تبیان، دستیار زندگی
گاهی اوقات،‌ بعضی از مراجعان از ما می ‌پرسند: در دوران سالمندی، مصرف گوشت جوجه بهتر ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مقایسه ارزش غذایی گوشت مرغ و جوجه

گوشت مرغ

گاهی اوقات،‌ بعضی از مراجعان از ما می ‌پرسند: " در دوران سالمندی، مصرف گوشت جوجه بهتر است یا گوشت سایر پرندگان؟ "

در جواب این پرسش باید گفت که ارزش غذایی گوشت، با افزایش سن طیور، تغییر می ‌کند.

در واقع، میزان کلسترول گوشت در این دو حالت، متفاوت است؛ هر چه سن حیوان کمتر باشد، تجمع چربی در بدن به ویژه اسیدهای چرب اشباع کمتر است. هرچه سن حیوان و به‌ ویژه طیور افزایش یابد، قطعا میزان چربی بالاتر می‌ رود و حتی در قسمت ‌هایی از سینه که در اندازه مساوی چربی آن کمتر از ران یا بال است، در مقایسه بر اساس سن دیده شده است كه هر چه ‌قدر سن طیور بیشتر باشد، میزان چربی بیشتر می ‌شود.

البته این موضوع به هورمون‌ های تزریقی هم بستگی دارد؛ برخی مرغ‌ ها به دلیل تزریق هورمون به آن ها، چربی بیشتری زیر پوست شان ذخیره می ‌شود اما مرغ ‌هایی که به شکل طبیعی در مناطق شمالی کشور رشد می‌ کنند چربی کمتری در مقایسه با مرغ‌ های پرورشی دارند بنابراین در صورت دسترسی به این نوع از منابع پروتئینی بهتر است آن ها را برای مصرف انتخاب كنید.

در کل، افرادی که چربی خون بالاتری دارند و به ویژه کلسترول خون ‌شان بالا است ترجیحا گوشت طیوری با سن پایین‌ تر و به عبارت دیگر، جوجه مصرف کنند و ترجیحا بال را بهتر است مصرف نکنند؛ چون همیشه بال طیور محل تجمع چربی‌ های اشباع است.

کلا از بالای 2 سالگی نیز به همه افراد توصیه می‌ شود چربی اشباع کمتری مصرف كرده و سهم چربی غیر اشباع را در برنامه غذایی‌ شان افزایش دهند؛ لذا حتی در کودکان هم مصرف طیور با سن کمتر قطعا بهتر بوده و اثرات مُضر کلسترول بالا و تصلب شرایین در سنین بالاتر را کاهش می ‌دهد.

اما باز هم تکرار می ‌کنم که باید کل رژیم غذایی کنترل شده و متعادل باشد زیرا مجموعه رژیم غذایی دریافت شده در طول روز می ‌تواند مفید و یا زیان بار باشد.

دکتر میترا زراتی - متخصص تغذیه

هفته نامه سلامت
اگر می خواهید با پزشک سایت مشورت کنید، اینجا کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا کلیک کنید.

اگر می خواهید با کارشناسان تغذیه ی سایت درباره رژیم های غذایی مشورت کنید، اینجا کلیک کنید

*مطالب مرتبط:

فواید گوشت مرغ

نکات مهم در خرید گوشت مرغ

مرغ‌ های هورمونی

نگرانی‏ های مربوط به گوشت مرغ

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.