سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
بازگشت بی سر وصدای کلوتید ریس به فرانسه!
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بازگشت بی سر وصدای کلوتید ریس به فرانسه!

گزارش‌ها حاکی از آن است که دادگاه به کلوتید ریس، شهروند فرانسوی،که به جرم شرکت در اغتشاشات پس از انتخابات دستگیر شده بود ، اجازه داده است تا به کشورش باز گردد.

کلوتید ریس

این خبر که به سرعت در صدر اخبار برخی رسانه های خارجی قرار گرفت هنوز از سوی مسئولین قضائی ایران تائید و یا تکذیب نشده و هیچ مسئولی نسبت به آن توضیح نداده است.

با این حال وکیل خانم ریس که پس از یک جلسه حضور در دادگاه اغتشاشگران دیگر هیچ خبری از او منتشر نشد در گفت وگو با خبرگزاری فرانسه از بازگشت موکلش به فرانسه خبر داده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از محمدعلی مهدوی ثابت، وکیل خانم ریس، نوشته است که دادگاه رسیدگی‌کننده به پرونده این شهروند فرانسوی، گرچه وی را از اتهامات وارد شده تبرئه نکرده است اما به وی اجازه ترک ایران را داده است.

 مهدوی همچنین گفته است که امروز برای گرفتن تأییدیه در مورد مفاد حکم صادره و نیز دریافت گذرنامه موکلش به دادگاه مراجعه خواهد کرد و از نظر وی، «ماجرا پایان یافته است».

آنجائیکه این خبر هنوز از سوی هیچ یک از مسئولین قضائی تائید نشده است لازم است جهت تنویر افکار عمومی که پیشتر در انتظار رسیدگی به اتهام جاسوسی و براندازی خانم ریس بودند ،هر چه زودتر توضیح داده شود

کلوتید ریس، شهروند ۲۴ ساله فرانسوی که ظاهرا به تدریس زبان فرانسه در دانشگاه اصفهان اشتغال داشت، دهم تیرماه ۸۸ پیش از سوار شدن به هواپیما به مقصد بیروت، توسط نیروهای امنیتی در فرودگاه بین‌المللی تهران بازداشت شد. وی متهم به تهیه عکس از اغتشاشات و ارسال آن به خارج از کشور توسط ایمیل بوده است.

در کیفر خواست ارائه شده در دادگاهی که در مرداد ماه ۸۸ برگزار شد ، اتهام ریس «جمع‌آوری اطلاعات و حمایت از اغتشاشگران» عنوان شده بود.

همچنین در این کیفرخواست برنامه‌های مبادلات دانشگاهی که خانم ریس از آن طریق به ایران آمده نیز یکی از کانال‌های براندازی نرم معرفی شد.

با این حال آنچه در حال حاضر در برخی رسانه های خارجی منتشر شده است این است که آزادی ریس در قبال آزادی  زندانیان ایرانی در فرانسه از جمله مجید کاکاوند، بازرگان ایرانی که آمریکا خواستار استرداد وی به این کشور بود، انجام شده است.

از آنجائیکه این خبر هنوز از سوی هیچ یک از مسئولین قضائی تائید نشده است لازم است جهت تنویر افکار عمومی که پیشتر در انتظار رسیدگی به اتهام جاسوسی و براندازی خانم ریس بودند ،هر چه زودتر توضیح داده شود.

بیم آن می رود که خانم ریس نیز همچون رکسانا صابری و برخی دیگر مشمول مهرورزی مسئولین شده باشند که در این رابطه توضیح مسئولین می تواند در برطرف شدن این ابهامات موثر باشد. 

منبع: جهان نیوز

تنظیم برای تبیان: عطاالله باباپور

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین