تبیان، دستیار زندگی
اولین سه شنبه ی ماه می میلادی به نام روز جهانی آسم نام گذاری شده است که امسال مصادف با...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کنترل آسم در بارداری

به مناسبت روز جهانی آسم

آسم در بارداری

اولین سه شنبه ی ماه می میلادی به نام " روز جهانی آسم " نام گذاری شده است که امسال مصادف با چهارم ماه می 2010 میلادی  و 14 ادریبهشت 1389 می باشد.

از آن جایی که به مساله ی آسم در زنان باردار کمتر پرداخته شده است؛ در این مقاله سعی داریم نکاتی را به شما یادآوری نماییم.

آسم یک مشکل نسبتاً شایع میان زنان باردار است؛ حتی میان آن هایی که قبلاً دچار این بیماری نبوده اند.

در طول بارداری، آسم نه تنها بر شما اثر می گذارد بلکه می تواند میزان اکسیژنی را که جنین از شما دریافت می کند کاهش دهد. اما این بدین معنی نیست که ابتلا به آسم در بارداری، این دوران را برای شما سخت تر می کند و یا برای شما و جنین تان خطرناک است.

زنان باردار مبتلا به آسم( که به خوبی کنترل شود ) یک بارداری معمولی همراه با کمی ریسک نه بیش از معمول، برای خود و یا جنین شان دارند.

اغلب درمان های آسم را می توان در دوران بارداری به کار برد.

بعد از سال ها تحقیق، پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که استفاده از درمان های دارویی در دوران بارداری، بسیار بسیار مناسب تر است از این که این مشکل را در طول دوران بارداری به حال خود رها کنید؛ به این منظور با پزشک خود راجع به بهترین راه درمان، مشورت کنید.

ریسک آسم کنترل نشده برای زنان باردار

اگر شما قبلاً مبتلا به آسم نبوده اید، ممکن است تصور کنید که تنگی نفس در دوران بارداری همان آسم است و از طرف دیگر اگر شما مبتلا به آسم باشید چنین نشانه هایی را مایه نگرانی نمی دانید به خصوص اگر با نشانه های خفیفی روبرو شوید. اما آسم می تواند بر سلامت شما و جنین تان اثر بگذارد؛ پس باید سریع تر اقدامی بکنید:

اگر آسم در شما کنترل نشود خطراتی شامل موارد زیر شما را تهدید می کند:

* فشار خون بالا طی بارداری

* پره اکلامپسی(مسمومیت بارداری ): یعنی شرایطی که باعث فشار خون بالا می شود و می تواند بر جفت، کلیه ها، کبد و مغز اثر بگذارد.

* تهوع صبحگاهی بیش از حد

* زایمان سخت

خطراتی که متوجه جنین تان است شامل موارد زیر است:

* مرگ ناگهانی قبل یا بعد از تولد

* رشد کم و غیرعادی جنین

* تولد پیش از 37 هفتگی

* وزن کم هنگام تولد

هر چه کنترل بیشتری بر بیماری آسم خود داشته باشید، خطر کمتر می شود.

آسم و بارداری

درمان آسم در بارداری

زنان باردار همانند سایر زنان، بیماری آسم را کنترل می کنند. مانند همه ی افراد، زنان باردار باید درمان ها و برنامه های رفتاری ای داشته باشند تا التهاب را کنترل کنند و از وقوع حملات آسمی پیش گیری کنند.

بخشی از برنامه ی رفتاری آن ها باید ثبت حرکت های جنین باشد. برای این منظور باید بررسی کنید که آیا ضربه های جنین در طول زمان کاهش یافته یا نه. اگر متوجه شدید که در طول حمله آسمی حرکات جنین کم شده بلافاصله با پزشک خود و یا خدمات اورژانس برای دریافت کمک و راهنمایی تماس بگیرید.

نکات مهم در درمان آسم در زنان باردار عبارت است از:

* اگر بیش از یک پزشک در دوره ی درمان آسم دوران بارداری فعال هستند باید با هم مشورت کنند. متخصص زنان و زایمان هم باید در جریان دوره ی درمان قرار گیرد.

* به دقت عملکرد ریه ها را طی بارداری کنترل کنید تا مطمئن شوید به جنین در حال رشد اکسیژن کافی می رسد. از آن جا که شدت آسم در دو سوم زنان در طول بارداری تغییر می کند، به صورت ماهانه برای چکاپ به پزشک خود مراجعه کنید تا نشانه ها و عملکرد ریه ها را با اسپیرومتری بررسی کند.

* بعد از هفته ی بیست و هشتم به صورت روزانه حرکت جنین را کنترل کنید.

* اگر شما دچار آسم شدید و یا متوسط هستید و یا این که بیماری شما به خوبی کنترل نشده است، بعد از هفته ی سی و دوم، اولتراسوند انجام دهید؛ تا قادر به کنترل رشد جنین باشید. به علاوه اولتراسوند به پزشک کمک می کند که وضعیت جنین را بعد از یک حمله ی آسمی چک کند.

* سعی کنید که هر چه بیشتر از محرک های آسم (چیزهایی مثل دود سیگار یا گرد و خاک) دوری کنید تا در حد امکان مصرف دارو را کاهش دهید.

* بسیاری از زنان دچار آلرژی بینی هستند و ممکن است بین این مسئله و بیماری آسم ارتباطی وجود داشته باشد.

* بیماری برگشت محتویات اسیدی معده به مری((GERD که در میان زنان باردار شایع است هم می تواند باعث بروز نشانه ها شود.

* این مهم است که شما مراقبت های بیشتری در برابر آنفلوآنزا داشته باشید. بدین منظور واکسن آنفلوآنزا را قبل از شروع فصل بیماری یعنی از هفته ی دوم مهر تا اواخر آبان دریافت نمایید؛ فرقی نمی کند که شما در سه ماهه ی اول، دوم و یا سوم بیماری هستید، واکسن تنها برای یک فصل مناسب است، برای بارداری بی خطر و به تمام زنان باردار توصیه می شود.

ترجمه: ریحانه حمیدی فر – سایت تبیان

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا را کلیک کنید

اگر می خواهید با کارشناسان تغذیه ی سایت درباره رژیم های غذایی مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

*مطالب مرتبط:

تأثیر نماز بر بیماری آسم

علایم آسم اوایل صبح و عصرها تشدید می شود

چرا آسم زیاد شده است؟

راه های درمان آسم

آسم و انواع آن

علائم بیماری آسم و تشخیص آن

آسم چیست؟

از هر3 کودک، یکی آسم دارد

چرا آسم کودکان، در بزرگسالی دوباره عود می‌کند

کودکان مبتلا به آسم را از ورزش کردن منع نکنیم 

بیماران آسمی در دندانپزشکی چه کنند؟

ماهی و سبزی؛ پیشگیری از آسم

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.