تبیان، دستیار زندگی
روزیکشنبه هفته گذشته بخش خبری 20:30 در گزارشی که طی آن با پرویز پرستویی و محمدعلی کشاورز و همچنین جوادشمقدری گفت وگو شده بود ،نسبت به رواج فیلمهای سخیف در سینمای ایران اعتراض شده بود.با اینکه بیشترتولیدات این گونه فیلمها محصول دوران پیش از مدیریت شمقدری ب
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

انتقاد هیأت هنرمندان از بخش خبری 20:30

انتقاد هیأت هنرمندان از بخش خبری 20:30

آنچه كه از ابتدای این گزارش بیش از پیش خودنمایی می‌كرد، زیر سئوال بردن فضای موجود در سینمای تجاری بود. در این گزارش ضمن اشاره به صدای پای ابتذال در سینمای ایران، سعی شد كه با نمایش تصاویری گزینشی سینمای بدنه را لودگی، سطحی نگری و ابتذال معرفی نماید...

روزیکشنبه هفته گذشته بخش خبری 20:30 در گزارشی که طی آن با پرویز پرستویی و محمدعلی کشاورز و همچنین جوادشمقدری گفت وگو شده بود ،نسبت به رواج فیلمهای سخیف در سینمای ایران اعتراض شده بود.با اینکه بیشترتولیدات این گونه فیلمها محصول دوران پیش از مدیریت شمقدری بر سینمای کشوراست اما پخش این گزارش با واکنش‌های متفاوتی روبرو شد.

به گزارش «بانی‌فیلم»، هرچند معاون سینمایی ارشاد در آن گزارش بر عزم مجموعه تحت امرش مبنی بر پالایش سنمای ایران ازاین نوع فیلمسازی تاکید و عنوان کرده بود برای به حاشیه راندن این قبیل فیلمهای مبتذل، دست کم به دوسال زمان نیازاست اما دیروز پایگاه هیأت اسلامی هنرمندان در گزارشی، نسبت به پخش این گزارش ازبخش خبری 20:30 شبکه دو وتکرار آن دربخش 21 شبکه اول، انتقاد كرد.

آنجه در پی می آید واکنش هیات اسلامی هنرمندان به گزارش صداوسیماست:

چندی پیش خبرنگاران واحد مركزی خبر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران كمرهمت بربستند برای تهیه گزارشی در باب نقد سینمای ایران،این گزارش همزمان با اطلاع رسانی پیامكی ازطریق اخبار ساعت 21 شبكه یك پخش شد.هرچندپخش گزارشی درراستای تحلیل مشكلات سینمای ایران یا ابتذال در سینما كه ریشه درسال‌های مدید گذشته دارد، به خودی خود ضروری است اما نگاه‌های یكجانبه نمی‌توان مرهمی بر این موضوع به شمار آید.آنچه كه از ابتدای این گزارش بیش از پیش خودنمایی می‌كرد، زیر سئوال بردن فضای موجود در سینمای تجاری بود. در این گزارش ضمن اشاره به صدای پای ابتذال در سینمای ایران، سعی شد كه با نمایش تصاویری گزینشی سینمای بدنه را لودگی، سطحی نگری و ابتذال معرفی نماید. اما آنچه جای شگفتی دارد اینست كه چگونه رسانه‌ای كه خود سردمدار نزول ذائقه مخاطبان است با اعتماد به نفسی وصف ناشدنی به انتقادی یكجانبه از سینما پرداخته است؟!هرچند كج سلیقگی تهیه كنندگان سینمای تجاری متاسفانه جای هیچگونه دفاعی را باقی نگذاشته است اما آیا میان آنچه كه بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران از صدا و سیما انتظار داشتند با آنچه در سریال‌های كشدار تلویزیونی كه با خزانه بیت‌المال تهیه و تولید می‌شود، قرابتی وجود دارد؟!

آیا امروز می‌توان ازصداوسیما به عنوان دانشگاه نام برد؟ مگر نه این است كه به بركت آنچه كه در سریال‌های تلویزیونی به چشم می‌خورد، تكیه كلام فرزندان‌مان الفاظ ناشایست و نامطبوع و دور از شأن خانواده‌های فرهنگی می‌شود! درحالی كه وظیفه رسانه ملی انتقال مفاهیم و پیام‌های اخلاقی و نهادینه كردن آن برروی مخاطبان است. درهمین راستا این نكته هم حائز اهمیت است كه پخش برخی از سریال‌های خارجی نیز بدون توجه به اثرات منفی محتوایی آنها صورت می‌پذیرد كه طبعات منفی آن نیز در دراز مدت خود را هویدا خواهد كرد. ازپیام‌های ضداخلاقی و بی ادبی سریال‌های به اصطلاح طنزشبكه‌های مختلف كه بگذریم حتی در سریال‌های پیچیده و بسیار جدی ایرانی هم كمتر بااخلاق،دین،آگاهی وامید مواجه می شویم. البته این بدان معنا نیست كه هنرمندان بخصوص فیلمنامه نویسان آشنایی با این اصول ندارند و مبانی هنری را نمی شناسند بلكه به نظرمی‌رسد نگاه محتوایی برای اثرگذاری بر ذهن مخاطب در سیاست‌گذاری‌های كلان رسانه ملی فراموش شده است كه بدین ترتیب نه تنها ملاك‌هایی كه رهبر معظم انقلاب در ابلاغ دوم رییس سازمان صدا و سیما بر آن تأكید داشتند دیده نمی‌شود، بلكه گاه تأثیر مورد نظر نتیجه عكس می دهد. بدون تردید با وجود شبكه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان، در تلاش دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برای تسلط بر اندیشه ایرانیان شكی وجود ندارد اما سئوالی كه باید از مسئولان صدا و سیما پرسیده شود این است كه آیا با فرافكنی می توان به مخاطبان القاء كرد كه آنچه كه برایشان تدارك دیده شده است از برنامه‌هایی كه از طریق شبكه‌های ماهواره‌ای معاند نظام، پخش می‌شود،گیراتر،جذاب‌تروخوش ساخت‌تراست!؟

تنظیم برای تبیان : مسعود عجمی