تبیان، دستیار زندگی
اگر منزل شما دارای پنجره‏های آرک‏دار و گرد باشد، بسیار خوش‏شانس هستید، چون این نوع پنجره‏ها از لحاظ بصری خوش‏فرم هستند و به راحتی بر جلوه تزیینات داخلی می‏افزایند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هوشمندانه بچینید

مدل های پرده

هنگامی که در خانه با پنجره‏های ناموزون و بدشکل مواجه می‏شوید احتیاج به راهکارهای ظریف و هوشمندانه دارید تا بتوانید به خوبی از عهده تزیین پنجره‏ها برآیید.

پنجره‏های باریک

برای مقابله با مشکلات پنجره‏های باریک، راه حلی وجود دارد که می‏توانید از آنها استفاده کنید.

- یکی از راه‏ها آویزان کردن یک پرده در یک سمت پنجره است. اگر مایلید که نمایی کامل و پوشاننده داشته باشید، می‏توانید از یک پرده بلند و قدی متناسب با ابعاد پنجره استفاده کنید. پرده قدی منظره‏ای باشکوه را به وجود می‏آورد مخصوصاً اگر آنقدر بلند باشد که تا روی زمین امتداد پیدا کند و قسمتی از پایین پرده روی کف زمین جمع شده چین بخورد. ولی اگر پنجره شما بالای پلکان است مواظب باشید که زیبایی آویزان بودن پرده باعث این نشود که پایتان به پرده گیر کند و با خطر لیز خوردن مواجه شوید.

- در صورتی که چند پنجره کنار هم باریک باشند بهتر است از یک پرده عریض برای پوشاندن کل پنجره‏ها استفاده کنید.

مدل های پرده

ابعاد نامناسب پنجره

اگر ابعاد پنجره اتاق‏تان تناسب لازم را ندارد، ممکن است به وسیله تزیین درست، ابعاد غیرواقعی اما متناسب و زیبایی را برایش به وجود آورید.

- در مورد پنجره‏هایی که بسیار کوتاه هستند، برای اینکه بخواهید تصور بزرگ بودنشان را ایجاد کنید، می‏توانید پرده را بالاتر از چارچوب پنجره متصل نمایید. اگر پرده‏های شما با رنگ دیوار همخوانی داشته باشند، حتی می‏شود چوب پرده را تا زیر سقف بالا برد و در آنجا نصب کرد.  انتخاب پرده راه‏راه با خط‏های عمودی نیز به درک حس بلند بودن دیوارها کمک می‏کند.

- برای به دست آوردن عرض غیرواقعی بر روی دیوار برای پنجره‏های کم‏عرض، از چوب‏ پرده‏ای استفاده کنید که عریض‏تر از خود پنجره باشد که از هر دو طرف پنجره را بپوشاند. در حالت معمول چوب پرده باید به اندازه عرض پنجره انتخاب شود، ولی هنگامی که بخواهید پنجره و پرده را بزرگ‏تر نشان دهید، 30 تا 40 سانتی‏متر به عرض پرده می‏افزایید که از لحاظ بصری تاثیر خود را بر جای می‏گذارد.

پنجره‏های گلخانه‏ای

این نوع پنجره‏ها که معمولا دارای شیشه‏های بزرگ و بلند همراه قاب‏های نازک هستند که از چوب یا پی وی سی تهیه شده‏اند، به طور معمول از پردردسرترین نوع پنجره‏ها برای تزیین محسوب می‏شوند و در عین حال اگر تزیین هم نشوند، پنجره‏ها لخت و عریان می‏مانند و محیط اتاق نیز گرم و آزاردهنده به نظر می‏رسد. تنها راه برای مقابله با این آثار، کنترل نور ورودی و تزیین به وسیله نورگیرهای رولی ساده پارچه‏ای (شید)، پرده‏های مدل رومی با پشت‏پنجره‏ای چوبی است. پرده‏های نورگیر رولی یا غلتکی که به وسیله یک بند پایین و بالا می‏روند و اغلب از جنس کتان نازک هستند، نقش اساسی در تلطیف نور و زیبا شدن پنجره‏ها ایفا می‏کنند. پرده‏های پارچه‏ای رومی نیز که به صورت طبقه‏ای در بالا جمع می‏شوند، روش مناسبی برای اضافه کردن رنگ و طرح به محیط اتاق هستند. قبل از خرید این گونه پرده‏ها، برای نقاطی که نور آفتاب مستقیم دارند، در مورد دوام پارچه و ثبات رنگ آن بررسی و تحقیق کنید.

مدل های پرده

پنجره‏های گرد یا هلالی

اگر منزل شما دارای پنجره‏های آرک‏دار و گرد باشد، بسیار خوش‏شانس هستید، چون این نوع پنجره‏ها از لحاظ بصری خوش‏فرم هستند و به راحتی بر جلوه تزیینات داخلی می‏افزایند. اما پوشاندن آنها برای حفظ حریم خصوصی منزل، نیاز به مهارت و تجربه دارد؛ بنابراین اگر واقعاً ضرورتی ندارد و از بیرون دید رهگذران را جلب نمی‏کند لازم نیست آنها را با پرده‏ بپوشانید.

- یکی از راه‏ها می‏تواند پوشاندن این پنجره‏ها به وسیله پرده‏هایی باشد که در بالا و لبه‏های خود چین دارند. راه دیگر نیز پوشاندن آنها با پرده‏های دارای نوار چسب است، طوری که بشود آنها را به راحتی توسط نوار و گیره‏های آویزی عقب نگه داشت. یا می‏توان از نورگیرهای پیلی‏دار برای پوشش دادن قسمت آرک‏دار وهلال گونه پنجره استفاده کرد. این نوع نور گیرها به سادگی به سمت عقب می‏روند دقیقاً همانند زمانی که از یک بادبزن استفاده نمی‏کنید و آن را می‏بندید.

- گزینه دیگر شما، گنجاندن یک میل پرده دقیقاً در بالای هلال پنجره است که جای قرار گرفتن آن می‏تواند از 15 سانتی‏متر در بالای پنجره شروع شود و حتی بالاتر از آن باشد؛ در این صورت شکوه و زیبایی این نوع پنجره، فقط در هنگام کنار زده شدن پرده‏ها قابل مشاهده است. در صورت انتخاب این گزینه، استفاده از پارچه‏های ساده یا حتی پرده‏ای که با طرح و رنگ دیوار مخلوط گردد می‏تواند کاری هنری و هوشمندانه باشد. یا در حالات دیگر شما می‏توانید از پرده‏های عمودی نازک استفاده کنید که نمای پنجره‏ها را نیز در هنگام بسته بودن نشان می‏دهد.

در مورد پنجره‏هایی که بسیار کوتاه هستند، برای اینکه بخواهید تصور بزرگ بودنشان را ایجاد کنید، می‏توانید پرده را بالاتر از چارچوب پنجره متصل نمایید.

- پشت پنجره‏ای‏های ثابت چوبی که به پنجره نصب می‏شوند و نوارهای چوبی قابل تنظیم دارند، برای حفظ و نمایش دادن حالت منحنی پنجره‏ها گزینه خوبی است که دیگر نیاز به پرده‏های پارچه‏ای هم ندارد. استفاده از کرکره‏های معمولی چوبی یا فلزی هم روش زیبا و مدل‏دار دیگری است که می‏تواند در جذاب شدن پنجره‏ موثر افتد. در این مورد باید اندازه‏گیری شما دقیق باشد تا برای نصب کرکره‏ها دچار مشکل نشوید. با وجود تنوع در شکل و طرح کرکره‏ها می‏توانید برای هر منزلی طرحی خاص و مناسب را پیدا کنید. از کرکره‏های متحرک هم می‏شود استفاده کرد که مناسب پنجره‏های کوچک است و بر اساس مقدار نور مورد نیاز یا حریم خصوصی منزل می‏توانند به وسیله چوبه کوچکی باز یا بسته شوند.

ایران آذین

خانواده و زندگی - تنظیم برای تبیان : کهتری

مقالات مرتبط

ظرافت های هنر مندانه

گرد بودن بزرگی می آورد!

به دیوار ها روح دهید

ناشیانه تصمیم نگیرید

نیم قدم های دکوری

چگونه انتخاب کنیم

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.