تبیان، دستیار زندگی
آثار و برکاتی که در شهادت است با هیچ چیزی قابل مقایسه نیست همانطور که حدیث مدادالعلما فوق الدماء الشهدا نقل شده است آن مدادی بالاتر است که
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شهادت امری تعقلی ؟

لزوم تبیین پایه های عقلانی فرهنگ دفاع مقدس

آیت الله احمد بهشتی با اشاره به اینکه فهم شهید مطهری از اسلام عقلانی بود تأکید کرد: فهم های غلط از دین منجر به مصیبت های متعددی در جامعه می شود که حذف فیزیکی افراد نیز نتیجه آن است.

در سومین یادواره شهدای دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران و بزرگداشت استاد شهید مطهری که همراه با سخنرانی آیت الله دکتر احمد بهشتی بود ، ایشان در ابتدای سخنان خود با طرح این سؤال که شخصیت های بزرگ و

شهادت امری تعقلی ؟

خدمتگزار نظیر استاد مطهری به چه جرمی حذف می شوند به تشریح علل حذف فیزیکی اندیشمندانی چون شهید مطهری پرداخت و تأکید کرد: شهید مطهری با اندیشه و کلام و قلمش حضور معنوی در میان ما دارد.

وی با بیان اینکه جرم شهید مطهری این بود که فهم او از اسلام، قرآن و مذهب فهمی عقلانی بود تصریح کرد: شهید مطهری می خواست با عقلانیت ، اسلام، قرآن و سنت را بفهمد و بفهماند.

شاگرد شهید مطهری افزود: وقتی افکار جمودی و افکار وارداتی شرقی و غربی و غیر اسلامی حاکم می شود یکباره این تعصبات و کج فهمی ها به جایی می رسد که علی (ع) را نیز حذف می کنند.

وی به برداشت های متفاوت از اسلام و انحرافات فکری ناشی از آن در طول تاریخ اسلام (خوارجی، اموی، مرجعی و...) اشاره کرد و گفت: فهم های غلط از دین منجر به مصیبت های متعدد اجتماعی، فرهنگی، علمی و سیاسی و... است که حذف فیزیکی افراد نیز نتیجه آن است.

استاد دانشگاه تهران تفکرات انحرافی را منجر به شهادت و ترور بسیاری از علما خواند و گفت: اگر تفکرات ناب شیعی که با عقلانیت می سازد حاکم شود نتیجه دیگری حاصل می شود چرا که عقلانیت با دین سازش دارد اما وقتی عقلانیت حاکم نباشد و تفکرات غلط حاکم شود نتیجه اش همین مصیبت هاست.

فهم های غلط از دین منجر به مصیبت های متعدد اجتماعی، فرهنگی، علمی و سیاسی و... است که حذف فیزیکی افراد نیز نتیجه آن است.

شهید مطهری در مبارزه با تفکرات خوارجی به شهادت رسید. این تفکرات غیر ناب و خوارجی نهایتا به تفکر اموی منجر می شود و سلیقه اموی در جامعه حاکم می شود. این تیغ خوارج چه نتیجه ای داشت؟ جز اینکه قدرت برای معاویه یکپارچه شد.

وی با اظهار امیدواری که تفکرات غیر ناب و سلیقه ای بر جامعه ایران حاکم نشود بر ادامه راه شهید مطهری تأکید کرد و افزود: شهید مطهری فدای همین تفکرات غیرناب و خوارجی شد. با اینکه شهید مطهری در زمان حیاتشان نیز تحت فشار بودند و سینه ای پر درد داشتند اما خیلی آرام بودند.

آیت الله بهشتی در پایان با قرائت چند حدیث از پیامبر(ص) و امام صادق(ع) بر مقام شفاعت علما و شهدا در کنار انبیاء در آخرت تأکید کرد و گفت: استاد مطهری از هر لحاظ جامع و کامل بود و تنها مقام شهادت را کم داشت که خداوند آن را به او عنایت کرد و طبعا آن اثری که باید در آثار استاد مطهری باشد با این خون شهادت تکمیل شد و همگان به سمت دانستن اندیشه های او رو آوردند.

شهادت امری تعقلی است :

شهید مطهری

رئیس دانشکده الهیات دانشگاه تهران در سخنان کوتاه خود به جایگاه شهادت اشاره کرد و گفت: عاطفی بودن شهادت در اسلام مردود نیست اما بالاتر از همه شهادت یک امر تعقلی است.

حجت الاسلام امام با اشاره به آیات متعدد قرآن کریم و احادیث درباره جهاد فی سبیل الله تأکید کرد: آثار و برکاتی که در شهادت است با هیچ چیزی قابل مقایسه نیست همانطور که حدیث "مدادالعلما فوق الدماء الشهدا" نقل شده است آن مدادی بالاتر است که شهید پرور باشد. اگر مداد علما نباشد شهادت معنا پیدا نمی کند.

لزوم تبیین پایه های عقلانی فرهنگ دفاع مقدس :

حجت الاسلام مهدوی نیز طی سخنانی به تشریح معنای شهادت با اشاره به کتاب "امام حسین(ع) شهید فرهنگ پیشرو انسانیت" اثر علامه جعفری پرداخت و گفت: علامه جعفری معتقدند که شهادت برآیند دو مؤلفه است. شهید محصول فهم دو حقیقت است یکی اینکه فرصت ها، نعمت ها، لذت ها و امکانات دنیا را خوب می شناسد و دوم می تواند از اینها استفاده کند اما وقتی نگاهش به حقیقت برتر و آرمان بالاتر انسانی خیره می شود، آن را بر می گزیند.

وی با اظهار نگرانی از ورود تحریفات به فرهنگ دفاع مقدس تأکید کرد: نگرانی که ما از ماجرای فرهنگ باقیمانده از دفاع مقدس داریم همان نگرانی 1400 ساله از ماجرای فرهنگ عاشوراست و اگر ما نتوانیم پایه ها و مبانی عقلانی آن را که ریشه در قرآن و عترت دارد درست بشناسیم شاید وقتی ما از دنیا رفتیم نسلی بیایند که لازم باشد امثال مطهری ها وقت گران سنگ خود را به جای اینکه آرمان های سیدالشهدا را بیشتر جلو ببرند بایستند و برگردند عقب و انحرافات و تحریفاتی که دوستان جاهل در این فرهنگ مشعشع افزودند تازه آنها را با یک شجاعت عجیبی بزدایند و امیدواریم چهره نورانی شهدای ما آلوده به این انحرافات و کج فهمی ها نشود.

دانشکده الهیات بیش از 40 شهید دارد که شهیدان مطهری، مفتح، بهشتی، باهنر و شهید نواب صفوی از جمله شهدای این دانشکده هستند.


برگرفته از خبرگزاری مهر

تنظیم برای تبیان :

بخش هنر مردان خدا - سیفی