تبیان، دستیار زندگی
سكانس‌های پایانی زندگی شهید بابایی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سكانس‌های پایانی زندگی شهید بابایی

سكانس‌های پایانی زندگی شهید بابایی

«شهاب حسینی» بازی در این نقش را یك موهبت معنوی برای خودش دانسته و گفته است كه یك بازیگر علاوه بر نیازهای مادی به معنویت هم نیاز دارد كه بازی در نقش‌هایی مانند شهید بابایی این نیاز معنوی را بر آورده می‌كند

اگر تاكنون با شنیدن نام یك بزرگراه یا نام یك خیابان و حتی نام تاسیسات ملی مانند سد و نیروگاه و غیره به یاد شهیدان بزرگی مانند بابایی، همت و صیاد شیرازی می‌افتادیم اكنون با همت تلویزیون می‌توانیم زندگی آنها را در قالب یك سریال ببینیم و با تماشای این آثار زندگی آنها را در ذهن مرور كنیم.

تاكنون تلویزیون زندگی شهیدانی مانند شیرودی را در قالب سریالی به نام «سیمرغ» به تصویر كشیده است و این روزها هم یدالله صمدی در حال ساخت یك سریال تلویزیونی درباره زندگی «شهید عباس بابایی» به نام «شوق پرواز» است. نكته جالب این جاست كه هم شهید شیرودی و هم شهید بابایی از خلبانان شجاع در دوران جنگ بوده‌اند. چند سال پیش ابراهیم حاتمی‌كیا هم تصمیم داشت زندگی شهید همت را در قالب یك سریال به نمایش بگذارد كه معلوم نیست به چه دلیل این كار میسر نشد.

یك موهبت معنوی

در سریال «شوق پرواز» كه تصویربرداری آن از سال گذشته آغاز شده «شهاب حسینی» نقش شهید بابایی را بازی می‌كند. حسینی بازی در این نقش را یك موهبت معنوی برای خودش دانسته و گفته است كه یك بازیگر علاوه بر نیازهای مادی به معنویت هم نیاز دارد كه بازی در نقش‌هایی مانند شهید بابایی این نیاز معنوی را بر آورده می‌كند.حسینی برای بازی در این نقش تحقیقات كتابخانه‌ای و میدانی انجام داده كه یكی از تحقیقات او گفتگو با خانواده شهید بابایی بوده است. وی در این گفتگوها آنقدر شیفته خانواده این شهید شد كه جایزه خود را كه در اولین جشنواره فیلم‌های تلویزیونی برای بازی در فیلم «تنهایی» دریافت كرد به خانواده شهید بابایی تقدیم كرد. تا كنون حدود 80 درصد از تصویربرداری سریال شوق پرواز به پایان رسیده است و به گفته جواد نوروزبیگی گروه سازنده طی چند روز آینده به اصفهان می‌روند تا سكانس‌های مربوط به این شهر را مقابل دوربین ببرند. نوروزبیگی درباره زمان به پایان رسیدن تصویربرداری سریال شوق پرواز به خبرنگار جام‌جم گفت: تاكنون طبق برنامه‌ریزی كار پیش رفته و پیش‌بینی ما این است كه تصویربرداری كل كار تا پایان خرداد به پایان برسد. البته چند سكانس از این سریال در خارج از كشور مقابل دوربین خواهد رفت.

پایان سكانس‌های جنگی

نوروزبیگی افزود: سكانس‌های جنگی و پروازهای شهید بابایی به پایان رسیده‌اند و گروه در مدت باقی مانده به شهرهای بوشهر، دزفول و قزوین سفر خواهد كرد تا سكانس‌های باقی مانده را مقابل دوربین ببرند. دنیای بازیگری دنیای عجیبی است.یك بازیگر با ایفای نقش‌های مختلف، زندگی‌های گوناگون را تجربه می‌كند. در سریال شوق پرواز دو بازیگر نقش همسر شهید بابایی را بازی می‌كنند. الهام حمیدی نقش جوانی‌های این خانم را بازی می‌كند و نقش میانسالی‌های همسر شهید بابایی را افسانه بایگان اجرا كرده است. همسر شهید بابایی دختر دایی این شهید است كه از ساخت سریال شوق پرواز بسیار استقبال كرده و همكاری خیلی خوبی با گروه سازنده داشته است. وی حتی اجازه داده كه دخترش «سلما» و یكی از پسرانش به نام «حسین» نقش خودشان را در این سریال بازی كنند. رفتار همسر شهید بابایی آنقدر با گروه سازنده و بازیگران این سریال خوب بوده كه ستاره اسكندری را تحت تاثیر قرار داده است.

اسكندری در این سریال نقش «لیلی» را بازی می‌كند كه یك محقق است كه درباره زندگی شهید بابایی تحقیق می‌كند.در اصل اوست كه وارد زندگی این شهید می‌شود و ماجراهای بعدی سریال را رقم می‌زند. یدالله صمدی كارگردان این سریال معتقد است كه شوق پرواز را می‌توان یك سریال داستانی دانست كه براساس مستندات ساخته شده است و تخیل نویسنده خیلی كم در آن دخیل بوده است.

تدوین سریال شوق پرواز را همزمان با تصویربرداری سهراب خسروی آغاز كرده است. این سریال به سفارش موسسه فرهنگی، هنری شاهد برای پخش از شبكه یك سیما تولید می‌شود.

از دیگر بازیگران این سریال می‌توان به اكبر عبدی، فخرالدین صدیق شریف، مینا جعفرزاده، كوروش تهامی، مهدی فقیه، سعید نیكپور، بهمن زرین‌پور، پوراندخت مهیمن، حسن جوهرچی، عباس امیری، زهره حمیدی، مهران رجبی و... اشاره كرد. شوق پرواز را حسن پویا تصویربرداری می‌كند.

تنظیم برای تبیان : مسعود عجمی