تبیان، دستیار زندگی
معاون پژوهش حوزه‌های علمیه گفت: طرح جامع ممیزی توسعه علوم با هماهنگی‌های صورت گرفته با معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری در حوزه علمیه اجرایی می‌شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

طرح جامع ممیزی توسعه علوم
معاون پژوهش حوزه‌های علمیه

معاون پژوهش حوزه‌های علمیه گفت: طرح جامع ممیزی توسعه علوم با هماهنگی‌های صورت گرفته با معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری در حوزه علمیه اجرایی می‌شود.

حجت‌الاسلام سیدعلی عماد، معاون پژوهش حوزه‌های علمیه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا با اشاره به ظرفیت‌های بسیار بالای انجمن‌های علمی حوزه، خاطرنشان کرد:‌ انجمن‌های علمی حوزه باید به فعالان و نهادهای مرتبط با دانش اعم از آموزش و پژوهش در امر ترویج دانش و فرهنگ‌سازی تولید دانش کمک کنند.

وی در ادامه از اجرایی شدن طرح جامع ممیزی توسعه علوم خبر داد و گفت: این طرح برای نخستین بار و با هماهنگی‌های صورت گرفته با معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری در حوزه علمیه قم اجرایی می‌شود.

حجت‌الاسلام عماد افزود: به انجمن‌های علمی حوزه اعلام کرده‌ایم که معاونت پژوهش حوزه آمادگی دارد تا طرح ممیزی توسعه علوم را از طریق انجمن‌های علمی حوزه اجرا کند.

حجت‌الاسلام عماد خاطرنشان کرد: این طرح، ارزیابی وضعیت موجود نهاد یک دانش در حوزه‌های علمیه و کشور ناظر به مقایسه با یکی از کشورهای منطقه است که در آن وضعیت پژوهشگران یک حوزه و منابع آن حوزه در بحث علم اسلامی مورد بررسی قرار می‌گیرد و سپس با یکی از کشورهای مسلمان مقایسه می‌شود.

وی اذعان داشت: این طرح با هماهنگی معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری از طریق انجمن‌های علمی حوزه در حال سامان است به طوری که گزارش انجمن‌ها در این خصوص پایان پذیرفته و تحویل شده یا در حال پایان است.

معاون پژوهش حوزه‌های علمیه با بیان این‌که اطلاعات جامع این گزارش‌ها در قالب یکصد سند ممیزی توسعه علوم منتشر خواهد شد، تصریح کرد: بیش از صد انجمن علمی در سراسر کشور و در حوزه‌های مختلف دانشی درگیر این کار بزرگ شده‌اند و انجمن‌های علمی حوزه نیز در قالب علوم ارزشی و معرفتی این کار را انجام می‌دهند.

وی اضافه کرد: یازده انجمن علمی حوزه در این خصوص اعلام آمادگی اولیه کرده‌اند که آمادگی هشت انجمن قطعی و اسناد مربوطه ارائه شده است.

حجت‌الاسلام عماد خاطرنشان کرد:‌ به تمام انجمن‌های علمی حوزه اعلام کردیم که با هدف انجام نیازسنجی‌های علمی در حوزه دانشی در صورتی که نیازسنجی پژوهشی آن حوزه دانش را برای معاونت پژوهش با اولویت تعیین موضوعات رساله‌های سطح چهار حوزه انجام دهند، در قالب یک تفاهم‌نامه از آنان حمایت خواهد شد.