سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
از آن جا که تحولات یائسگی در طی ماه ها و سال ها حادث می شود، یائسگی را می توان به طور کلی به...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مراحل و عوارض دوران يائسگي

يائسگي

از آن جا که تحولات يائسگي در طي ماه ها و سال ها حادث مي شود، يائسگي را مي توان به طور کلي به مراحل زير تقسيم نمود:

* قبل از يائسگي:

اين مرحله زماني است که شما علايم و نشانه هاي يائسگي را تجربه مي نماييد حتي اگر هنوز قاعدگي ها را داشته باشيد. افزايش و کاهش سطوح هورمون هاي بدن تان غير يکنواخت و نامنظم است و لذا ممکن است گر گرفتگي و ديگر علايم را داشته باشيد.

مرحله قبل از يائسگي ممکن است براي 4 تا 5 سال و يا بيشتر به طول انجامد. بايد توجه داشته باشيد که در طي اين دوره نيز ممکن است بتوانيد باردار شويد؛ اگر چه بعيد است.

اهميت مرحله قبل از يائسگي آن است که خيلي از اختلالات پس از يائسگي از آن زمان شروع مي گردند و شما مي توانيد از بروز آن پيشگيري نماييد.

* پس از يائسگي:

وقتي که 12 ماه از آخرين قاعدگي شما گذشت يائسه محسوب مي گرديد. تخمدان هاي شما استروژن بسيار کمتري توليد مي کند و ديگر پروژسترون توليد نمي کنند و تخمک نيز، آزاد نمي نمايد. سال هاي پس از وقوع يائسگي را مرحله پس از يائسگي مي نامند.

عوارض يائسگي:

بسياري از عوارض باليني مي توانند پس از يائسگي توسعه يابند از جمله:

زنان و بيماري قلبي

* بيماري قلبي عروقي:

وقتي سطوح استروژن بدن تان کاهش مي يابد خطر بيماري قلبي عروقي در شما افزايش مي يابد. به طوري که به تدريج شيوع بيماري قلبي منجر به مرگ زنان، همانند مردان مي گردد.

 

مي توانيد از اقدامات بسياري براي کاهش خطر بيماري قلبي کمک بگيريد از جمله اقدامات کاهش دهنده ي ابتلا به بيماري قلبي عبارت هستند از: ترک سيگار در صورت مصرف آن، کاهش و کنترل فشار خون بالا، اجراي منظم تمرينات بدني و فعاليت هاي بدني هوازي و يا پيروي از يک رژيم غذايي سالم حاوي چربي اشباع کم و مقادير فراوان از غلات کامل و سبزي ها و ميوه ها.

* استئو پروز (پوکي استخوان):

در طي چند سال اول پس از يائسگي ممکن است با يک نسبت سريعي تراکم توده استخواني شما کاهش يابد که اين امر شما را در خطر ابتلاء به پوکي استخوان قرار مي دهد. پوکي استخوان موجب ضعيف و نازک شدن استخوان ها مي گردد و منجر به افزايش خطر شکستگي استخوان مي گردد.

زنان بالغ در دوران پس از يائسگي به ويژه مستعد شکستگي استخوان هاي: لگن، مچ و ستون فقرات هستند. به همين علت دريافت مقادير کافي کلسيم و ويتامين D در اين دوران اهميت بسياري دارد( در حدود 1200 تا 1500 ميلي گرم کلسيم در روز و  800 واحد بين المللي ويتامين D در روز).

انجام فعاليت بدني منظم نيز در عدم پيشرفت پوکي استخوان اهميت دارد. تمرينات بدني قدرتي و تقويت کننده مانند پياده روي و دويدن آهسته به ويژه براي تقويت استخوان هاي شما مفيد هستند. البته لازم به ذکر است که تقويت ذخيره استخواني از سنين نوجواني و جواني ضروري مي باشد و در اين سنين شما تنها از عدم پيشرفت پوکي استخوان مي توانيد پيشگيري نماييد.

* بي اختياري يا عدم کنترل ادرار:

به موازات اين که بافت هاي واژن و رحم شما خاصيت ارتجاعي خود را از دست دهند ممکن است که در خود يک سري مشکلات ادراري به صورت سوزش ادرار و نيز تکرر ادرار را تجربه نماييد. اغلب پس از اين مراحل يک دفع ادرار نا خواسته رخ مي دهد اين حالت، بي ‌اختياري ادراري همراه با فوريت (Urge) ناميده مي شود که بيمار به محض احساس ادرار دچار ريزش ادرار مي‌ شود و قادر به کنترل ادرار تا رسيدن به دستشويي نيست و يا ممکن است دچار دفع بي اختيار ادرار به هنگام سرفه کردن، خنديدن و يا بالا رفتن از جايي(بي اختياري ادراري استرسي) گردد.

وزنه

* افزايش وزن:

بسياري از زنان در طي انتقال به دوران يائسگي دچار افزايش وزن مي گردند. کم نيستند خانم هايي که مي گويند مانند هميشه غذا مي خورند ولي وزن شان روز به روز افزايش مي يابد. اولين نکته آن است که بايد در اين دوران کمتر غذا بخوريد( شايد نياز باشد روزانه به ميزان 200 تا 400 کيلوکالري کمتر غذا بخوريد) و فعاليت بدني بيشتري داشته باشيد تا بتوانيد وزن فعلي خود را حفظ نماييد.

لازم به ذکر است که تغييرات هورموني در اين دوران مي تواند 3 تا 4 کيلو افزايش وزن را براي شما توجيه نمايد ولي بيشتر افزايش وزن در اين دوران، مربوط به عدم تحرک و تغيير شيوه هاي زندگي متناسب با اين سنين مي باشد.

 

 

براي مشاهده ي وب سايت دکتر فرشچي مي توانيد به آدرس اينترنتي www.novindiet.com مراجعه نماييد.

دکتر حميدرضا فرشچي - همکار تبيان

متخصص تغذيه - فوق تخصص ديابت و چاقي

 

اگر مي خواهيد با کارشناسان تغذيه ي سايت درباره رژيم هاي غذايي مشورت کنيد، اينجا را کليک کنيد.

اگر مي خواهيد با پزشکان سايت مشورت کنيد، اينجا را کليک کنيد.

براي شرکت در بحث هاي انجمن سايت مرتبط با بهداشت و سلامت، اينجا را کليک کنيد. 

 

*مطالب مرتبط:

يائسگي؛ تعريف، علائم و علل

آشنايي با دوران يائسگي يا منوپوز

برنامه غذايي دوران يائسگي

گياه پنج انگشت جهت‌ رفع ‌اختلالات‌ قاعدگي‌ و يائسگي

تغذيه لازم براي گر گرفتگي خانم ها

تاثير ويتامين E در کاهش دردهاي قاعدگي‌

نقش سويا در كاهش عوارض دوران يائسگي

سويا از تعريق شبانه در خانم ها جلوگيري مي‌کند

يائسگي در مردان و زنان

يائسگي

تغييرات پوست در يائسگى

قطع قاعدگي به هزار و يک علت

بخش تغذيه و سلامت تبيان
مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .