تبیان، دستیار زندگی
در سفرهای طبیعت گردی تان با حشرات و جانوران چه می کنید؟ با لنگه کفش دنبال خرس های گرسنه می افتید یا حاضر می شوید ساندویچ تان را با طعم پشه و ساس میل کنید؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سلام مورچه!

در سفرهای طبیعت گردی تان با حشرات و جانوران چه می کنید؟ با لنگه کفش دنبال خرس های گرسنه می افتید یا حاضر می شوید ساندویچ تان را با طعم پشه و ساس میل کنید؟ اگر دوست ندارید حشرات و حیوانات سفر ماجراجویانه شما را خراب کنند، به این نکته ها توجه کنید.
حشرات

- برای دور نگه داشتن حیوانات از کمپ، مقداری آمونیاک بر روی زباله ها بپاشید تا در طول شب نگران سر رسیدن انواع جانوران صحرایی و جنگلی نباشید.

- از تکه ای گچ سفید استفاده کنید و دور فضاهای مخصوص غذا خوردن را خط بکشید. این کار بیشتر حشرات غیرپروازی را از شما دور نگه می دارد.

استفاده از یک لوسیون طبیعی می تواند شما را در مقابل پشه ها محافظت کند. برای ساخت این لوسیون باید 10 قطره روغن آویشن و 20 قطره روغن پونه را به روغن زیتون اضافه کنید و این ترکیب را با کرم ضد آفتاب خود آمیخته و به بدن بزنید

- پشه می تواند انسان را از مسافت شش متری ببیند. آنها جذب گرما، رطوبت و دی اکسید کربن می‌شوند. اگر در روزهای گرم فعالیت زیادی داشته باشید مقدار این فاکتورها در شما افزایش می‌یابد.

- بهترین ماده دورکننده پشه حاوی "N.N-diet-m-toluamid" است که به نام DEET شناخته می‌شود. این ماده مؤثرترین و ماندگارترین ماده ضد پشه است. اما ماده طبیعی دیگر که تقریباً همان اثر را دارد روغن «سیترونلا (Citronella)» یا سنبل هندی است که در عطر سازی به کار می‌رود و دافع حشرات و پشه ها است.

- استفاده از یک لوسیون طبیعی می تواند شما را در مقابل پشه ها محافظت کند. برای ساخت این لوسیون باید 10 قطره روغن آویشن و 20 قطره روغن گیاه پونه را به روغن زیتون اضافه کنید سپس این ترکیب را با کرم ضد آفتاب خود آمیخته و به بدن بزنید.

حشرات

- جوجه تیغی ها همیشه در جستجوی نمک هستند. برای دور کردن آنها از محیط کمپینگ کمی نفتالین معجزه می کند.

- نگه داشتن و حمل کافور در جیب باعث از بین رفتن انواع شپش‌های بدن انسان می‌شود.

- جهت دور کردن ساس، شپش، سوسک و... مقداری شربت شیرین و یا شیره چغندر تقریباً در شش متری چادر خود بریزید، خواهید دید که همه آنها دور آن جمع شده و به محل زندگی و پخت و پز شما نزدیک نمی‌شوند!

- جهت خنثی کردن حساسیت ناشی از گزش، با آب دهان یا آب محل گزش را خیس کرده و تکه ای صابون را روی آن بمالید. این کار معمولاً گزش و حساسیت آن نقطه را برطرف می‌کند.

جهت دور کردن ساس، شپش، سوسک و... مقداری شربت شیرین و یا شیره چغندر تقریباً در شش متری چادر خود بریزید، خواهید دید که همه آنها دور آن

جمع شده و به محل زندگی و پخت و پز شما نزدیک نمی‌شوند!

- پس از هر پیاده روی در مناطق چمنی و علفزار احتمال وجود علائم گزش ساس و کنه را بررسی کنید. اگر یکی از آنها را پیدا کردید رویش را با ژله نفتی و یا روغن بپوشانید تا کشته شود. برای کشتن تخم‌های احتمالی آنها از پراکسید هیدروژن استفاده کنید. اگر سر ساس یا کنه هنوز به بدن شما چسبیده باید به دکتر مراجعه کنید.

- وقتی که با حیوانات مشکوک به هاری مثل راکن، گرگ، سگ، خفاش و یا روباه مواجه می‌شوید فرار نکنید. چون درحال دویدن، پشت پاها و زانوی شما درمعرض حمله است.

برای جلوگیری از حمله خرس این موارد را رعایت کنید:

حشرات

 1) از آنجایی که خرس شامه بسیار قوی و حساسی دارد باید همه مواد غذایی را از محل خواب و استراحت خود دور نگه دارید.

2) ظروف کثیف را در چادر نگه ندارید، آنها را بشویید. دستها و لباسهایتان را نیز بشویید. لباسهای شسته شده خود را کمی دورتر از چادر پهن کنید.

3) نزدیک چادر پخت و پز نکنید. محل آشپزی باید جدا از پناهگاه باشد و پخت و پز خلاف جهت باد و در فاصله صد متر از چادر انجام شود.

4) باقیمانده غذا و یا قوطی‌های خالی باید در آتش ریخته شوند، بهتر است هرچه از غذا باقی مانده سوزانده شود. به یاد داشته باشید که قوطی‌های سوخته را به محل دفن زباله ها ببرید.

مطالب مرتبط:

زنده ماندن در صحرا

آشپزی در برهوت!

چطور در کویر رانندگی کنیم؟

اگر در طبیعت گم شدید...


گروه گردشگری تبیان- الهام مرادی

برگرفته از سایت بیابان های ایران