تبیان، دستیار زندگی
کامرون پنجاه و سومین و جوانترین نخست وزیر انگلیس طی 200 سال گذشته است و در دولت جدید بریتانیا نیک کلگ رهبر حزب لیبرال دموکرات به عنوان معاون نخست وزیر ، جرج اوزبورن به عنوان وزیر دارایی و خزانه دارایی و ویلیام هیگ به عنوان وزیر خارجه فعالیت خواهند کر
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نخست وزیرجدید انگلیس کیست ؟

"دیوید کامرون" رهبر حزب محافظه کار انگلیس در حالی به عنوان نخست وزیر بریتانیا انتخاب شد که کشورش با مشکلات زیادی در حوزه اقتصادی و همچنین نظامی به ویژه در افغانستان مواجه است.

دیوید کامرون

در انتخابات عمومی هفته گذشته حزب محافظه کار توانست اکثریت کرسیهای پارلمانی را از آن خود کند و حزب کارگر و لیبرال دموکراتها به ترتیب در رده های بعدی قرار گرفتند.

از آنجا که هیچ کدام از احزاب نتوانستند اکثریت را به خود اختصاص دهند هر دو حزب کارگر و محافظه کار بر آن شدند تا لیبرال دموکراتها را برای تشکیل دولت ائتلافی ترغیب کنند که پس از 5 روز گفتگو لیبرال دموکراتها آمادگی خود را برای پیوستن به دولت ائتلافی به رهبری حزب محافظه کار اعلام کردند که این امر "گوردون براون" را مجبور به کناره گیری از نخست وزیری کرد که در پی شکست حزب کارگر در انتخابات اخیر و استعفای نخست وزیر این کشور، "دیوید کامرون" رهبر حزب محافظه کار جانشین وی شد.

گفته می شود که در پی کناره گیری براون از سمت نخست وزیری هم اکنون دیوید کامرون 43 ساله با مشکلات عدیده ای در کشور خود از جمله وضعیت اقتصادی، مشکلات در عراق و افغانستان مواجه است، چنانچه وی در اولین سخنرانی خود مقابل ساختمان نخست وزیری انگلیس از کار دشوار کابینه جدید برای حل مشکلات داخلی و خارجی از جمله مشکلات خاورمیانه خبر داده بود.

دیوید کامرون متولد 9 اکتبر سال 1966 میلادی از سال 2005 رهبری حزب محافظه کار را برعهده داشت و معتقد است که پس از رسیدن به رهبری حزب محافظه کار با انجام اصلاحاتی لازم این حزب را به حزبی مدرن تبدیل کرده است. همچنین وی با چند واسطه یکی از نوادگان شاه ویلیام چهارم است.

کامرون پنجاه و سومین و جوانترین نخست وزیر انگلیس طی 200 سال گذشته است و در دولت جدید بریتانیا "نیک کلگ" رهبر حزب لیبرال دموکرات به عنوان معاون نخست وزیر ، "جرج اوزبورن" به عنوان وزیر دارایی و خزانه دارایی و "ویلیام هیگ" به عنوان وزیر خارجه فعالیت خواهند کرد

کامرون پنجاه و سومین و جوانترین نخست وزیر انگلیس طی 200 سال گذشته است و در دولت جدید بریتانیا "نیک کلگ" رهبر حزب لیبرال دموکرات به عنوان معاون نخست وزیر ، "جرج اوزبورن" به عنوان وزیر دارایی و خزانه دارایی و "ویلیام هیگ" به عنوان وزیر خارجه فعالیت خواهند کرد.

کامرون در سال 2005 و پس از آن در انتخابات امسال از شهر ویتنی به نمایندگی مجلس انتخاب شد و درحالی به عنوان نخست وزیر انگلیس انتخاب شده است که تهدید کرده حقوق بیکاری و مستمری افرادی که توان فعالیت دارند اما به دلیل حقوق بیکاری تن به کار نمی دهند را قطع می کند.

دیوید کامرون

گفتنی است که از زمان جنگ جهانی دوم تا کنون هیچ گاه دولتی ائتلافی در انگلیس تشکیل نشده و همه احزاب برنده انتخابات، اکثریت مطلق پارلمان را نیز از آن خود کرده اند. طبق قانون انگلیس هر حزبی که بتواند 326 کرسی پارلمان را کسب کند، قادر به تشکیل دولت به تنهایی است.

کامرون در وعده های انتخاباتی خود از کاهش هزینه های اضافی و جلوگیری از افزایش حقوق کارکنان بخش های عمومی و وزرای کابینه برای جبران کسری بودجه و بدهی های سنگین دولتی خبر داده است.

در حقیقت وعده های رهبر حزب محافظه کار انگلیس بویژه قول انتقال قدرت به مردم در صورت پیروزی در انتخابات موجب  پیروزی وی در انتخابات پارلمانی بریتانیا شد.

در همین حال پایگاه اینترنتی شبکه "ام اس ان بی سی" در گزارشی نوشت: در پی پیروزی کامرون در انتخابات تغییراتی در روابط نزدیک واشنگتن-لندن ایجاد می شود.

همچنین کامرون در سال 2006 در مطلبی در روزنامه گاردین نوشت: برای سالهای طولانی مدت سیاستمداران در بریتانیا از ارتباط با اروپا و آمریکا متضرر شده اند.

همچنین کامرون پس از اعلام حمایت خود با اعزام نظامیان انگلیسی به عراق در سال 2003 در روزنامه گاردین نوشت که این اقدام را از روی کینه، به ناچار و علی رغم میل باطنی خود انجام داده است.

منبع:مهر

تنظیم:عطالله باباپور