تبیان، دستیار زندگی
كسانی كه در این میدان جهاد فرهنگی حضور دارند باید حق جهاد را بجا آورند و آن گونه كه شایسته است به ترویج ارزشهای دینی و واقعیات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بپردازند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عرصه فرهنگ عرصه جهاد

مقام معظم رهبری

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، بعد از ظهر امروز در دیدار جمعی از مسئولان حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی و دست اندركاران تولید و انتشار كتاب «دا»، مسئله كتاب را یكی از مسائل اصلی ، درجه یك و بدون جایگزین در مقوله فرهنگ دانستند و تأكید كردند: انقلاب اسلامی و دفاع مقدس گنجینه های تمام نشدنی و ظرفیتهای عظیمی هستند كه باید از آنها برای نشر و گسترش فرهنگ و ارزشهای دینی و انقلاب اسلامی در جامعه و جهان، حداكثر استفاده را كرد.

ایشان با تأكید بر اینكه دفاع مقدس، ظرفیت گرانبهایی برای بارور كردن ادبیات كشور و انتقال معرفت ناب دینی و انقلاب اسلامی به جامعه است، افزودند: كتاب «دا» كه حقا و انصافا كتاب بسیار خوب و قابل طرح در سطح جهانی است، مربوط به بخش كوچكی از وقایع جنگ تحمیلی است و این نشان می دهد كه هشت سال دفاع مقدس دارای ظرفیت تولید هزاران كتاب بمنظور انتقال فرهنگ و ارزشهای اسلامی و انقلابی به جامعه و جهان است.

رهبر انقلاب اسلامی خاطر نشان كردند: ارتقای دانش، تجربه، فهم و قدرت تحلیل مردم از قضایا، و رشد و تعالی فرهنگی از طریق تولید و نشر چنین كتابهایی امكانپذیر است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، انقلاب اسلامی ایران و نحوه شكل گیری، وقوع، حوادث پس از آن و ایستادگی سی ساله و سرافرازی ملت ایران در مقابل چالشهای بزرگ بین المللی را موضوعی بسیار عظیم و فرهنگ ساز برای ملتها دانستندو افزودند: متأسفانه موضوعی با چنین عظمت دچار غفلت واقع شده و در زمینه نگارش تاریخ انقلاب اسلامی و تولید كتاب و دیگر محصولات فرهنگی، تقریبا كار خاصی انجام نشده است.

كسانی كه در این میدان جهاد فرهنگی حضور دارند باید حق جهاد را بجا آورند و آن گونه كه شایسته است به ترویج ارزشهای دینی و واقعیات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بپردازند

ایشان با اشاره به تاریخ سازی های دروغین و هدفمندی كه درباره دوران قبل از انقلاب و حتی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی انجام شده است، تأكید كردند: باید در خصوص نگارش تاریخ صحیح و واقعی انقلاب اسلامی كاری جدی انجام و غفلتهای گذشته جبران شود.

رهبر انقلاب اسلامی خاطر نشان كردند: البته رویشهای خوب و نوید بخشی در سالهای اخیر در حوزه فرهنگ و ادبیات كشور مشاهده می شود كه باید این رویشها و تولیدات مورد توجه و حمایت قرار گیرند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: باید از فضای فرهنگی كشور بویژه در حوزه تولید و نشر كتاب مراقبت شود زیرا برخی بدنبال تاریخ سازی جعلی و ترویج ضد ارزشها از طریق كتاب هستند.

ایشان با تاكید بر اینكه عرصه فرهنگی، عرصه جهاد است، خاطرنشان كردند: كسانی كه در این میدان جهاد فرهنگی حضور دارند باید حق جهاد را بجا آورند و آن گونه كه شایسته است به ترویج ارزشهای دینی و واقعیات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بپردازند.

مقام معظم رهبری

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: البته مسائل فرهنگی با دستور و حُكم پیش نمی روند بلكه لازمه موفقیت در این عرصه، انگیزه، ایمان و حضور فعال انسانهای معتقد به ارزشهای دینی و انقلاب اسلامی است.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین از خانم سیده زهرا حسینی راوی كتاب «دا» و خانم سیده اعظم حسینی نویسنده كتاب «دا» تقدیر كردند.

در این دیدار حجت‌الاسلام و المسلمین خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، گزارشی از فعالیتهای این سازمان و حوزه هنری برای ترویج فرهنگ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ارائه كرد.

آقای مومنی رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی نیز با بیان برخی اقدامات حوزه هنری در بخش تولید و نشر كتابهای مربوط به انقلاب اسلامی و دفاع مقدس گفت: ارتقای كیفیت نشر كتاب، برنامه ریزی برای مخاطبان نسل نوجوان و جوان، بكارگیری روشهای جدید بمنظور معرفی و توزیع كتابها، و ترجمه كتابهای دفاع مقدس و انقلاب اسلامی از جمله اقدامات حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی است.

مدیرعامل انتشارات سوره مهر هم با اشاره به صد و دهمین نوبت چاپ كتاب «دا» گفت این كتاب در سال 88 ، در هشتاد نوبت به چاپ رسیده است. وی همچنین بر لزوم ایجاد زیر ساخت های مناسب برای نشر، معرفی و توزیع كتابهای مبتنی بر ارزشهای دینی و انقلاب اسلامی تأكید كرد.

خاطر نشان می شود كتاب «دا» روایت بخشی از خاطرات و وقایع هفته های اول جنگ تحمیلی و تهاجم دشمن بعثی به شهر خرمشهر است.

تنظیم:س.آقازاده