تبیان، دستیار زندگی
كتابیزد، آخرین اثر مرحوم مهدی آذریزدی كه آن را به اتفاق حسین مسرت نوشته است، از سوی دفتر انتشارات كمك ‌آموزشی وزارت آموزش و پرورش منتشر می‌شود. ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آخرین كتاب آذریزدی منتشر می‌شود

مهدی آذریزدی

كتاب"یزد"، آخرین اثر مرحوم مهدی آذریزدی كه آن را به اتفاق حسین مسرت نوشته است، از سوی دفتر انتشارات كمك ‌آموزشی وزارت آموزش و پرورش منتشر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران، بنا بر گفته‌ بهشید ملاصالحی، مدیر تولید کتاب دفتر انتشارات کمک آموزشی، "یزد" دومین كتاب از مجموعه‌ی "سرزمین من ایران" به شمار می‌رود. این كتاب در چهار فصل اصلی "سیمای طبیعت"، "سفری در تاریخ"، "فرهنگ و آداب و رسوم" و "گذرگاه زندگی" تدوین شده است.

بخش نخست با تعریف و توصیف كویر آغاز می‌شود. در این فصل وضعیت جغرافیایی استان یزد یعنی آب ‌وهوا، پدیده‌های طبیعی چون غارها و كوه‌ها، زندگی جانوری، پوشش‌ گیاهی آن به تصویر در می‌ آید.

بخش دوم كتاب، خواننده را به سفری تاریخی می‌برد. نویسندگان كتاب در این سفر تماشایی، نگاره‌های دوازده هزارساله‌ نقش شده بر بدنه‌ كوه ارنان، بقایای معبد آناهیتا، كتاب‌ها و كتیبه‌های هزارساله‌ مسجدهای باشكوه، سكه‌های عهد ساسانی، قنات‌های به‌ هم پیوسته و كاروان‌ سراهای عصر صفوی و آب انبارها و یخچال‌های عصر قاجاریه را به تصویر می کشند.

مهدی آذریزدی

در فصل سوم، با فرهنگ و آداب و رسوم یزدیان آشنا می ‌شویم. با هنرهای گوناگون شان از معماری گرفته تا نقاشی، با ادبیات شان، با ضرب‌المثل‌های شان، با آیین‌های شان، با خوراكی‌های شان، با عروسی‌ها و عزاداری‌های شان و حتی با بازی‌های كودكان شان.

سرانجام در آخرین فصل كه نامش را گذرگاه زندگی گذاشته‌اند، از صنایع دستی مردم یزد از حصیر بافی گرفته تا قالی ‌بافی، از كارخانه‌های صنعتی مدرن، از استخراج معادن، از دامپروی و مرغداری و از محصولات كشاورزی به ویژه انار شیرین یزد سخن می‌رود.

این كتاب ۱۴۲ صفحه‌ای در شمارگان ۵۰۰۰ نسخه به‌ زودی به دیدار خوانندگان علاقه‌ مند به ایران خواهد آمد. از قرار معلوم این كتاب، نخستین اثر حسین مسرت نویسنده‌ی پنجاه‌ ساله‌ یزدی برای كودكان و نوجوانان است كه در تألیف این كتاب بار بیش ‌‌تر كار بر روی دوش او بوده است.

منبع: کتابک

تنظیم: مریم فروزان کیا