تبیان، دستیار زندگی
نقل است در روزگاران قدیم، یک روز صبح که آفتاب هنوز طلوع نکرده بود، یکی از دانشمندان مشهور شهر پس از مدت ها توانست...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

انجمن نجوم تبیان در روز جهانی نجوم

روز جهانی نجوم89

نقل است در روزگاران قدیم، یک روز صبح که آفتاب هنوز طلوع نکرده بود، یکی از دانشمندان مشهور شهر پس از مدت ها توانست فرمولی را که در پی آن بود به دست بیاورد. او بلافاصله پس از کشف خود به ایوان خانه اش رفت، دستانش را تا جایی که امکان داشت به طرفین باز کرد، به روی پنجه پا ایستاد و با صدای بلند فریاد کشید: کجایید ای سلاطین و پادشاهان تا ببینید لذتی که من از یک کار علمی می برم، هیچ کدام از شما از کشورگشایی و زراندوزی نخواهید برد!

هر کاری سختی ها و مشقات خود را دارد اما اگر نتیجه ای ثمربخش داشته باشد، لذتی سراسر وجود انسان را می گیرد که وصف شدنی نیست. برگزاری روز جهانی نجوم سال 89  هم به شکر خدا، با عنایات امام زمان (ع) و به یاری اعضای انجمن نجوم تبیان با دست آوردی عالی، که نتیجه یک فعالیت گروهی علمی بود اجرا گردید. گزارشی که در زیر می خوانید، شرحی است کوتاه از چگونگی برگزاری این روز توسط انجمن نجوم تبیان است.

قبل از روز جهانی نجوم چه هماهنگی هایی انجام شد؟

از چند هفته قبل از فرا رسیدن روز جهانی نجوم، طرح ها و برنامه های انجمن نجوم تبیان ارائه و تصویب شد. در طرح های مذکور سعی شد از تکرار فعالیت های قبلی اجتناب شود و ایده های نو و تازه در آن روز برای مردم مطرح گردد.

جلسات بسیاری بین مسئولین بخش انجمن های تخصصی موسسه تبیان جهت برگزاری مراسم این روز انجام شد که موارد و نکات ارائه شده به صورت مستمر به اعضای انجمن نجوم منتقل می گردید.

البته این کار مستلزم هماهنگی با افراد و مکان های مختلفی بود که کلیه امور توسط مسئولین انجمن های تخصصی تبیان و نیز مدیر و جانشین انجمن نجوم انجام شد.

این روز را در چه تاریخی، چه زمانی و کجا برگزار شد و چه گروه هایی شرکت داشتند؟

انجمن نجوم تبیان با همکاری مرکز علوم و ستاره شناسی تهران، جمعی از فعالان نجوم دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات، دست اندر کاران برنامه آسمان شب شبکه چهار سیما و گروهی دیگر از کارشناسان علم نجوم، مراسم این روز را در مرکز علوم و ستاره شناسی تهران در روز جمعه 3/2/89 از ساعت  14 الی 22 برگزار کردند.

انجمن نجوم تبیان چه برنامه هایی داشت؟

روز جهانی نجوم89

عنوان برنامه های انجمن نجوم تبیان بصورت ذیل بود:

1. مناظره بین بطلمیوس و کوپرنیک

2. معرفی ابزارآلات نجوم باستان

3. سخنرانی جناب آقای دکتر گمینی پیرامون رصدخانه مراغه

4. سال 2012 پایان دوران

5. مسابقه sms

6. ایستگاه بلوتوث و توضیح نرم افزارهای نجومی

لطفا هر کدام از برنامه ها را به طور خلاصه توضیح دهید!

مناظره: جدیدترین ابتکار روز جهانی نجوم که توسط انجمن نجوم تبیان به اجرا درآمد اجرای این مناظره بود. تا به حال این گونه رسم بوده است که عده ای در روز نجوم خود را به شکل منجمان قدیمی درمی آوردند، به میان مردم می رفتند و با آنها گفتگو می کردند. اما انجمن نجوم تبیان در یک طرح خلاقانه ، به برگزاری یک مناظره بین بطلمیوس (قرن دوم میلادی) و کوپرنیک (قرن شانزدهم میلادی) مبنی بر مرکزیت زمین در عالم و حرکت آن به دور خورشید اقدام کرد که مورد توجه همه بازدیدکنندگان و خبرنگاران صدا و سیما قرار گرفت.

شایان ذکر است این مناظره هر یک ساعت یک بار به مدت 15 دقیقه برای عموم به نمایش گذاشته می شد.

معرفی ابزارآلات نجوم باستان: در این غرفه به توضیح و معرفی مدل چوبی دست ساز ابزارآلات نجوم باستان که توسط خواجه نصیر طراحی شده بود پرداخته شد. این برنامه نیز مانند مناظره بین بطلمیوس و کوپرنیک بسیار مورد توجه قرار گرفت.

سخنرانی جناب آقای دکتر گمینی: برنامه ای در تالار کهکشان مرکز علوم و ستاره شناسی تهران تدارک دیده شده بود که شامل رونمایی از بزرگترین تلسکوپ تهران، سخنرانی شهردار منطقه یک، سخنرانی های علمی و ... بود. موضوع یکی از سخنرانی ها، توضیح رصدخانه باستانی مراغه و به طور کلی تاریخ علم در این مقطع زمانی بود که توسط جناب آقای گمینی ارائه شد.

سال 2012 پایان دوران: دست اندرکاران این غرفه به توضیح کامل درباره شایعه پایان دوران در سال 2012 پرداختند. آن ها در ابتدا شبهات و سوالات مطرح شده درباره این سال را بیان می کردند و با مدارک و ادله مستند به این شبهات پاسخ می دادند که این موضوع نیز با استقبال کم نظیری روبرو شد.

مسابقه sms: این مسابقه نظیر برنامه های قبلی با استقبال فراوان شرکت کنندگان مواجه شد. در آخر برنامه و طی مراسم قرعه کشی جوایز به برندگان حاضر در مراسم اهدا شد.

البته مسابقه ای که به نفر اولش یک دستگاه دوربین دوچشمی بدهند و به نفرات دوم تا دهمش هم یک بسته ویژه تبیان به همراه کارت رصد آنلاین ارائه شد باید هم مورد استقبال قرار گیرد!

ایستگاه بلوتوث و توضیح نرم افزار نجومی: انجمن نجوم تبیان در این غرفه به ارائه 3 نرم افزار نجومی قابل نصب بر روی تلفن همراه پرداخت. نرم افزارهای نجومی شامل برنامه هایی نظیر: توضیح کامل سیارات منظومه شمسی، نمایش دهنده صور فلکی هر لحظه از آسمان، تعیین کننده مختصات سماوی اجرام منظومه شمسی و ... بود.

انجمن نجوم تبیان چه برنامه هایی برای آینده دارد؟

با توجه به مطرح شدن انجمن نجوم در این روز و شناخته شدن آن در بین مجامع نجومی، مسئولیت این انجمن در برابر کاربران واعضا سنگین تر شده است. به همین دلیل برنامه های زیر را برای فعالیت های آینده خود در نظر دارد:

روز جهانی نجوم89

پویاتر کردن انجمن نجوم با نگرش تولید محتوا

برگزاری مجدد کلاس های نجوم

بازدید از آسمان نماها، رصدخانه ها و دیگر مراکز نجومی

برگزاری شب های رصدی

به رسم پایان تمامی برنامه ها جا دارد از همه مسئولین و دوستانی که ما را در برگزاری این مراسم یاری کردند؛ صمیمانه تشکر کنیم. اسامی این دوستان به شرح زیر است:

جناب آقای علوی، سرکار خانم مبینی و تمام مسئولین مرکز علوم و ستاره شناسی تهران

اعضای انجمن نجوم تبیان: (خانم ها-آقایان) زارعی، اسدی، حمیدیان، شفیعی، طالبی، رضایی، سهیلی فرشاد، مستشاری، محرابی، اربابی فر

مسئولین انجمن های تخصصی تبیان و بخش امور کاربران سایت تبیان

جهت مشاهده ی آلبوم تصویری کلیک کنید.


تهیه : جانشین انجمن نجوم(mohagh)

تنظیم: واحد امور کاربران سایت تبیان