سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
گرچه موریانه ها مشهورند به این كه غذای خود را انتخاب نمی كنند اما در واقع می توانند كاملاً انتخابی عمل نمایند. در واقع علاوه بر انتخاب چوب از لحاظ سختی و خوشایند بودن ، گونه های مختلفی هستند كه اندازه های خاص چوب را می پسندند كه این یك راه اجتناب از ر
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 موریانه ها غذای خود را با گوش دادن انتخاب می كنند

گرچه موریانه ها مشهورند به این كه غذای خود را انتخاب نمی كنند اما در واقع می توانند كاملاً انتخابی عمل نمایند.

در واقع علاوه بر انتخاب چوب از لحاظ سختی و خوشایند بودن ، گونه های مختلفی هستند كه اندازه های خاص چوب را می پسندند كه این یك راه اجتناب از رقابت با دیگر موریانه هاست.

چگونگی دقیق كنترل این اندازه گیری دانشمندان را متحیر ساخته اما این موجودات نابینا هستند و ابعاد قطعه چوب را قبل از آن كه در داخل آن جای گیرند نمی سنجند.

محققان استرالیایی موریانه های چوب خشك (كریپتوترس دامستیكوس) را مورد بررسی قرار دادند تا دریابند چه فاكتورهایی تصمیم آنها را برای خوردن تحت تاثیر قرار می دهد.

این محققان قطعات چوب به اندازه های مختلف را در اختیار این حشرات گذاشتند و صداهایی كه بهنگام حركت و جویدن چوب ایجاد می كردند را ثبت نمودند.

موریانه ها قطعات كوچكتر چوب را ترجیح می دادند اما زمانی كه دانشمندان ویبراسیون ها را در چوب تازه با اندازه مشخص ثبت كردند و این قطعات چوبی با اندازه های مشخص را به گروه جدیدی از موریانه ها دادند ، دریافتند كه حشرات ترجیحاً به نمونه هایی كه صداهای «بلوك كوچك» را داشتند تونل زدند حتی زمانی كه قطعه چوب واقعاً بزرگتر بود.

آیا می‌دانید داخل استخوان چیست؟

یك پنجم وزن بدن را استخوان ها تشكیل می دهند. اگرچه استخوان ها سبك هستند و می توانند خم و راست شوند، اما آن قدر محكم و قوی هستند كه دیگر قسمت های بدن را محافظت می كنند. استخوان از دو لایه تشكیل شده است یكی قسمت بیرونی كه بافتی فشرده و محكم، شبیه عاج فیل دارد كه شما استخوان را به این شكل می بینید. در ضمن مسوولیت نگهداری عضلات را نیز به عهده دارد. لایه بعدی كه در واقع بخش درونی استخوان است از بافتی اسفنجی ساخته شده است و مانند شبكه ای آهنی و پیچ در پیچ است.

این شبكه خیلی سبك است اما ذره ذره آن از فواد محكم تر است. در طول قسمت اسفنجی كانال هایی وجود دارد كه سرخرگ ها، سیاهرگ ها، سلول ها و مایعاتی كه باعث استحكام و سلامت استخوان ها می شود، از داخل آنها عبور می كنند.

در قسمت میانی این بافت، مغز استخوان قرار دارد كه از گلبول های قرمز خون ساخته شده و ذخیره انرژی بدن به حساب می آید.

گروه کودک و نوجوان سایت تبیان_تهیه و تنظیم:نعیمه درویشی

مطالب مرتبط

جنگل های آمازون

جزر و مد

عوامل آسیب رساننده به مغز

آیا ماهی ها می توانند بو بکشند؟

بدن ما

دنیای حیوانات،دنیای شگفتی ها

غارها چگونه به وجود می آیند؟

چگونه یک موریانه را هدایت کنیم؟

ژن چیست؟

چرا پشه ها دم گوش ما وزوز می کنند؟

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین