: طرح تجمیع انتخابات به نفع و مصلحت کشور است

 

حسن بیادی: افزایش زمان شوراهای دوره سوم در بحث تجمیع انتخابات بهترین پیشنهاد است

 

حمزه شکیب: انتخابات شوراها نباید با ریاست جمهوری تجمیع شود

 

فاطمه آباد: تجمیع انتخابات شوراها با مجلس بهترین گزینه است

تجمیع انتخابات از موضع شورای نگهبان کدخدایی: مشکلات قانونی تجمیع انتخابات را قابل رفع است البته اظهار نظر قطعی درباره آن منوط به ارسال مصوبه مجلس به شورای نگهبان است. (4/2/89)

منبع: خبرانلاین

تنظیم برای تبیان: عطاالله باباپور

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین