تبیان، دستیار زندگی
بیشتر افرادی كه اهل پس اندازكردن هستند، مقدار كمی از درآمد خود را به این امر اختصاص می‌دهند و با تبدیل این شیوه به یك عادت رفتاری، میزان پس‌اندازشان هرروز بیشتر و بیشتر می‌شود. كسانی كه تازه شروع به پس‌انداز كردن می‌كنند، باید به این نكته مهم توجه داش
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

روش مناسب پول خرج کردن

پول

همانطور كه به‌دست آوردن پول نیازمند برنامه‌ریزی بوده و هر‌كسی با توجه به شغل خود جهت كسب هرچه بیشتر پول تلاش می‌كند، برای خرج كردن آن نیز باید برنامه‌ریزی داشت.

اگر برنامه درستی برای هزینه‌های لازم در زندگی وجود نداشته باشد، خیلی زود مقدار پولی كه برای هزینه‌های مختلف در زمانی مشخص در نظر گرفته شده تمام می‌شود، بدون آنكه به درستی از آن استفاده شده باشد. در چنین موقعیتی فرد حتی برای هزینه‌های لازم و قطعی زندگی دچار كمبود مالی می‌شود و مسلماً نمی‌تواند هیچ‌گونه پس‌اندازی داشته باشد. پس‌انداز برای یك زندگی معقول و موفق ضروری به‌نظر می‌رسد.

اگر فكر می‌كنید شما از دسته افرادی هستید كه كمتر توانایی پس‌انداز دارید و خیلی پول خرج می‌كنید، برای یادگیری چگونگی پس انداز، مطالعه این نوشتار را از دست ندهید.

بزرگ‌ترین اشتباه در پس‌انداز كردن این است كه بعضی از افراد تصور می‌كنند باید حتما این كار را با مبلغی هنگفت شروع كنند. البته مسلم است كه هرچه مبلغ پولی كه پس‌انداز می‌كنید بیشتر باشد، بهتر است. اما حتی اگر پس‌انداز خود را با هزار تومان هم شروع كنید، بهتر از نداشتن پس‌انداز است.

در حقیقت بیشتر افرادی كه اهل پس اندازكردن هستند، مقدار كمی از درآمد خود را به این امر اختصاص می‌دهند و با تبدیل این شیوه به یك عادت رفتاری، میزان پس‌اندازشان هرروز بیشتر و بیشتر می‌شود.

كسانی كه تازه شروع به پس‌انداز كردن می‌كنند، باید به این نكته مهم توجه داشته باشند كه اغلب افراد احساس می‌كنند چیزی برای پس انداز كردن ندارند و بنابراین هرگز اقدامی هم نمی‌كنند.

چنین افرادی ممكن است با خود بگویند روزی از همین روزها پس انداز را شروع خواهم كرد اما چون خود را عادت نداده‌اند كه میزانی از درآمد خود را پس‌انداز كنند، همه درآمد خود را خرج می‌كنند. پس‌انداز برای چنین افرادی بسیار سخت است و اغلب در زندگی خود خیلی دیر به فكر این كار می‌افتند.

بنابراین فردی كه شروع به پس‌انداز می‌كند باید به این نكته مهم توجه داشته باشد كه مهم نیست با چه میزانی از پول این كار را شروع می‌كند حتی اگر مبلغ كمی در ماه باشد، برای شروع كافی است.

علت مهم‌تر برای سخت بودن پس‌انداز كردن، مصرفی شدن جامعه و لذت بردن افراد از خرج كردن پول به جای پس‌انداز كردن آن است

پس انداز كردن را به یك عادت رفتاری تبدیل كنید

اگرچه در طول گذر زمان، میزان درآمد افراد نسبت به گذشته افزایش می‌یابد اما آنها همچنان فكر می‌كنند پول زیادی برای پس انداز ندارند. شاید یكی از دلایل، افزایش هزینه‌های زندگی باشد اما به‌نظر این دلیل كوچكی است. علت مهم‌تر برای سخت بودن پس‌انداز كردن، مصرفی شدن جامعه و لذت بردن افراد از خرج كردن پول به جای پس‌انداز كردن آن است. با این رویكرد افراد هزینه‌های غیرضروری را متحمل می‌شوند و كالاهایی را خریداری می‌كنند كه به آن نیاز واقعی ندارند.

چگونه در هزینه غذا صرفه‌جویی كنید؟

خیلی از افراد تمایل دارند پول خود را پس انداز كنند اما صرف‌نظر از دلیل این كار، هیچگاه موفق به انجام آن نمی‌شوند. اگر شما جزو این دسته از افراد هستید، خودتان را ملزم كنید كه مقداری از درآمد خود را به‌صورت ماهانه پس انداز كنید. دقت كنید كه حتی قبل از ایجاد چنین الزامی، باید بدانید گاهی پس‌انداز كردن به معنی قطع هزینه‌ها در بخش‌هایی از زندگی است كه بی‌جهت هزینه زیادی را صرف آن می‌كنید.

غذا چیزی است كه حتماً باید مبلغی را برای آن صرف كنید و اگر روش غلطی را انتخاب كنید مسلماً برایتان گران تمام می‌شود.

نكاتی برای صرفه‌جویی در هزینه غذا وجود دارد كه به آنها اشاره می‌شود:

*سعی كنید وسوسه خرید غذا از فروشگاه‌های بزرگ و لوكس را از سر به در كنید: قیمت‌ها در چنین فروشگاه‌هایی اغلب از سوپرماركت‌های معمولی، بیشتر است. خرید غذا از چنین فروشگاه‌هایی را فقط به مواقع اضطراری اختصاص دهید.

غذا،پول غذا

*وقتی گرسنه هستید خرید نكنید: یكی از بدترین زمان‌ها برای خرید كردن هنگامی است كه گرسنه هستید. در چنین حالتی همه چیز به‌نظرتان خوشمزه به‌نظر می‌رسد و در پایان خرید متوجه می‌شوید خوراكی‌هایی خریده‌اید كه اصلا به آنها نیازی ندارید. پس هرگز با معده خالی به خرید غذا نروید!

*لیستی برای خرید تهیه كنید: قبل از مراجعه برای خرید، لیستی كامل و دقیق از چیزهایی كه لازم دارید بنویسید و پس از خرید، كنار هر كدام علامت بزنید. افرادی كه از لیست خرید استفاده نمی‌كنند بیشتر از نیاز اصلی خود خرید می‌كنند و هزینه بیشتری را متحمل می‌شوند.

*خودتان غذا بپزید: پخت غذا برای وعده ناهار یكی از روش‌های مناسب برای كاهش هزینه‌هاست مخصوصاً اگر شما عادت دارید هر روز از رستوران ناهار بخرید. برای وعده شام نیز می‌توانید از غذای حاضری استفاده كنید. این روش كمك زیادی به پس انداز در هزینه‌های مربوط به غذا خواهد كرد.

*به غذایی كه صرف می‌كنید دقت كنید: اگر فقط برای اینكه لذت ببرید و آسوده باشید غذا می‌خورید ممكن است پول زیادی را صرف وعده‌هایی كنید كه فاقد ارزش غذایی مناسب هستند. عادات غذایی خود را بسنجید، مثلاً كم غذا بخورید اما دقت كنید آن غذا از كیفیت مناسبی برخوردار باشد. در این صورت هم به سلامت خود كمك كرده‌اید و هم هزینه كمتری متقبل شده‌اید.

*درصورت عدم‌نیاز، از خرید بسته‌های غذایی با سایز بزرگ اجتناب كنید: بعضی محصولات غذایی در سایز‌های متفاوت بسته‌بندی می‌شوند و به‌نظر خرید سایزهای بزرگ‌تر مقرون به صرفه‌تر است. صرفاً به‌دلیل ارزان‌تر بودن، بسته‌های بزرگ‌تر را نخرید چرا كه درصورت عدم‌نیاز و خراب شدن آنها در یك مدت زمان خاص، مجبورید مقداری از آن را دور بریزید و با این كار پول خود را هدر می‌دهید. البته در مورد مواد فاسد نشدنی مانند مایع‌ها و پودر‌های شوینده و مواد غذایی خام این قضیه متفاوت است و می‌توان بسته بندی‌های بزرگ‌تر و ارزان‌تر را خریداری كرد.

*كمتر در رستوران غذا بخورید: اگر شما عادت دارید در رستوران غذا صرف كنید، باید هزینه زیادی را بابت این عادت بپردازید. اگر غذا خوردن در رستوران زیاد برایتان مهم نیست و می‌توانید از این عادت صرف‌نظر كرده و معمولاً در خانه غذا بخورید، رفتن به رستوران را تنها به مناسبت‌های خاص محدود كنید.

در محیط كار ساندویچ آماده بخرید و یا از قهوه‌های بسته‌بندی گران قیمت استفاده كنید، سعی كنید خوراكی‌های مصرفی خود را از منزل به سركار بیاورید. در این صورت شانس بیشتری برای كاهش هزینه‌های روزمره خود خواهید داشت.

چگونه در هزینه‌های پوشاك صرفه جویی كنید؟

نگاهی به كمد لباستان بیاندازید، چند عدد لباس دارید؟ تا به‌حال به این فكر كرده‌اید كه برای خرید آنها چقدر پول خرج كرده‌اید؟ اگر هزینه زیادی صرف خرید لباس می‌كنید به نكاتی كه برای صرفه جویی در این هزینه‌ها اشاره می‌شود، توجه كنید:

* فقط لباس‌هایی را كه احتیاج دارید خریداری كنید: شاید خیلی سخت باشد كه وقتی به فروشگاه‌های عرضه لباس مراجعه می‌كنید در مقابل وسواس خرید پوشاكی كه حراج شده‌اند و شما نیازی به آنها ندارید، مقاومت كنید. در عین‌حال تلاش كنید فقط لباس‌هایی را كه لازم دارید بخرید و فروشگاه را ترك كنید.

* كلكسیون نسازید: اگر می‌خواهید از دستبند، ساعت، كمربند، كفش و كیف متناسب با لباستان استفاده كنید، فقط مواردی را خریداری كنید كه نیاز دارید و از تبدیل این رفتار به عادت و جمع‌آوری كلكسیونی از این اشیاء خودداری كنید.

* كمتر از خشكشویی استفاده كنید: لباس‌های خود را كمتر به خشكشویی‌ها بسپارید چرا كه اگر بخواهید به‌طور مداوم این كار را انجام دهید باید هزینه زیادی صرف كنید.

خرید لباس

* از خرید لباس‌های مارك دار خودداری كنید: شكی نیست كه مقداری از قیمت لباس‌ها با برند معروف، به‌دلیل اعتباری است كه نام برند آنها كسب كرده است. به جای لباس‌هایی با مارك خیلی معروف سعی كنید از مارك‌های معمولی‌تر استفاده كنید. این امر به این معنا نیست كه شما لباس زیبا و مرتب نپوشید بلكه معنایش این است كه همه لباس‌های زیبا لزوماً مارك‌دار نیستند.

* در انتخاب زمان خرید، باهوش باشید: بهترین زمان برای خرید لباس جدید در فصل حراج است. مثلا خرید لباس‌های زمستانی در فصل تابستان یا بعد از تعطیلات نوروزی.

*لباس‌هایتان را بفروشید: اگر در كمد لباس‌های زیادی دارید كه نو هستند اما به‌دلیل تعدد، از آنها استفاده نمی‌كنید به جای نگهداری ِ بی‌جهت، می‌توانید آنها را در بین دوستان و آشنایان به فروش بگذارید.

* در سفرهای خارج از كشور خرید كنید: اگر به مسافرت خارج از كشور می‌روید، می‌توانید حین سفر خرید كنید. بسته به كشوری كه به آن سفر می‌كنید، می‌توانید بعضی اقلام را با قیمتی كمتر از كشور خود خریداری كنید.

امیدوارم این توصیه‌ها به شما در جهت كسب پس‌انداز هر چه بیشتر و تبدیل آن به یك عادت رفتاری خوب كمك كند.

حتی یك ریال هم باید به حساب آید

آیا شما تصور می‌كنید كه هرروز باید هزینه‌هایی برای خرید ساندویچ، سیگار، قهوه و... بدهید كه با در نظر گرفتن هفتگی این هزینه‌ها مبلغ تقریباً زیادی بابت این خریدهای كوچك صرف كرده باشید؟

شاید فكر كنید كه به هیچ وجه نمی‌توان این هزینه‌ها را كاهش داد اما باید بدانید اگر این كار را انجام دهید، شانس بزرگی برای تبدیل به فردی مقتصد خواهید داشت.

به‌عنوان مثال به جای اینكه در محیط كار ساندویچ آماده بخرید و یا از قهوه‌های بسته‌بندی گران قیمت استفاده كنید، سعی كنید خوراكی‌های مصرفی خود را از منزل به سركار بیاورید. در این صورت شانس بیشتری برای كاهش هزینه‌های روزمره خود خواهید داشت.

اگر دائما برای پس انداز پول با خودتان كشمكش داشته و در پایان ماه نیز هیچ اندوخته‌ای ندارید نخستین كاری كه باید انجام دهید محاسبه تمام هزینه‌های صرف شده در طول ماه (آن دسته از هزینه‌هایی كه حتماً باید انجام شود) است؛ سپس روشی برای كاهش این هزینه‌ها بیابید.

منبع : همشهری آنلاین
گروه خانواده و زندگی تبیان - تهیه :نداداودی

مقالات مرتبط :

مدیریت پول در کودکان

پول مساوی با خوشبختی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.