تبیان، دستیار زندگی
بعد از تمام شدن مراسم عروسی و باز گشت از سفر ماه عسل ، زن و شوهر زندگی مشترک ، زیریک سقف را تجربه می کنند ، زندگی بعد از ازدواج بسیار متفاوت تر از قبل از آن بوده و نیازمند ، صبر ،گذشت و یادگیری اصولی است رعایت آن در زندگی ضروری است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بعد از ماه عسل ...

ازدواج

کاربران عزیز تبیان : بعد از تمام شدن مراسم عروسی و باز گشت از سفر ماه عسل ، زن و شوهر زندگی مشترک ، زیریک سقف را تجربه می کنند ، زندگی بعد از ازدواج  بسیار متفاوت تر از قبل از آن بوده و نیازمند ، صبر ،گذشت و یادگیری اصولی است رعایت آن در زندگی ضروری است.

ابتدا تصمیم بگیرید تا رابطه تان را با همین شور و اشتیاق امروز حفظ کنید اما تصمیم به تنهایی کافی نیست چون زندگی واقعی مشکلات و مسائلی را با خود به همراه دارد که مانند مانعی راه عشق و علاقه تان را سد می کند. برای رسیدن به این منظور ابتدا همسرتان را بشناسید . همسرتان را به عنوان یک زن و یا یک مرد با خصوصیات ویژه ی جنس خود بپذیرید.

در برقرارى یک رابطه موفق بین زن و شوهر شناخت تفاوتهاى فردى زن و مرد ضروری است. عدم شناخت این تفاوتها باعث ایجاد سوء تفاهم، تنش و نهایتاً شکست یک رابطه مى شود. بطور مثال زنها معمولاً براى تخلیه خود، بیشتر حرف مى زنند در حالى که مردها بیشتر گوش مى دهند. مردها حتى در موقع ناراحتى، براى حرف زدن فرصت مى خواهند و به تدریج آمادگى حرف زدن را پیدا مى کنند. اگر در این حالت زن، به اجبار مرد را وادار به حرف زدن کند، نوعى عقب نشینى در مرد ایجاد مى شود و به سکوتش ادامه مى دهد. بنابراین زن باید بداند که همسرش در چه مواقعى آمادگى صحبت کردن دارد. در این مورد مقالات  سکوت حق مسلم آقایان و غر میزنم تا مرا ببینی! را مطالعه کنید.

گاهی اوقات شناخت از روحیات طبیعی جنس مخالف نجانت دهنده ی رابطه ی زناشویی است.

دکتر جان گرى در این باره مى  گوید: «زنى که احساساتش را با شوهرش در میان مى گذارد ، طبیعتاً همسرش را به حرف زدن تشویق مى کند اما وقتى مرد احساس کند زنش از او توقع صحبت دارد، ترجیح مى دهد که سکوت کند و حرفى نزند. او حرفى براى گفتن ندارد و حتى اگر داشته باشد در برابر ابراز آن مقاومت مى کند زیرا توقع زنش را احساس مى کند.»

در مقابل زن احساس مى کند که حرف نزدن مرد دلیل بر عدم علاقه او به همسرش است و بنابراین زن احساس ناراحتى مى کند.

دکتر جان گرى عقیده دارد: «مرد مى خواهد به همان شکلى که هست پذیرفته شود و بعد به تدریج گفتنى هاى خود را مطرح مى سازد. وقتى زن انتظار دارد که شوهرش بیشتر حرف بزند و یا وقتى از اینکه او خود را عقب مى کشد ناراحت است، مرد احساس مى کند که مورد پذیرش زنش قرار ندارد. مردى که احساس مى کند براى در میان گذاشتن احساسات و براى اینکه لب به سخن بگشاید باید خود را به عقب بکشد، نیاز فراوانى به گوش کردن دارد. او مى خواهد همسرش از گوش دادن او تشکر کند تا به تدریج نوبت حرف زدن او فرا برسد.» بنابراین شناخت کافى در این مواقع نجات دهنده یک رابطه است.

برای اینکه شناخت بهتری از روحیات همسرتان پیدا کنید می توانید مقالات روان شناسی زن ومرد تبیان را مطالعه کنید.

عشق

بعد از اینکه از روحیات طرف مقابل آگاه شدید بهتر است مراقب باشید زندگی تان دچار یکنواختی نشود.اگر مدبرانه رفتار نکنید و اگر در زندگى خود تغییرات لازم را اعمال نکنید ، زندگى زناشویى شما احتمالاً خسته کننده مى شود. خستگی از زندگی مشترک گریبان خیلی از زوج ها را می گیرد. شاداب بودن و مبتکرانه رفتار کردن، به زن و شوهر کمک فراوانى مى کند. اگر زن و شوهر خواهان زندگى زناشویى یا طراوت هستند باید رشد و تغییر کنند.

درست همان طور که رشد جسمانى براى فرزندان ما امر مسلم است باید پیوسته در زمینه هاى عاطفى، احساسى، ذهنى و معنوى نیز رشد کنیم.  وقتى روابط زناشویى امکان رشد را فراهم نسازد ، آن پیمان کمرنگ مى شود.

دوست داشتن همسر بدین معنا نیست که لزوماً همه دقایق زندگى خود را با هم باشید.

دوست داشتن همسر بدین معنا نیست که لزوماً همه دقایق زندگى خود را با هم باشید. این هم مى تواند از شور و شوق زندگى بکاهد. داشتن دوستان و فعالیت هاى مناسب وسیله اى است تا شادابى بیشترى به زندگى زناشویى خود بدهید . معاشرت داشتن با زوج هاى دیگر نیز وسیله مناسبى است که به زندگى شما طراوت بیشترى مى دهد.

یکى از عوامل فرو نشاندن مهر و عشق در خانواده یکنواخت بودن و یکنواخت زندگى کردن است. حتى اگر از زندگى یک نواخت خود لذت مى برید گاهى لازم است که کارى جدید و بر خلاف همیشه صورت دهید.

براى حفظ شور و نشاط در زندگى زناشویى، زن و شوهر باید در عشق رشد کنند. با هم زندگى کردن، با هم خندیدن، با هم گریستن و با هم آموختن به زن و شوهر امکان مى دهد که یکدیگر را بیش از پیش دوست بدارند و مهر و محبت میان شان بیشتر شود.

در صورت بروز هر گونه مشکلی مشاوران تبیان آماده ی پاسخگویی به شما هستند.

برگرفته از کتاب : اخلاق در خانواده - سید علی اکبر حسینی

گروه خانواده و زندگی تبیان - تهیه و تغییر :ندا داودی

مقالات مرتبط :

خوشبخت ها معجزه نمی کنند

فرصتی برای بیان عشق

تار های دل او در دست شما

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.