تبیان، دستیار زندگی
اگر برای گل ها گیاهان خود رطوبت کافی ایجاد نکنید و آنها را در معرض جریان هوا قرار دهید، آنها را به موقع آبیاری نکنید یا بیش از اندازه آب دهید و اگر نور به اندازه ی کافی به گیاه نرسد و یا نور آفتاب از پشت شیشه ها به آنها بتابد و آزارشان دهد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

طبیعت در چهاردیواری خانه

مراقبت از گل ها و گیاهان خانگی(1)

گل و گیاه

اگر برای گل ها گیاهان خود رطوبت کافی ایجاد نکنید و آنها را در معرض جریان هوا قرار دهید، آنها را به موقع آبیاری نکنید یا بیش از اندازه آب دهید و اگر نور به اندازه ی کافی به گیاه نرسد و یا نور آفتاب از پشت شیشه ها به آنها بتابد و آزارشان دهد و یا اگر در وسط روز در مقابل نور خورشید آنها را آبیاری کنید، گل و گیاه لطافت و شادابی خود را از دست خواهد داد. علاوه بر این حشرات مختلف، قارچ ها و ویروسهای مختلف در کمین گیاهان شما هستند که باید با آنها مبارزه کنید.

در این مجموعه مقالات راهکارهای مفیدی جهت مراقبت از گیاهان ارائه شده است که با بکارگیری آن می توانید گیاهان زیبایی را پرورش دهید.البته با توجه به اینکه بیشتر خانه ها آپارتمانی هستند، توصیه های ما بیشتر برای کسانی است که در آپارتمان نیز می خواهند طبیعت را کنار خود داشته باشند.

نگهداری گلهای تزیینی برای چند روز

- اگر چند شاخه گل خریداری کرده اید و بر اثر بی آبی و گرما گلها طراوت و شادابی اولیه خود را از دست داده اند، یک لگن بزرگ آب تهیه کنید و مقدار زیادی یخ در آن بریزید و وقتی آب کاملاً سرد شد گلها را برای چند دقیقه در آن غرق کنید. گلها دوباره شاداب و با طراوات خواهند شد.

گل و گیاه

- برای جذب بیشتر آب، قسمتی از پوست انتهای ساقه را بردارید و یا انتهای ساقه را با چاقو چهار قاچ کنید تا به خوبی گیاه آب مورد نیازش را جذب نماید.

- ساقه گل را به اندازه ای کوتاه نمایید که آب لازم به برگها و گلها برسد.

- ارتفاع گل نسبت به گلدان باید به اندازه ای باشد که آب به راحتی به ساقه برسد.

- زمانی که می خواهید دسته گل را در گلدان قرار دهید ابتدا شاخه ها و برگهای اضافی انتهای ساقه را بچینید زیرا این برگها داخل آب خیلی زود گندیده ، تولید لعاب بدبویی می کنند و گلها زوتر از موقع از بین می روند.

- گلدان گل باید به اندازه کافی وسیع باشد تا گلها به هم فشرده نشوند و هوا به خوبی بین ساقه ها جریان یابد.

- هر روز آب گلدان را خالی کنید. ابتدا گلدان را با دقت بشویید و سپس آب تازه و خنک در گلدان بریزید و گل را در آن قرار دهید.

- اگر داخل آب گلدان یک حبه قند بیندازید گلوکز مورد نیاز گلها را فراهم کرده اید.

- یک عدد قرص آسپرین و یا قطره آب وایتکس به علت داشتن قدرت دفع باکتری بر عمر گلهای شما می افزایند.

- هر روز چند میلی متر از ساقه گل را قطع نمایید و انتهای ساقه را برش بزنید و دوباره در گلدانی که آب آن را عوض کرده اید قرار دهید.

- شبها یک پارچه نازک پنبه ای را نمدار کنید و روی گلها بیندازید و صبح آن را بردارید.

- برای اینکه گلهای داخل گلدان را در هوای گرم حفظ نمایید شب موقع خواب آنها را در پایین ترین طبقه یخچال قرار دهید. صبح گلها تر و تازه و شاداب هستند.

آبیاری گلدانهای آپارتمانی

- گیاهان آپارتمانی معمولاً در تابستان دوبار و در زمستان یکبار در هفته نیاز به آب دارند.

- به گلدان وقتی آب دهید که خاک روی گلدان خشک شده باشد و مقدار آبی که هر بار به آن می دهید نباید زیاد باشد تا اضافی آن پایین بریزد. زیرا مواد غذایی موجود در خاک همراه آب اضافه از گلدان خارج می شود.

آبپاش

- برای آب دادن به گلها از آبپاش مخصوص که لوله درازی دارد استفاده کنید. علاوه بر این باید آبپاش دیگری هم که آب را به صورت پودر در می آورد به کار ببرید و به خصوص در تابستان که گلهای ظریف طاقت بی آبی را ندارند مرتباً اسپری کنید و رطوبت لازم را برای آنها فراهم آورید.

- روی گلها و گیاهانی که برگهای کرکدار دارند از اسپری استفاده نکنید زیرا روی آنها لکه ایجاد می شود.

- هیچ گاه در نور شدید و گرم آفتاب روی یک گل اسپری نکنید. زیرا ذرات آب عدسی های محدب کوچکی تشکیل می دهند که هر کدام نور و حرارت خورشید را در یک نقطه جمع می کنند و باعث سوختگی گلبرگها و گلها می شوند.

گل و گیاه

- با یک میله فلزی خاک گلدان را بررسی نمایید. اگر با فرو بردن میله به خاک چیزی به آن نچسبید خاک گلدان خشک است و باید آبیاری شود.

- هرگاه در روزهای گرم تابستان از آب دادن به گلدان غفلت نمودید و برگهای گلدان پلاسیده و ساقه هایش خم شده بودند، فوراً گلدان را در لگن ظرفشویی قرار داده و آنقدر آب داخل آن بریزید که تمام گلدان داخل آب غوطه ور شود و حبابهای هوا از آن خارج شود. وقتی آخرین حباب خارج شد گلدان را در سایه قرار دهید تا به تدریج حالت عادی خود را بازیابد.

- به دلیل وجود کلر در آب لوله کشی بهتر است ظرف آب را 2 تا 3 ساعت در محیط خانه قرار داده و سپس برای آبیاری گلدان استفاده نمایید.

آبرسانی به گیاه

- اگر می خواهید به مسافرت بروید و نگران بی آب ماندن گلدان هایتان هستید کف تشت بزرگ پلاستیکی یا وان حمام، حوله یا پارچه های پنبه ای پهن کرده و رویش آب بریزید تا آب پارچه ها را احاطه کند. سپس تمام گلدانها را روی آن بچینید و آب کافی بدهید. در غیاب شما آب به تدریج از سوراخ زیرگلدانها جذب ریشه خواهد شد.

- در زمستان گلدانها احتیاج به بخار دارند بدین منظور دستگاه بخار را داخل گلخانه قرار دهید.

- هر گاه تخم مرغ آبپز کردید آب آن را دور نریزید زیرا به دلیل دارا بودن املاح معدنی بهترین آب برای گلدانهای شما می باشد.

- اگر آبی که به گلدان می ریزید تقریباً همه آن به زیر گلدانی ریخته می شود و مانند این است که اصلاً خاکی در گلدان وجود ندارد علت آن فاصله گرفتن خاک گلدان از بدنه می باشد. برای رفع این عیب یک میله فلزی را دور گلدان فرور ببرید و خاک را جابجا کنید.

کود گلها و گیاهان خانگی

- در هنگام خرید گیاهان آپارتمانی، از باغبان درباره نحوه آبیاری و کود دهی گیاه سوال نمایید.

- گیاهان علاوه بر آب احتیاج به غذا دارند. برای این منظور هر شش بار که به گلدان آب دادید یکبار باید به آن غذا بدهید .

- در حالت کلی چهار نوع کود برای گلها و گیاهان خانگی در بازار موجود است.

کود دهی به گلدان

1- نوع مایع: که به سادگی مخلوط با آب به گیاه داده می شود.

2- کودهایی به صورت پودر: قبل از آبیاری روی سطح گلدان می پاشیم و سپس گیاه را آبیاری می کنیم.

3- کود به صورت قرص: کمی در سطح گلدان خاک را جابجا می کنیم و قرص را در آن قرار می دهیم و رویش را با خاک می پوشانیم.

4- کودهای میله ای شکل: که به سادگی در خاک گلدان فرو می کنیم.

- بهترین زمان برای کود دادن به گیاهان ماههای فروردین و مهر است چون در این زمان رشد گیاه سریعتر انجام می شود.

- پوست تخم مرغ را کوبیده و به صورت گرد در بیاورید و با خاک گلدان مخلوط نموده به عنوان عالیترین کود گیاهان آپارتمانی از آن استفاده نمایید.

- تجربه نشان داده است که اگر هر چند وقت یکبار برای هر گلدان یک عدد قرص LD در آب حل نموده و به گلدانها بدهید در رشد آنها تأثیر بسزایی دارد.

کتاب گنجینه ی خانه داری - محبوبه نجاتی

گروه خانواده و زندگی سایت تبیان

مقالات مرتبط

رموزی برای باغچه داران

بهانه دیگه بسه

سبز بمانید

گل و گیاه ،صفای خانه

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.