تبیان، دستیار زندگی
این قبیل برنامه‌های مخرب در شبکه‌های بی‌سیم عمومی و سرویس‌های اینترنتی ارزان قیمت یافت می‌شوند که علت آن هم تمایل روزافزون دارندگان تلفن‌های همراه به استفاده از اینترنت است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

با sms هم ویروسی می شوید

برنامه‌های مخرب در شبکه‌های بی‌سیم عمومی و سرویس‌های اینترنتی ارزان قیمت یافت می‌شوند که علت آن هم تمایل روزافزون دارندگان تلفن‌های همراه به استفاده از اینترنت است.

sms virus mobile phone موبایل , ویروس

با رشد بدافزارها در سال ۲۰۰۹، میلیون‌ها تلفن همراه هوشمند به طور روزانه در معرض تهدیدات امنیتی مختلف قرار دارند.

به گزارش ایلنا، کسپرسکی، شرکت پیشرو در ارائه راه‌حل‌های امنیت اطلاعات در کنفرانس تلفن‌های همراه که در بارسلونای اسپانیا برگزار شد، اعلام کرد: خسارات فراوانی در اثر فعالیت‌های بدافزارها به دارندگان تلفن‌های همراه وارد می‌شود.

نخستین تروجانی که از طریق SMS ارتباط راه دور مهاجم که با تلفن‌همراه برقرار می‌شود، طلیعه ورود چنین بدافزارهایی به تلفن‌های همراه هوشمند بود.

الکساندر گوستف، سرپرست تیم تحقیق و تحلیل آزمایشگاه کسپرسکی و یکی از متخصصان بدافزارهای موبایل معتقد است: این قبیل تروجان‌ها با ارسال SMS به سرورهای راه دور می‌توانند اطلاعاتی را تبادل کنند. حال اگر شما تنها پیش شماره را مسدود کنید، درست است که برنامه از کار می‌افتد اما با تغییر پیش شماره در سرور، بدافزار می‌تواند مجددا فعالیت خود را از سر بگیرد.”

وی می افزاید: “این قبیل برنامه‌های مخرب در شبکه‌های بی سیم عمومی و سرویس‌های اینترنتی ارزان قیمت یافت می‌شوند که علت آن هم تمایل روزافزون دارندگان تلفن‌های همراه به استفاده از اینترنت است.”

sms virus mobile phone موبایل , ویروس

بنابر یافته‌های گوستف، ممکن است بدافزار قبلا روی تلفن نصب شده باشد و از طریق دریافت یک SMS فعال و به سرور راه دور مرتبط شود و حتی ممکن براساس این گزارش، از آنجایی‌که گوناگونی‌هایی در سیستم عامل‌های موبایل‌ها وجود دارد، حملاتی که روی آن‌ها سازماندهی می‌شود، شباهت کمی به حملات روی سیستم عامل پی سی‌ها دارد. البته به همین لحاظ هم پیش بینی اینکه نویسندگان ویروس‌ها به کدام سکوی کاری موبایلی روی خواهند آورد چندان ساده نیست.

آزمایشگاه کسپرسکی با رجوع به سال ۲۰۰۹ اشاره می کند که نخستین بدافزار مربوط به گوشی‌های آی فون با نام Ike در این سال نوشته شد و در همین زمان هم اولین جاسوس افزاری که تلفن های آندروید را هدف قرار می داد نوشته شد. ضمن آنکه نخستین بدافزار مربوط به تلفن‌های همراه مبتنی بر سیمبیان هم در این سال شناسایی شد.

بررسی‌های گوستف نشان می‌دهد که ۳۹ خانواده از بدافزارها و ۲۵۷ گونه جدید از بدافزارها در سال ۲۰۰۹ شناسایی شده‌اند که در مقایسه با ۳۰ خانواده و ۱۴۳ گونه در سال ۲۰۰۸ رشد را نشان می‌دهد.

تنظیم برای تبیان: سیدخاموشی