سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
به ایستگاه قطار بهشت خوش آمده‌اید! این قطار 13 واگنی شما را به بهشت می‌برد. معطل نکنید در بهشت همه چیز هست، هیچ نیاز به پول و چک پول و کارت عابر بانک و اینها نیست. فقط کافیست بلیط تهیه کنید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جا نمانید! قطاری که به بهشت می‌رود

اسباب ورود به بهشت از نگاه قرآن

واگن دوم : تقوا و پرهیزگاری

قطار، سفر

آنچه گذشت: واگن اول - ایمان و عمل صالح

 

به ایستگاه قطار بهشت خوش آمده‌اید!

این قطار 13 واگنی شما را به بهشت می‌برد. معطل نکنید در بهشت همه چیز هست، هیچ نیاز به پول و چک پول و کارت عابر بانک و اینها نیست. فقط کافیست بلیط تهیه کنید.

در این مجموعه بلیط هر یک از واگنهای را برای شما بیان خواهیم کرد.

جا نمانید! به همه خبر دهید.

اشاره:

تمام بحثهاى معاد سر انجام به یكى از این دو نقطه ختم مى شود: بهشت و دوزخ. بهشت یعنى كانون انواع مواهب و نعمتهاى الهى، اعم از معنوى و مادى؛ و دوزخ كانون انواع رنجها وشكنجه‌ها و حرمانها از هر قبیل.

در اینكه حقیقت بهشت چیست؟ و چگونه است؟ و در كجاست و هم اكنون وجود دارد یا بعداً آفریده مى شود؟ سخن بسیار است، و مى توان براى یافتن پاسخ این سؤالات از تصریحات یا اشاراتى كه در آیات قرآن آمده است كمك گرفت.

ولى بحث فعلى ما در این است كه اسباب ورود به بهشت در چیست؟ و چه وسایلى انسان را در راه رسیدن به این كانون موهبت الهى كمك مى كنند.

 

 

2- تقوى و خدا ترسى

کلمة الله

عامل دیگر، تقوا و پرهیزگارى است؛‌ كه در آیات فراوانى از قرآن مجید نیز روى آن تكیه شده است، از جمله در سوره‌ی مریم بعد از اشاره به جنات عدن و باغهاى جاودانه‌ی بهشت، و بخشى، از نعمتهاى آن مى فرماید: «این همان بهشتى است كه ما به ارث به بندگان پرهیزگار خود مى بخشیم » تِلْكَ الْجَنَّةُ الَّتِی نُورِثُ مِنْ عِبَادِنَا مَن كَانَ تَقِیًّا (مریم 63)

در آیات فراوانى از قرآن مجید، تقوى به عنوان كلید بهشت شناخته شده ، و مى دانیم تقوا به معنى خویشتن دارى ، و پرهیز از گناهان، و هرگونه تخلف در برابر فرمان خدا و حق و عدالت است، یا به تعبیر دیگر آن حالت خدا ترسى باطنى و كنترل درونى است كه انسان را از هرگونه آلودگى باز مى دارد، یعنى چنان مفهوم جامعى دارد كه انجام همه وظائف الهى اخلاقى انسانى را فرا مى گیرد.

تعبیر به «تلك» در آغاز آیه كه اشاره به دور است در واقع اشاره‌اى است به عظمت مقام بهشت، گویى آن چنان والا است كه از دسترسى فكر و اندیشهء ما فراتر است.

 

گروه دین و اندیشه تبیان - حسین عسگری

 

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین