وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
چگونه یک شرکت از یک فروشگاه اینترنتی ساده به یک غول تجارت الکترونیکی تبدیل شد ؟ زمانی که AMAZON.COM فروشگاه اینترنتی خود را ده سال پیش افتتاح کرد، با آینده ای نا معلوم روبرو بود که آیا می تواند ثابت کند یک خرده فروش که از ط...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آمازون ده ساله شد


چگونه یک شرکت از یک فروشگاه اینترنتی ساده به یک غول تجارت الکترونیکی تبدیل شد ؟

زمانی که AMAZON.COM فروشگاه اینترنتی خود را ده سال پیش افتتاح کرد، با آینده ای نا معلوم روبرو بود که آیا می تواند ثابت کند یک خرده فروش که از طریق اینترنت کالای خود را می فروشد توانایی رقابت با یک فروشگاه در دنیای واقعی را دارد یا نه.

در دهه اول شروع به کار این شرکت مسیر حرکت آن خیلی هموار نبود و کارشناسان پیش بینی کردند که AMAZON بیش از یک بار متوقف خواهد شد. به ویژه اینکه در آن زمان شرکتهای تجارت اینترنتی زیادی فرو ریخته بودند.

اما با وجود تمامی این مسائل مدیر شرکت AMAZON سبب شد که با همراهی موسس، رئیس شرکت آقای CHAIRMAN و مدیر اجرایی شرکت آقای JEFF BEZOS آهنگ افزایشی فروش را در پیش بگیرند و برای رسیدن به سودآوری استثنائی هدف گذاری کنند که این شرکت در سال 2003 به این امر دست یافت.

امروز AMAZON.COM به عنوان یک اولین پیشروی اینترنتی مطرح است و به منزله یک پیشقدم در امر تجارت بنگاه با مشتری (B2C) با آمیخته ای موفق از فناوری خلاقانه و شیوه های تجارت خود نمایی می کند. موفقیتی که برای رسیدن به آن به مطالعه و تلاش زیادی نیاز است.

کلیدهای موفقیت

کلیدهای موفقیت این شرکت چه چیزی بوده است ؟ کارشناسان صنعت به فاکتورهای زیادی اشاره می کنند که شامل تمرکز زیاد بر رضایت مشتری، بهبود مستمر در طراحی سایت، تاکید بر شخصی سازی تجربه خرید و تکنولوژی قدرتمند بر اساس پایگاه داده ها می باشد.

بنابراین AMAZON.COM خریداران با وفایی برای خود ساخته است که به با اطمینان کامل از آن اجناس خود را خریداری می کنند. یک عامل اعتماد وجود دارد که AMAZON.COM با مشتریانش برقرار کرده است. افراد AMAZON.COM را به عنوان یک شرکت امانتدار مشاهده و درک کرده اند. EDGAR DWORSKY موسس CONSUMERWORLD.ORG در اینباره می گوید یک وبسایت خود را وقف دفاع از حقوق مشتریان خود کرد.

همزمان با این امر AMAZON.COM دارای مشهوریتی به عنوان یک شرکت در بین تعقیب کنندگان اینترنتی خود دارد. در این مورد SU LI WALKER ، تحلیلگر آمریکای جنوبی می گوید "صنعت به AMAZON.COM به عنوان یک مبنا برای خرده فروشی محصولات تجاری خود می نگرد."

کارشناسان می گویند : AMAZON.COM از آغاز به شدت بر روی فراهم سازی خدمات با کیفیت بالا تمرکز کرد که به نوبه خود درجه بالایی از اعتماد و حجم بالای فروش را در مورد سرویس گیرندگان خود به دنبال داشت.

کارشناسان می گویند AMAZON.COM اعتماد مشتریان خود را به وسیله فراهم آوردن منظم معاملات مطمئن، داشتن حمل کالای معتبر، پیشنهاد انتخاب کالای زیاد و تاکید بر تخفیفات فروش بدست آورده است.

PATTI FREEMAN EVANS معتقد است که در آغاز اعتماد قوی و زیاد از طرف مشتری برای AMAZON.COM بسیار مهم بود که بتواند یک مشتری جدید را بدست آورد و اکنون حفظ آن در اولویت است. زیرا رقابت در تجارت الکترونیک به طور قابل ملاحظه ای در سالهای آتی در حال افزایش است.

طراحی وب سایت

AMAZON.COM از ابتدا به طور دائم بر روی واسط کاربری سایت خود کار کرده است تا به طور پیوسته کارکردن با آن را آسان تر کرده، لایه های طراحی را ساده تر گرداند و تجربه خرید مشتری را شخصی تر و دوستانه تر و جذاب تر کند.

ROB ENDERLE تحلیلگر اصلی گروه ENDERLE می گوید : "AMAZON.COM در مورد تحلیل ترافیک سایتش به منظور رسیدن به یک درجه متعالی بسیار جدی است و تغییرات در آن را بر مبنای چیزی که مشتریان می بینند انجام می دهد و از نقطه نظر مشتریان تغییرات را انجام می دهد. به نظر می رسد که AMAZON.COM می خواهد سایتش را طوری خالص سازی و تصحیح کند تا بتوانید تجربه یک خرید مشتری را از سایتش بهبود ببخشد."

GUY CREESE سر دبیر گروه تحقیقاتی BALLARDVALE می گوید : این شرکت در استفاده حداکثر از وب سایت خود و در تست و بهینه سازی، ارزیابی مداوم تمامی اجزاء شامل جزئیاتی که خیلی به چشم نمی آیند مانند رنگ و شکل سربرگ ها به عنوان یک پیشرو در طراحی سایت مطرح است.

CREESE می گوید : مسئله این است که زمان و پول چگونه مصرف شوند. زیرا با حجم ترافیک موجود در سایت AMAZON.COM یک بهینه سازی در طراحی سایت می تواند به معنای میلیونها دلار فروش اضافی باشد. همچنین CREESE اضافه می کند که این نوع از کار و مطالعه به طور کامل نتیجه بخش است.

با اساس قرار دادن تصمیمات طراحی وبسایت بر اساس تبادل داده و نه الزاما بر اساس زیبایی شناسی یا حس درونی طراحان AMAZON.COM طوری این کار را انجام داده است که رابط کاربری سایت با هدف نهایی اش هماهنگی داشته باشد که همان تبدیل بازدید کنندگان سایت به مشتریان باشد. این مطلب را ERIC PETERSON تحلیلگر دیگر موسسه تحقیقاتی JUPITER می گوید.

PETERSON می گوید : AMAZON.COM طوری در سایت خود تغییرات ایجاد می کند که مشتری به گونه ای حس تجارت را حس می کند. من هیچ گاه این حس را ندارم که AMAZON.COM در مورد طراحی سایت هم کار می کند. من فکر نمی کنم که AMAZON.COM زیباترین سایت را دارد اما هر گر در یافتن چیزها یی که می خواهم در سایت دچار مشکل نمی شوم. بالاخره این چیزی است که باید افتخار آفرین ترین چیز برای آنها باشد.

خدمات شخصی شده

چیز دیگری که AMAZON.COM را بر دیگران برتری داده است استفاده از اطلاعات قبلی برای شخصی کردن تجربه خرید مشتری است. همچنین تغییر صفحات سایت به طور مداوم و منظم به منظور سازگار کردن انها با علایق و سلیقه های افراد مزیت برتر دیگر AMAZON است. این امکان همچنین اجازه می دهد به افراد که نظرات خود را در مورد کالاها ارسال کنند تا کمکی برای خرید به دیگران باشد.

از این راه AMAZON.COM از تکنولوژی " بانک های اطلاعاتی و ابزار تحلیل داده ها " برای فراهم اوردن نوعی کمکهای خرید فردی که فروشگاه ها از چند دهه پیش به آن پرداخته اند استفاده می می کند. در آن زمان صاحب فروشگاه به طور شخصی مشتری خود را می شناخت.

علاوه بر این AMAZON.COM تر تیبی داده است که به نحوی این کار را انجام دهد که بیشتر مشتریان این کار را مفید ارزیابی منند و نه به عنوان نظارتی هراس آور که این مطلب را DWORSKY می گوید. همچنین او می افزاید : " این کار همچنین می تواند اطلاعات نسبتا خوبی را در خریدهای شخصی بدست آورد و مرور محصولات را به طوری که این امر که شما مورد جاسوسی قرار می گیرید را در ذهن مشتری پدید نیاورد. زیرا این کار به منظور کمک به سایت تلقی می شود.

شناخت مهارتهای فروش الکترونیکی AMAZON.COM حالا به اندازه ای گسترش یافته است که خرده فروشان اصلی فروشگاه های خود را در داخل و نزدیک به AMAZON.COM باز کرده اند و این در حالی است که دیگران شرکتهای ماهواره ای را کرایه کرده اند که برای آنها خدمات و فن آوری وبسایتشان رافراهم آورند.

EDDIE BAUER ، TARGET و OFFICE DEPOT و همچنین خرده فروشی های دیگر در داخل AMAZON.COM فروشگاه هایی دارند به طوری که ان را تبدیل به یک مرکز خرید کرده اند.

ضمنا بواسطه خدمات فرعی AMAZON سایت AMAZON.COM سرویسهای تجارت الکترونیکی دیگری مانند ساخت و میزبانی وبسایت، تکمیل سفارش و حمل کالا به شرکتهایی مانند SEARS CANADA و OSHKOSH B'GOSH RETAIL. را ارئه می کنند.

در ادامه این راه AMAZON.COM از یک فروشگاه اینترنتی تک محصولی کتاب در یک سایت ایلات متحده به یک سایت فروشنده چیزهای مختلفی و گسترده ای شامل CDها ، DVDها ، پوشاک ، مواد و ملزومات خانه و باغ و وسایل صوتی و تصویری در وبسایتهای مختلف بین المللی شامل کانادا، انگلستان، فرانسه، آلمان، چین و ژاپن تبدیل شده است.

AMAZON.COM در سال 1994 تاسیس شد و در سال 1995 بر روی وب قابل استفاده شد و هم اکنون جزء 500 شرکت موفق در جهان است. در سال 2004 درآمد حاصل از فروش شبکه ای آن بالغ بر 6.92 میلیارد دلار 31 درصد بیش از سال 2003 ، درآمد خالص آن 588 میلیون دلار یا 1.39 دلار در هر سهم بود که این رقم 35 میلیون یا 0.08 درصد بیش از درآمد خالص آن در سال 2003 می باشد. البته راه درازی را از سال 1997 پیموده است که سالی است که این شرکت به شرکتهای سهامی عام پیوست و در آن زمان فروش خالص آن 147.8 میلیون دلار بود و زیان خالص آن 27.6 میلیون دلار یا 1.27 دلار در هر سهم بود. در سال گذشته سهام ان بین 50.40 و 30.60 دلار متغیر بوده است.

چالش های جدید

با سپری شدن دهه اول، AMAZON.COM در حال نگریستن به سالهای آینده در دسته ای از چالشهای جدید، با توجه به بازدیدکنندگان و اخرین گزارش سالانه شرکت که در آوریل منتشر شده است، این چالشها را پیش رو دارد :

• رقابت افزایش یافته در هر دو گروه کاربران نهایی و بازارهای سرویسهای تجارت الکترونیکی ، جایی که AMAZON.COM با برخی رقبایی با مشتریان بیشتر، منابع مالی بیشتر و علائم تجاری شناخته شده تر روبروست.

• ریسک مرتبط با گسترش آن در کشورهای جدید و در بخشهای جدید کالا. توسعه بین المللی به طور ذاتی شامل خطرات همراه آن در انجام تجارت در کشورهای مختلف می باشد. زیرا در آنجا AMAZON.COM مجبور به برخورد با دسته متفاوتی از قانون ها و آیین نامه هاست. همچنین رویایی با رقبای محلی و گسترش تکنولوژی و شیوه های تجارت و تطبیق آن با تجارت خارجی خود از مشکلات دیگر فرا روی این شرکت است. تنوع ادامه دار محصولات شرکت، آن را در رقابت با شرکتهایی قرار می دهد که قبلا در ان بازارها حضور داشته اند و تجربیا بیشتری در ان دارند.

• توجه به نیاز به مدیریت مداوم تلاشهای شرکت برای فروش و حمل و تخفیفات بسیار مهم است که جهت اطمینان حاصل کردن از پایین بودن قیمت و رسیدن به مقاصد تجاری مورد نظر شرکت ضروری می باشد.

• اطمینان حاصل کردن از اینکه در حین رشد شرکت، زیر بنای تکنولوژیکی موجود بتواند در مواقع بروز مسائلی که گاها اتفاق می افتد سیستم را نگهداری کرده و اینکه آیا این امکانات می تواند در مواقع قطع سرویس و یا در دسترس نبودن سایت سفارشات را انجام داده و خدمات را به مشتری ارائه کند بررسی شود.

• رویارویی موفق با دعاوی مختلف و متنوعی که شاکیان مختلف به طور جداگانه اقامه می کنند و شرکت با تکنولوژی که استفاده می کند به حقوق انها تجاوز کرده است و همچنین شخصی کردن تجربیات خرید و فراهم اوردن امکان سفارش خدمات با یک کلیک.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین