تبیان، دستیار زندگی
باید توجه داشت که جامعه بین‌المللی، تنها آمریکا و متحدانش نیستند. کشورهای عضو جنبش عدم تعهد و گروه‌های گوناگون منطقه ای و بین‌المللی از برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران حمایت کرده‌اند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بمب نمی سازیم، یعنی نمی سازیم

رئیس‌جمهور با بیان اینکه موضوع هسته‌ای ایران یک موضوع سیاسی است و مطلقا یک موضوع حقوقی نیست، گفت: اگر درباره برنامه هسته‌ای ایران بنا بر همکاری باشد، باید صادقانه عمل شود و دولت آمریکا روش خود را عوض کند، چرا که این روش شکست خورده است.

احمدی نژاد در اجلاس ان پی تی

به گزارش «تابناک»، دفتر امور رسانه‌های ریاست‌جمهوری اعلام کرد، محمود احمدی نژاد در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «پی.بی.اس» آمریکا، با اشاره به اینکه بدبینی نسبت به آقای اوباما در ایران خیلی زیاد شده است، گفت: آقای اوباما نباید تسلیم فشارها شود؛ او باید تصمیم بگیرد و عمل کند، چرا که او رئیس‌جمهور آمریکاست.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه وجود تسلیحات اتمی بزرگترین خطری است که جهان را تهدید می‌کند، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران برای خلع سلاح، جلوگیری از اشاعه و ساخت دنیایی سرشار از آرامش، راهکارهای عملی دارد و دارای تحلیل روشنی از علت ناامنی است.

وی در پاسخ به پرسش «چارلی رز»، مجری مشهور شبکه تلویزیونی آمریکا درباره مبادله سوخت گفت: راکتور تهران برای تولید رادیو دارو، نیازمند سوخت 20 درصدی است. بنا بر قانون، این نیاز را از آژانس مطالبه کردیم؛ اما آنها بر خلاف قوانین، اعلام کردند که این درصد سوخت را معادل دریافت سوخت کمتر غنی شده تأمین خواهند کرد.  بعدها هم شروطی گذاشتند که درست نبود، زیرا فروشنده نباید شرط بگذارد، اما آنها شرط گذاشتند و حتی در تبلیغات خود چنین مطرح کردند که می‌خواهند اورانیوم را از ایران خارج کنند تا ایران بمب نسازد!

دکتر احمدی نژاد تصریح کرد: ما آماده مبادله سوخت هستیم، اما مبادله باید با توافق باشد. ما گمان می‌کنیم راه حل‌های میانه ای را می‌توان برای این موضوع پیدا کرد و پیشنهاداتی در این خصوص ارایه کرده ایم که باید در جریان گفت و گوها جزییات آن معین شود.

راکتور تهران برای تولید رادیو دارو، نیازمند سوخت 20 درصدی است. بنا بر قانون، این نیاز را از آژانس مطالبه کردیم؛ بعدها هم شروطی گذاشتند که درست نبود، زیرا فروشنده نباید شرط بگذارد، اما آنها شرط گذاشتند و حتی در تبلیغات خود چنین مطرح کردند که می‌خواهند اورانیوم را از ایران خارج کنند تا ایران بمب نسازد!

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه توافق باید دوجانبه باشد تصریح کرد: ایران با مبادله سوخت مشکلی ندارد، به عبارتی موافقیم که در ازای سوخت 3 و نیم درصدی، سوخت 20 درصدی دریافت کرده و حق الزحمه آن را هم بپردازیم؛ اما جزییات فنی دارد که کارشناسان باید بررسی کنند.

رئیس‌جمهور افزود: باید توجه داشت که ایران هم اکنون و پس از آنکه حاضر نشدند سوخت 20 درصدی را تأمین کنند، شروع به تولید این میزان سوخت کرده است و در حقیقت، با پذیرش مبادله به دنبال شروع همکاری و کمک هستیم.

وی گفت: برخی چنین مطرح می‌کنند که یا باید با ما معامله کنید و یا اینکه شما را تحریم می‌کنیم و از این وضعیت نظم نوین جهانی باید تأسف خورد.

احمدی‌نژاد در پاسخ پرسشی درباره اظهارات ضد ایرانی کلینتون گفت: خانم کلینتون صحبت‌های زیادی می‌کنند و ما حتما نباید درباره اظهارات ایشان واکنش نشان دهیم، ایشان باید برای ادعای خود درباره اینکه ایران با آژانس همکاری نکرده است، سند و مدرک دهد.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: بنا بر مقررات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، هیچ عضوی نمی‌تواند علیه عضو دیگری مدعی شود.

احمدی نژاد

وی گفت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، شش پرسش قانونی از ایران پرسید و به هر شش تای آن پاسخ دادیم و تأییدیه آنها را هم گرفتیم؛ اما آژانس می‌خواهد به ادعاهای بدون سند آمریکا هم پاسخ دهیم و ما هم تعهدی به آژانس نداده‌ایم که هر دولتی، هر ادعایی رامطرح کرد، پاسخگو باشیم.

احمدی نژاد با طرح این پرسش که آیا واقعا فکر می‌کنید اگر ایران اورانیوم را بفرستد و سوخت 20 درصدی بگیرد، مسایل حل می‌شود و اظهارات خانم کلینتنون علیه ایران پایان می‌یابد، گفت: خانم کلینتون دشمن ایران است و مواضع او برای همگان کاملا روشن است. با متهم کردن ایران، مشکلات خانم کلینتون حل نمی‌شود.

رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: برای حل مشکل باید ریشه اصلی مشکل را شناسایی و درمان کرد و این موضوع نیازمند پایبندی به قانون و عدالت است و با هیاهو مشکلی حل خواهد شد.

وی در پاسخ به همکاری ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: همه تاسیسات اتمی ایران، زیر نظر آژانس است؛ اما آیا حتی یکی از تأسیسات آمریکا هم تحت نظارت آژانس هست؟

رئیس‌جمهور افزود: ایران از خلع سلاح جهانی استقبال و آشکارا اعلام کرده‌ایم که مخالف بمب اتم هستیم البته وظایف قانونی خود را در زمینه استفاده صلح آمیز هسته‌ای هم انجام داده‌ایم و آن را حق قانونی خود می‌دانیم و آماده‌ایم راهکار خلع سلاح را هم نشان دهیم.

دکتر احمدی نژاد اظهار داشت: چگونه می‌شود کشوری که بمب دارد و از آن استفاده کرده، خطر ندارد اما آن کشوری که ندارد و برخی ادعا می‌کنند که ممکن است به سمت آن حرکت کنند، خطر معرفی می‌شود؟ این گونه ادعاها را جامعه بین‌المللی نمی‌پذیرد.

باید توجه داشت که جامعه بین‌المللی، تنها آمریکا و متحدانش نیستند. کشورهای عضو جنبش عدم تعهد و گروه‌های گوناگون منطقه ای و بین‌المللی از برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران حمایت کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: آمریکا ده هزار بمب اتم دارد. کدام کشور خطر دارد؟ آمریکا و یا ایران که مدعی هستند ممکن است در آینده بتواند یک بمب بسازد معلوم است؟

این سخنان موضوع سیاسی بوده و روشن است که خطر اصلی آن کشوری است که اکنون بمب اتم دارد.

وی گفت: البته باید توجه داشت که جامعه بین‌المللی، تنها آمریکا و متحدانش نیستند. کشورهای عضو جنبش عدم تعهد و گروه‌های گوناگون منطقه ای و بین‌المللی از برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران حمایت کرده‌اند.

احمدی نژاد اظهارداشت: ایران نمی‌خواهد بمب اتم درست کند و این در مذهب و جزو اعتقادات ماست.

وی در ادامه به نفوذ آمریکا بر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اشاره کرد و گفت: آژانس تحت فشار دولت آمریکاست و به خاطر همین است که تاکنون حتی یک گزارش از خطر و وجود بمب‌های اتمی آمریکا نداده است.

مجری این شبکه تلویزیونی در ادامه پرسید که ایران و آمریکا هر دو کشورهای قدرتمندو بزرگ هستند، چگونه می‌توانند با هم همکاری کنند، اظهار داشت: اعتماد با گفت‌وگو ایجاد می‌شود. به نظر من، مشکل اصلی در این زمینه، برخی مسایل داخلی آمریکاست که اگر این مسایل حل شود، مشکل دو کشور هم حل خواهد شد.

وی افزود: کسانی در درون دولت آمریکا هستند که نمی‌خواهند روابطی بین دو کشور ایجاد شود. برخی از اعضای شورای امنیت هم همین گونه هستند. اینها عده ای تندرو هستند که منافع خود را در درگیری می‌دانند.

رئیس‌جمهور گفت: آقای اوباما شاید آخرین فرصت تاریخی برای آمریکا باشد که بتواند روابط خود را با جهان اصلاح کند.

وی خاطرنشان کرد: ما فرصت‌های بسیاری به آقای اوباما دادیم؛ اما گروهی هستند که می‌خواهند آقای اوباما را به جای همکاری با ایران وارد راه صدور قطعنامه علیه ایران کنند.

احمدی نژاد

احمدی نژاد افزود: اوباما با شعار ایجاد تغییر روی کار آمد و باید متوجه باشد که بلافاصله بعد از اینکه وارد شرایطی شود که شبیه دوران بوش باشد، در حقیقت دوران او پایان یافته و شکست خورده است.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه اوباما و هیچ کشوری نمی‌تواند به ایران ضربه و آسیبی وارد کند، تصریح کرد: ملت ایران از درگیری استقبال نمی‌کند؛ اما در عین حال، به تحریم سی ساله آمریکا هم عادت کرده‌ایم؛ به عبارتی ما نگران تحریم نیستیم، چرا که اساسا تحریم قابل اعمال نیست. در دنیای تجارت آزاد، تحریم معنایی ندارد.

وی با تأکید بر اینکه ملت ایران از تقابل و درگیری استقبال نمی‌کند و آن را نکوهش می‌کند، اظهار داشت: ملت ایران به دنبال دنیای پر از صلح و دوستی و عدالت است.

رئیس‌جمهور گفت: ما از آمدن اوباما استقبال کردیم و گفتیم اگر بخواهد تغییری ایجاد کنند، کمک می‌کنیم.

احمدی نژاد افزود: اصولا با بمب اتم مخالفیم و نمی‌سازیم. اگر بخواهیم بسازیم مطمئن باشید آنقدر شجاعت داریم که اعلام کنیم و از کسی هم نمی‌ترسیم.  وقتی می‌گوییم نمی‌سازیم یعنی نمی‌سازیم.

وی گفت: عده‌ای با طرح موضوعات غیرمنطقی و بازی‌های سیاسی، نمی‌توانند کمکی به حل مشکلات بکنند.

رئیس‌جمهور در پاسخ به تهدیدهای نظامی رژیم صهیونیستی علیه ایران گفت: رژیم صهیونیستی به شمار نمی‌آید و اساسا در معادلات ایران جایی ندارد. چه کسی می‌خواهد حمله کند؟ جنگی در کار نیست و ما به جنگ نمی‌اندیشیم؛ ما به صلح، دوستی و همکاری می‌اندیشیم.

تنظیم:س.آقازاده