تبیان، دستیار زندگی
ساعت عاشقی، مجموعه‌ای است که شبهای جمعه، به وقت چشمهای خیس شما، به حوالی دلهای تنگتان خواهد آمد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ساعت عاشقی

شرحی بر دعای کمیل

مراحل تقوا

ساعت عاشقی، مجموعه‌ای است که شبهای جمعه، به وقت چشمهای خیس شما، به حوالی دلهای تنگتان خواهد آمد.

ساعت عاشقی شما را از خیابان تا نخلستان خواهد برد برای فریادی که در گلویتان بغضیده است.

ساعت عاشقی، لحظه‌‌ای است برای شرح ناله‌های سینه‌ای شرحه شرحه از فراق.

ساعت عاشقی، دمی است برای همدمی با کمیل، با علی!

قسمت دوم - آغاز کمیل با اسم اعظم

«بسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ»

دعای کمیل با نام خدا آغاز می‌شود و شروع این دعاى شریف با منبعِ نورى بى نهایت چون « بسم اللّه » احتمال دارد به سبب چند دلیل باشد .

1 ـ امیرالمؤمنین علیه السلام از رسول خدا صلى الله علیه وآله و رسول خدا از پروردگارِ جهانیان روایت كرده است كه : پروردگار فرمود : كُلّ أَمر ذِى بال لا یُذكَر بِسمِ اللّهِ فِیهِ فَهُوَ أَبتَرُ 1 . «هر كار بزرگى كه در آن نام خدا یاد نشود ، تباه و ضایع است و به محصول و نتیجه نمى رسد ».

2 ـ مرحوم طبرسى در كتاب پرقیمت « مكارم الاخلاق » از حضرت موسى بن جعفر علیه السلام روایت مى كند :

مَا مِن أَحد دَهَّمَهُ أَمرٌ یَغُمُّهُ أَو كَرَّبَتهُ كُربَةٌ فَرَفَعَ رَأْسَهُ إِلَى السَّمَاءِ ثُمَّ قالَ ثَلاثَ مَرّات : بِسمِ اللّهِ الرَّحمَنِ الرَّحِیمِ إِلاّ فَرَّجَ اللّهُ كُربَتَهُ وَأَذْهَبَ غَمَّهُ إِن شآءَ اللّهُ تَعالى 2 . « هیچ كس نیست كه او را غم و غصه‌اى فرا گیرد و سر خود را به آسمان بردارد و سه بار «بسم اللّه الرحمن الرحیم» بگوید مگر این كه خدا ناراحتیش را برطرف كند و غصه‌اش را از میان بردارد ، اگر خداى متعال بخواهد».

3 ـ در حدیث بسیار مهمّى آمده : لا یُرَدُّ دُعاءٌ أوَّلُهُ بِسمِ اللّهِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ.3 « دعایى كه ابتدایش « بسم اللّه الرحمن الرحیم » باشد مردود درگاه حق نمى شود ».

4 ـ رسول خدا صلى الله علیه وآله نوزده زبانه‌ برای آتش دوزخ برشمرده‌اند و فرموده‌اند، كسى كه بخواهد خداى تعالى او را از این نوزده زبانه رهایى بخشد اشتغال به خواندن « بسم اللّه الرحمن الرحیم » كه نوزده حرف است پیدا كند ، تا خداى مهربان هر حرفى از آن را سپر و حائلى از آن نوزده زبانه قرار دهد .

5 ـ از رسول خدا صلى الله علیه وآله روایت شده است كه : هرگاه آموزگارى «بسم اللّه الرحمن الرحیم » را به كودكى بیاموزد ، خداى تعالى براى آن كودك و پدر و مادر و آموزگارش برات آزادى از دوزخ را ثبت كند .

6 ـ از پیامبر اسلام صلى الله علیه وآله روایت شده است كه : امّتم را در قیامت به جایگاه محاسبه‌ى اعمال نگاهدارند و اعمالشان را به ترازوى سنجش نهند ، خوبیهایشان بر بدیهایشان سنگینى كند، امّتهاى گذشته فریاد برآورند كه: با خوبیهاى اندكشان چرا كفّه‌ى خوبیها از بدیها سنگین‌تر آمد؟ پیامبرانشان پاسخ گویند: براى این كه ابتداى گفتارشان سه

دعا

نام از نام هاى حق بوده: «اللّه» ، «رحمن» ، «رحیم» ، كه اگر آن نامها را در كفّه‌اى نهند و دیگر حسنات و سیّئآت بنى آدم را در كفّه‌اى، كفّه‌ى آن سه نام سنگین‌تر آید.

7 ـ از حضرت رضا علیه السلام روایت شده : « بسم اللّه الرحمن الرحیم » به اسم اعظم حق از سیاهى چشم به سپیدى آن نزدیك تر است. 4

بدون شك اگر دعا ـ بخصوص دعاى كمیل ـ با اسم اعظم حق شروع شود ، یقیناً به اجابت مى‌رسد و خواننده‌اش همراه با خواسته‌هایش مورد پذیرش حق قرار مى‌گیرد .

«بسم اللّه» شراب طهورى است كه وقتى كام جان و گلوى قلب از دست ساقى عشق سركشد ، وجد و حال و نشاط و شورى بیرون از توصیف پیدا مى كند و مجذوب جاذبه ى معشوق مى شود و تا رسیدن به وصال محبوب سر از پا نشناخته بدون خستگى و مستى راه را طى مى كند.

از مـــى عشــق مســت خـواهم شد              وز نـگــاهــى ز دست خـواهم شد

پیــــــش بـــالاى ســـرو بـــــالایــــــى             خــواهـم افتاد و پست خواهم شد

غــــمــــزه‌ى یــــار اگـــر بـــود ساقـى             بـاده نـاخــورده مـسـت خواهم شد

گــــــر از ایــــن دست بـــاده‌اى خواهد             مى كش و مى پرست خواهم شد

در ره او ز پاى خـــــــــواهـــــم مــــاند             رفـتـه رفـتــه ز دســت خواهم شد

گرچه در عشق نیست گشتـم «فیض»              بـاز از عـشق مـســت خواهم شد5


1 ـ تفسیر امام عسكرى : 25 ، الافتتاح بالتسمیة . . . ; وسائل الشیعه : 7/170 ، باب 17 ، حدیث 9032 .

2 ـ مكارم الأخلاق : 346 ، فى المهمات ; بحار الانوار : 92 / 159 ، باب 15 .

3 ـ مستدرك الوسائل : 5 / 304 ، باب 16 ، حدیث 5929 .

4 ـ روایات 4 تا 7 در تفسیر فاتحة الكتاب موجود است .

5 ـ دیوان فیض كاشانى : 2 / 836 ، غزل 424 .

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.