سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
آقازاده ها، پدیده هایی که در پیوند «قدرت» و« ثروت» امتیازجویی و ویژه خواری را هماره در دستورکارخود داشته اند،اینک در شرایط و اقتضائات جدید، به یک سازماندهی ،یک شبکه و یک پیوند جریانی نو ظهورهمت گماشته اند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پایانی بر عصر آقازادگی

آقازاده ها، پدیده هایی که در پیوند «قدرت» و« ثروت» امتیازجویی و ویژه خواری را هماره در دستورکارخود داشته اند،اینک در شرایط و اقتضائات جدید، به یک سازماندهی ،یک شبکه و یک پیوند جریانی نو ظهورهمت گماشته اند.

مرد

زادگان مردان بزرگ که در لغت نامه دهخدا آقازاده نامیده می شوند در طول 20 سال گذشته به شکل یک طبقه ،نفوذ قابل توجهی را در بدنه بروکراتیک کشور داشته اند.

دست یابی به قراردادهای خاص،اعمال نفوذ در پروژه های بزرگ اقتصادی و...همگی منجر به این شد که بزرگ زادگانی در پیوند با «نوکیسگان» و« قدرت پیشگان» و در سایه «نام» ها،مصونیت یافته و فربگی اقتصادی و طبقه اجتماعی خاصی را برای خود دست و پا کنند.

 

زادگان مردان بزرگ که در لغت نامه دهخدا آقازاده نامیده می شوند در طول 20 سال گذشته به شکل یک طبقه ،نفوذ قابل توجهی را در بدنه بروکراتیک کشور داشته اند

اسپانسر قدرت

این طیف که به صرفا به آقازادگان اقتصادی شهرت داشته اند در برهه های مختلف، همچون یک اسپانسر برای قدرت هایی که منافع آنان را تضمین می کردند به عابر بانکی تبدیل می شدند که نقش آن ها تنها تغذیه تلاشگرانی بود که سودای قدرت داشتند،قدرتی که سهم سپاری به یاری کنندگان را وظیفه محتوم خود می دانست.

اما طیف دیگر آقازاده ها در این سال ها گرچه همان اشرافیت را دنبال می کردند اما رویش و تلاش آنان رنگی و بوی دیگری نیز داشت.این آقازاده ها که در دوران اصلاح طلبان و به مدد پدران خود واردعرصه سیاسی شدند،تحصیلات خود را در خارج از کشور انجام داده و یا هم اکنون در حال تحصیل هستند و با نگاهی واداده به غرب در کنار پدران جای گرفتند.پدران را از رویا رویی با غرب بر حذر داشته و بیم هایشان از جنس مرعوبیت بود.این آقازاده ها که در دوران فتنه نیزمجال دیگری برای دیکته نظرات خود داشته اند سخت پدران را کانالیزه کردند ونهایتا سه راه فراروی پدران قرار نهادند.راه اول اطاعت از پسران بود و ننگ .راه دوم سکوت شد و انگ و راه سوم نا بهنگامی شد و درنگ.یعنی درست آن چیزی که ملت آنان را خواص مردودی نامیدند.

آقازاده ها

آقازاده های سیاسی

این اما تمام ماجراهای پدران وپسران نبود. برخی از آقازاده هایی که همچنان در خارج از کشور بسر می برند به مثابه اتاق فکر درسوزو گذار با گفتمان غرب و دل و دلدادگی با مفاهیم سکولار، جان و عقل خویش را متمایل به بیگانه کرده و حتی تحت نفوذ،تعلیم و تربیت سرویس ها ی غربی قرار گرفته اند.بی شک خودباختگی این افراد و دگردیسی غیر قابل کتمان چالش اساسی است که با حضور آنان رقم خواهد خورد.تضمین شغلی به جهت نام ونشان، آسیبی است که می تواند مدیریت کشور را با نقاط ضعف عمده ای مواجه سازد چرا که متد و روش اینان نه باور به فرهنگ خود دارد و نه دلبستگی به آن.

تحت تعلیم سرویسهای غربی

این آقازاده ها که بدون تجربه سیاسی تنها در محافل و پاتوق های سیاسی رشد یافته اند،با سینه گشادن به سوی تعالیم سرویس های غربی حداقل اقدام آنان ظاهر شدن به شکل قفل در امور ملت بوده و در شکل نهایی آن فروپاشاندن سیستم.این آقازاده این روزها البته میزبان فرزند زادگان دیگری نیز هستند که در ایام فتنه سازماندهی شده بودند و راه پدران سیاسی خویش با اتکاء به مصونیت سیاسی آنان می پیمودند.این آقازاده ها که بی شک نقش «پیغام رسان» را دارند به ایفای نقش خود درقالب یک کانال ارتباطی تلاش می ورزند و خواست ها و نیازهای سران فتنه را به لینک های خارج از کشور انتقال داده و با تعالیم سرویس های غربی پیام ها را به داخل کشو منتقل می سازند.

درخاتمه باید گفت با شکل گیری این تشکیلات و با توجه به حوادث آینده باید منتظر ماجرای جدیدی ازنقش آفرینی این پدران و پسران بود

 آقازاده ای در قامت پیک!

درهمین راستا سفردختر یکی از بازداشتگان (وابسته به یک سازمان  منحله سیاسی ) اخیر در روزهای گذشته  به یکی از کشورهایی که مهد و پذیرای آقا زاده ها می باشند در همین راستا قابل ارزیابی است.جالب توجه در این میان اینکه وی پیش از عزیمت خود با سران فتنه دیدار داشته و جلساتی رانیز با آنان برگزار کرده و سپس راهی مسافرت شده است.

پیوند آقازاده های نوع اول و دوم

در همین راستا به نظر می رسد با توجه به رصد این فعالیت ها می توان گفت که در حال حاضر پیوندی میان آقازاده های اقتصادی و آقازاده های طیف دوم صورت گرفته که هدفش ایجاد یک تشکیلات منسجم می باشد .آقازاده های اقتصادی اسپانسر آقازاده های طیف دوم بوده واین طیف نیز به فعالیت های ارتباطی و تشکیلاتی مرتبط با عناصر داخلی و خارجی می پردازند.

کوتاه و خلاصه اینکه با توجه به موارد گفته شده می توان گفت این آقازاده های مجتمع در تشکیلات جدید که بنا است در آینده ای نزدیک وارد ایران شوند با حفظ ارتباطات خود، به سه دسته تقسیم می شوند.

دسته اول آقازاده های اقتصادی هستند که با توجه به فعالیت خود مالی خود در خارج از کشور که حتی وسعت یافته ،قرار است به عنوان اسپانسر وارد عمل شوند.

دسته دوم آقازاده هایی هستند که با توجه به آموزش های دریافتی و تحصیلات خود قراراست به عنوان نیروی فکری – اندیشه ای فعال شوند.

دسته سوم نیزآقازاده هایی هستند که تشکیلاتی بوده و قرار است با توجه به لینک های فعال شده در خارج از کشوربه سرپل بسیاری از ارتباطات تبدیل شوند.

درخاتمه باید گفت با شکل گیری این تشکیلات و با توجه به حوادث آینده باید منتظر ماجرای جدیدی ازنقش آفرینی این پدران و پسران بود.

منبع: جوان آنلاین

تنظیم برای تبیان: عطاالله باباپور

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین