سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
زرد اصلی ماییم، آبادان مشابه است آغاز گفتگو ذکر خاطره ای قدیمی بود. وقتی که اول بار برای گفتگو روبه روی هم نشستیم. مصاحبه ای بلند بعد از آنکه استقلال اهواز را به لیگ برتر آورده بود. آن روز قرار برچاپ سریع مصاحبه بود اما وقتی...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مصاحبه با فیروز کریمی

زرد اصلی ماییم، آبادان مشابه است


آغاز گفتگو ذکر خاطره ای قدیمی بود. وقتی که اول بار برای گفتگو روبه روی هم نشستیم. مصاحبه ای بلند بعد از آنکه استقلال اهواز را به لیگ برتر آورده بود. آن روز قرار برچاپ سریع مصاحبه بود اما وقتی ناغافل یک همکار روی نوار مصاحبه چیز دیگری ضبط کرد... کریمی ماجرا را خوب به خاطر دارد و آن را به شیوه خود روایت می کند: « می خواستند مصاحبه را در رادیو پخش کنند طرف روی نوار صدای چیز دیگری را ضبط کرده بود . گوینده رادیو گفت: با تفکرات فیروز کریمی آشنا بشوید و نوار را پخش کرد مردم صدا را شنیدند و گفتند به به چه تفکراتی.» و با خنده می گوید بعد از آن معروف شدم به فیروز- ه...» فیروز کریمی برای طرفداران فوتبال سمبل موفقیت است و جملات فی البداهه بی نظیری دارد که پس از مسابقات فوتبال به زبان می آورد. در مسیر باشگاه راه آهن بارها به این نکته که چگونه از او بپرسم «چرا» فکر کردم اما اگر مصاحبه را خواندید و از این «چرا» اثر زیادی ندیدید بدانید طرف کارش را بهتر از من بلد بود. از این جهت فقط میروسلاو بلاژویچ شبیه او است.

? امروز فردای روزی است که راه آهن رفته است لیگ برتر این صعود، صعود پرهزینه ای برای تیم شما و شخص شما بود. امروز فضا پر از اتهام و کلماتی مثل تقلب است. نگران نیستید؟

ممکن است مسائل پراکنده و حاشیه ای نمایش اصل حقیقت را به تاخیر بیاندازد ولی در نهایت حقیقت همیشه آشکار خواهد شد. قدرت واقعی تیم راه آهن حقیقتی بود که در مسابقات لیگ سال گذشته به عینه مشخص بود.

ولی در این ماجرا مواردی پیش آمد که گرچه در اصل کار خدشه ای وارد نکرد ولی به هر حال صعود ما را کمرنگ کرد و ادامه آن حاشیه ها کار را به جایی کشید که ما مجبور شدیم که یک بازی مجدد با تیم نفت داشته باشیم البته این درخواست قلبی خود ما هم بود که یک بار دیگر به تیمی که فضا را خراب کرد قدرتمان را نشان بدهیم. حتماً در جریان هستید که این بازی به دلیل عدم حضور تیم نفت انجام نشد و بعد از گذشت 2 ماه گرچه با تأخیر ولی مجدداً به لیگ برتر صعود کردیم.

? تا حالا چند بار با تیم های مختلف صعود کرده اید به لیگ برتر؟

با این صعود دوم مرداد ششمین تیمم بود و با صعودی که مسابقات پلی آف در مرحله اول راه آهن انجام داد پنجمین. این مسابقه خود به تنهایی معنی یک صعود را داشت من از این قضیه به نفع خود استفاده می کنم و می گویم این ششمین صعود بود.

? چهار صعود قبلی و به قول شما پنجمین و ششمین، نشان از یک واقعیت دارد. این پنج سال حضور در لیگ یعنی توانایی. چرا شما طوری رفتار می کنید که توانایی تان را زیر سئوال می برید؟ در صورتی که از همان روز اول همه فکر می کردند که تیم راه آهن با حضور شما حتماً صعود می کند. چرا یک اتفاق هایی می افتد که صعود راه آهن به وجهه کمتری صورت می گیرد در حالی که هیچ نیازی نبود؟

به واقع هیچ اتفاقی نیفتاده. راه آهن دارد تاوان سیاست های غلط باشگاه های دیگر را می دهد. ما در کمال قدرت مسابقاتمان را شروع کردیم. در پایان مرحله اول دور رفت به صدر جدول صعود کردیم و تا پایان مسابقات هم در صدر جدول بودیم تا مرحله پلی آف. در مرحله پلی آف هم با صلابت به لیگ برتر صعود کردیم. این چیزی از اقتدار راه آهن کم نمی کند اما آنهایی که تاب رقابت را با ما در داخل زمین نداشتند بحث را به بیراه کشیدند. من معتقدم که نوع برخورد با راه آهن توجیهی بود برای شکست هایی که تیم نفت در مسابقات پلی آف داشت. آنها برای جوابگویی به خیل تماشاگرهایشان بدترین راه را انتخاب کردند.

? به هر حال یک چیزی بود که بازی تکرار شد. اول یک بازیکن اشکال دار داشتید. بعد شد دو تا و سه تا، اگر دروازه بان تیم نبود یا آقای X نبود اتفاق خاصی در تیم شما نمی افتاد تیمی که شاید ستاره ای ندارد مربی اش به جمع غالب است. آن طور که شما را می شناسیم شما بانک اطلاعاتی قوی ای دارید و بازیکنان را می شناسید و کلاه سرتان نمی رود چون سابقه همه را دارید.

هم نیاز نبود و هم اتفاق نیفتاده. این نشان می دهد که شما هم تحت تأثیرید. وقتی شما اینطور حرف می زنید حساب مردم و تماشاگران نفت روشن است. آنها به دلیل این تشنج از اصل تیم نفت غافل شده اند و این سیاستی بود که مسئولین تیم نفت در جهت ابقای خودشان در پیش گرفتند و اتفاقاً توفیق مناسبی هم در این قضیه داشتند.

وقتی شماها را تحت تأثیر می گذارند ببینید تماشاگرهای نفت تا چه حد تحت تأثیر قرار گرفته اند.

? یعنی هیچی فیروزخان؟

من دیروز هم گفتم ما حاضریم در یک مناظره تلویزیونی شرکت کنیم. حالا که صعود ما به لیگ برتر قطعی شده حاضریم همه چیز را ثابت کنیم. یادتان باشد ما در حالی به رای فدراسیون گردن گذاشتیم که این سیاست باشگاه بود والا من خودم راضی به انجام این بازی نبودم. باشگاه به این نتیجه رسید که به دلیل همکاری با فدراسیون بهتر است ما یک بازی مجددی را با نفت انجام دهیم. دیگر از این به بعدش به من برمی گشت که یک بار دیگر داخل زمین مسابقه تکلیف خودم را با نفت روشن کنم. مظلوم واقع شدیم. ادله قوی هم داریم که این حرف را ثابت کند.

? اما آن روز که آقای معمایی مدیر باشگاه راه آهن آمد برنامه نود به نظر طوری حرف زد که تخلف را پذیرفته.

ایشان ذاتاً آدم آرامی هستند و راضی نیست در جهت اعتلای نام راه آهن به باشگاه دیگر یا فدراسیون ضربه بزند. اگر ایشان بخواهد قضیه را روشن کند، می تواند اما همانطور که گفتم نمی خواهد فدراسیون را که متولی فوتبال ایران است زیر سئوال ببرد، اما به عقیده من که شرایط روحی ام برخلاف آقای معمایی است نفت از این موضوع کمال سوءاستفاده را کرد و جنجال کرد. اما صعودی که در ماشین و پشت بام و فلان دفتر اتفاق بیفتد... یک شعری داریم که می گوید: «تو زیرزمین گفت، در گوش من گفت...» اینها یک ریال نمی ارزد.

? آقای کریمی بعد از این همه جنجال و بالا و پایین و در هر شرایطی که به عقیده شخص من جای شخص شما باید بالاتر از اینجایی که هستید باشد، از دستاوردتان راضی هستید؟ منظورم این است که چرا فیروز کریمی اینجا است در حالی که با شروع موفق دوران مربیگری می توانست بالاتر و بالاتر باشد.

من از موقعیت فعلی خودم احساس رضایت می کنم. حضورم در لیگ دسته اول هم نبود پیشنهاد از دسته برتر نیست. من 6 پیشنهاد لیگ برتری دارم.

? چرا؟

اول اینکه مشاورین ورزشی من از همکاری من با راه آهن راضی بودند.

? شما مشاور ورزشی دارید؟

بله، ولی چون با آنها هماهنگ نکردم و ممکن است آوردن نامشان اشکال ایجاد کند، کنجکاوی نکنید. آنها عقیده داشتند اگر راه آهن قوی و پابرجا باشد، فوتبال ملی پویاتر خواهد بود. بالاخره راه آهن شناسنامه فوتبال ایران است. همراهی خانواده ام هم مزید بر علت بود و یک چیز دیگر مسیر حضور من در راه آهن بهترین است! من راحت از خانه می توانم به ورزشگاه راه آهن برسم. با مسئولان باشگاه هم رفیقم. این جمیع فاکتورهایی بود که علت حضور من در راه آهن شد.

? موفقیت همین چیزی است که شما به آن رسیده اید، اما فاصله موفقیت در رده ملی و آوردن تیم های دسته اولی به لیگ برتر بسیار است.

من در اکثر رده های ملی کار کردم، از جوانان تا بزرگسالان اما الان انگیزه ای برای این کار ندارم، دیگران از من مشتاق ترند.

? رضایت شما عجیب است. نیست؟

نه. قهرمانی لیگ و آسیا را هم تجربه کردم اما جذابیتی که الان در دسته یک هست در لیگ برتر نیست.

? این جذابیت به این معنا است که شما از راه آهن جدا می شوید؟

نه، من قرارداد چهارساله دارم، مگر اینکه دوباره برمان گردانند لیگ دسته اول که امسال هم در لیگ یک مربیگری کنم. البته من به همان دلیل قبلی همیشه بعد از صعود به دسته برتر از تیمی که می آوردمش بالا جدا می شدم اما امروز قرارداد اجازه نمی دهد.

البته این چهارساله تا زمانی است که آقای معمایی اینجا باشد این را به شما می گویم تا هیأت مدیره بشنوند، چون آنها مسئولند و بحث های سیاسی و فلسطین برایشان مهم است و روزنامه شما را می خوانند.

? و اما آقای معمایی دنبال مربی بودند.

خب، سابقه نشان می داد من بعد از هر صعود از تیمم جدا می شدم. بعد از صعود من نیامدم باشگاه چون امکانات اینجا ... می بینید که بچه ها برای پول ایستاده اند... من گفتم نیایم که شرمنده شان بشوم.

نیامدن من این تصور را ایجاد کرد که نیستم. طبیعی بود آنها به فکر تیم سال بعدشان باشند.

? حالا اوضاع خوب هست؟

نفتی ها زمان را از ما گرفتند. با هر کس حرف می زدیم، می گفت دسته اولی هستید یا لیگ برتری ؟

? از تیم قبلی اکثریت را حفظ می کنید؟

بله.

? و اما مثل اینکه خیلی ها آمده اند تسویه حساب.

ما با بچه ها مشکل نداریم رسول فلحی آمده رضایت نامه بگیرد و برود یک تیم دیگر که بهتر پول می دهند. صورتش را بوسیدم. الان هم گفت ده درصدم را بعداً بدهید بچه ها، از آنها می گیرم.

? و این بی پولی...

رضا آقا محمدی آمده بود سرناهار گفت پول نیست، چرا گفتید ما بیاییم، گفتم صد بار شفاهی گفتم متوجه نشدی، امروز می خواستم عملی به تو طرز استفاده از چنگال را موقع برنج خوردن نشان بدهم!

? بضاعت راه آهن در چه حد است؟

محدود است، نه اینکه خوب نباشد.

? مهلت بگیرید.

چه فایده؟ هر کس هر جا می خواسته برود، رفته. ما زمانی وارد میدان بازی شدیم که فقط تریلی ها ماندند. بنابراین ما با بازیکنان پارسالمان می سازیم که البته چیزی از لیگ برتری ها کم ندارند. الان 7 جای خالی داریم که 4 تایش را از تیم های پایه ای پرکردیم، می ماند 3 نفر.

? ستاره می آورید؟

نه نمی خواهم به اصل تیم صدمه بخورد.

? با این شرایط چقدر امیدوارید؟

اول باید خودمان را تثبیت کنیم تا انشاءالله برای سال بعد برنامه ریزی کنیم. با این سکته چند روزه ما به حفظ تیم در لیگ برتر فکر می کنیم.

? شما اشاره کردید به شهرت باشگاهتان به سازندگی. چقدر ممکن است مثلاً تیم ملی چند سال بعد از شما چند نماینده داشته باشد.

به ثمر رساندن این ایده در کوتاه مدت میسر نیست. من که نمی توانم سالی ده بازیکن بیاورم.

سالی یک دو تا خوب پیدا بشود که به مرور بیایند داخل تیم خوب است. انشاءالله در سال آخر قرارداد من کار به گونه ای باشد که بالای 50 درصد اعضای حاضر در تیم دست پرورده راه آهن باشند.

? زمان زیادی است. واقعاً امیدوارید به چهار سال ماندن؟

به هر حال ما تسلیم مقدراتیم.

? سئوال دیگر این است که ورودی بازیکن به باشگاه مثل سابق هست؟ بالاخره الان کمتر بازیکن خیابانی می بینیم.

الان الحمدلله از بازی های خیابانی و شرط بندی جلوگیری می شود اما چشمه هنوز خشک نشده. دیروز رفته بودم نان بگیرم، دیدم جوان ها بازی می کنند. یکی شان را پسندیدم و نامه دادم که بیاید.

? با همین پیراهن زرد در لیگ شرکت می کنید؟

بله، اگر بخواهیم قدمتی هم حساب کنیم زرد به راه آهن می رسد که رنگ پرچمش زرد و آبی است.

? اما این خوشایند آبادانی ها نیست.

فعلاً که زرد اصلی هستیم، آنها مشابهند!

آقای شفیع زاده مصاحبه کرده و گفته اگر حق نفت را ندهند از لیگ کنار می کشیم.

حق نفت؟ حق را روزنامه ها اضافه کرده اند. ایشان چون بیزنس من هستند، گفته اند اگر نفت را به من ندهند می کشم کنار. حرفشان تحریف شده!

? خیلی ها منتظرند لیگ شروع بشود تا هفته به هفته حرف های شما را بشنوند.

پدر من لر بود و مادرم ترک. به هر کدام که برده باشم، اوج سادگی است. من هر چه به نظرم بیاید می گویم و این نقطه ضعف است.

? شوخی می کنید،اتفاقاً این نقطه قوت شما است.

زمین مشهد را در بازی ما قبل فینال جام حذفی از تلویزیون دیدم و خوشحال شدم. شاید آن انتقاد طنز آمیز من در این ماجرا تأثیر گذاشت. البته حضور میخ طویله ها در زمین هم توجیهی نداشت!

? آرزویی در فوتبال دارید که برآورده نشده باشد؟

نه، صدقه سری آقا امام زمان نه. الان هم مشغول تجربه جذاب ترین بخش فوتبال هستم. لیگ دسته اول که مرگ و زندگی است و بین تیم سوم و آخرش هیچ فرقی نیست ، همه باخته اند.

? ارضا کننده است؟

بله. به شدت.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین