وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
اگر شخصی فهمید که همیشه در حضور خداوند متعال است هیچگاه گناه نمی‌کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کجا هیچ کس نیست؟

کجا هیچ کس نیست

برگرفته از کتاب آداب الطلاب

اگر شخصي فهميد که هميشه در حضور خداوند متعال است ديگر گناه نمي کند اگر بچه اي ما را در حال گناه ببيند حيا مي کنيم البته اگر فهميدي خدا تو را مي بيند گناه نمي کني، اگر هم گناه کني بجاست که خدا بگويد ببين اين بنده من اندازه يک بچه هم برا يمن ارزش قائل نيست.

 

آهنگری بود که با دست خود آهنی گداخته را از تنور خارج می کرد، از او پرسیدند: چگونه می توانی این کار را بکنی، گفت: روزی زن فقیری به در مغازه ام آمد و گفت من شوهر ندارم و چند بچه یتیم دارم و مدتی است که چیزی برای خوردن نداریم و از من تقاضای کمک کرد و من هم برای او شرط گناه گذاشتم، زن رفت و روز دوم از شدت فقر آمد و کمک خواست و باز من شرط گناه گذاشتم و او هم قبول نکرد. روز سوم آمد و از شدت فقر و بیچارگی قبول کرد و گفت: به شرطی که جائی برویم که کسی مارا نبیند.

 

با هم به مکان خلوت رفتیم و من تا آمدم دستم را به طرف او دراز کنم گفت: صبرکن مگر قرار نشد جائی برویم که کسی ما را نبیند، الان اینجا هفت نفر هستیم. من و تو و هرکدام هم دو ملک داریم که الان اعمال ما را می بینند و می نویسند و از همه بالاتر خدواند متعال هم الان دارد ما را می بیند. این حرفِ او، مرا منقلب کرد و تکان داد و از او گذشتم. او هم همان لحظه دعا کرد: خدایا همین طور که او آتش شهوتش را از من خاموش کرد، تو نیز آتش دنیا و آخرت را بر او خاموش کن، لذا از آن به بعد دیگر آتش، دستم را نمی سوزاند.

 

اگر شخصی فهمید، که همیشه درحضور خدای متعال است، دیگر گناه نمیکند.

 

عالمی به یکی از شاگردانش خیلی احترام می گذاشت و او را بر دیگران ترجیح می داد، او را ملامت نمودند، آن عالم نیز به هریک از شاگردانش پرنده ای داد و گفت: این پرنده ها را در جایی که احدی نبیند ذبح کنید. فردا همه شاگردان پرنده ها را ذبح کرده آوردند ولی آن شاگرد پرنده را سر نبریده بود. استاد از او علت را پرسید و شاگرد گفت: شما فرمودید جائی بروید که هیچ کس شما را نبیند، هرجا رفتم دیدم خدای متعال مرا می بیند.

 

در شب معراج خداوند متعال به رسول اکرم(ص) فرمودند: ای احمد، دائما به یاد من باش. حضرت رسول اکرم(ص) پرسیدند چگونه دائما به یاد تو باشم. خداوند متعال فرمود با خلوت کردن و دوری از مردم و مبغوض داشتن خوراکیهای ترش و شیرین و خالی بودن شکم و خانه از دنیا

استاد به او احسنت گفت و روبه شاگردان دیگر کرد و گفت به این علت او را برشما ترجیح می دادم. زیرا در همه جا خداوند را ناظر و شاهد اعمال خود می داند وَ هُوَ مَعَکُم اَینَ ما کُنتُم و خداوند با شماست هر کجا که باشید.

 

در شب معراج خداوند متعال به رسول اکرم(ص) فرمودند: ای احمد، دائما به یاد من باش. حضرت رسول اکرم(ص) پرسیدند چگونه دائما به یاد تو باشم. خداوند متعال فرمود با خلوت کردن و دوری از مردم و مبغوض داشتن خوراکیهای ترش و شیرین و خالی بودن شکم و خانه از دنیا.


منبع: کتاب آداب الطلاب

تهیه و فرآوری: محمد حسین امین - گروه حوزه علمیه تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین