وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
پیشینیان معتقد بودند كه این جزیره دائما در حال حركت است و از جایی به جای دیگر نقل مكان می‌كند. چیزی شبیه افسانه های امروزی و ماجرای جزیره شگفت انگیز سریال گمشدگان
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جزیره لاست در ایران!

جزیره لاست در ایران

اگر در نیمه شمالی كشور سکونت دارید و هوس کویر گردی به سرتان زده است، كویر مرنجاب را از دست ندهید. این منطقه در دسترس‌ترین بخش كویری ایران برای بخش شمالی کشور است. منطقه ای که امنیت بیشتر آن در مقایسه با سایر قسمت‌های كویری مثل كویر لوت، اعتدال نسبی دمای آن، تنوع جاذبه‌های گردشگری، تنوع گونه‌های جانوری و پوشش گیاهی آن، از این منطقه فضایی وصف ناشدنی ساخته است.

مرنجاب كاروانسرایی در دل كویر دارد كه در ادامه راه ابریشم قرار گرفته. آن هم در روزگاری که كاروان‌ها برای سفر به خراسان، اصفهان، ری و بالعكس از این مسیر می‌گذشتند. كاروانسرای مرنجاب در حاشیه جنوبی دریاچه نمك قم، و به طور دقیق‌تر در 50 كیلومتری شمال شرق مركز شهرستان های آران و بیدگل قرار دارد. این كاروانسرا به‌شكل قلعه‌ای مربع شكل ساخته شده  و 6 برج در دیوارهای آن تعبیه شده است. ابعاد حیاط 30×20 متر است و چندین اتاق و شاه نشین به دور آن قرار دارند. بیرون قلعه، بركه كوچكی وجود دارد كه از دو چشمه آب تلخ و شور و چشمه شیرین پر می‌شود.

در دوران شاه عباس که ظاهرا هنوز در این منطقه تأسیسات دفاعی تعبیه نشده بود، ماجرای حمله ازبک ها اتفاق می افتد. در آن سال (یعنی سال 1012 قمری) با حمله ازبك‌ها و افغان‌ها از طریق دریاچه نمك و پیشروی آنها تا كاشان و اصفهان، شاه عباس به صرافت می افتد تا به سرعت یك پایگاه نظامی در این منطقه ایجاد كند و جلوی تهدید را بگیرد. سنگرهای دیده‌بانی بالای كاروانسرا حاصل همین تصمیم شاه عباس است که زمانی 500 مسلح در آن جای می گرفتند و امنیت عبور كالا از چین به اروپا و بالعكس را در این منطقه تامین می‌كردند.

 

جزیره سرگردان

جزیره لاست در ایران

اما اگر راهی مرنجاب می شوید، سری هم به جزیره سرگردان بزنید. این نام تپه‌ای است كه در دریاچه نمك آران و بیدگل قرار دارد و برای رسیدن به آن باید مسیر كاشان به آران و بیدگل را طی كرد و سپس وارد جاده خاكی مرنجاب شد، بعد از كاروانسرای مرنجاب باید 15كیلومتر در دریاچه نمك پیش رفت تا به جزیره‌ای از سنگ‌های متخلخل آتشفشانی و عاری از هرگونه پوشش گیاهی رسید. بلندترین نقطه این جزیره حدود 808متر بالاتر از سطح دریای آزاد است.

اطلاق نام سرگردان به این دلیل است كه هنگامی كه از فاصله دور به این جزیره نگاه می‌كنید دو انتهای جزیره در افق محو می‌شوند و منظره‌ای مانند كشتی سرگردانی در دریای بیكران كویر پدید می‌آورند. محو شدن دو انتها به‌علت گرمای منطقه و در نتیجه خطای دید و شكست نور است اما پیشینیان معتقد بودند كه این جزیره دائما در حال حركت است و از جایی به جای دیگر نقل مكان می‌كند. چیزی شبیه افسانه های امروزی و ماجرای جزیره شگفت انگیز سریال گمشدگان(lost)!

 

بهترین زمان سفر

جزیره لاست در ایران

برای رسیدن به مرنجاب بهترین راه، رفتن به كاشان و بعد آران و بیدگل است. در كنار امامزاده هلال‌ابن علی راهی است كه مستقیم به دل كویر می‌رود و پس از 45كیلومتر (حدود دوساعت) به مرنجاب می‌رسید.

مسیر دیگر از سمت پارك ملی كویر شروع می‌شود. بعد از پیشوای ورامین و سپس مباركیه (15 كیلومتر)، به كاروانسرای سنگی قصر بهرام (60كیلومتر) می‌رسید. كاروانسرای سفیدآب منزلگاه بعدی است كه در 80كیلومتری كاروانسرای قبلی قرار دارد. 50كیلومتر بعد مرنجاب در حاشیه دریاچه نمك خود را نشان می‌دهد.

تردد در این جاده تا سفیدآب نیاز به مجوز از سازمان حفاظت از محیط زیست استان سمنان دارد. بنابراین راه شمالی كم رفت وآمد‌ترین مسیر است و فقط محیط‌بانان در آن تردد می‌كنند.

برای سفر به كویر مرنجاب کافی است 5 شنبه ظهر از تهران حركت كنید تا قبل از غروب به كاروانسرا برسید و بساط چادر‌ها را علم كنید. شب را به كویر نوردی در اطراف كاروانسرا بگذرانید و جمعه صبح به دیدن رمل‌ها و دریاچه و جزیره سرگردان بروید. بهترین زمان برای سفر به كویر هم نیمه ماه قمری است، زمانی كه ماه كامل بوده و مدت زمان زیادی را از زمان طلوع تا غروب در آسمان طی می‌كند.


گروه گردشگری تبیان- الهام مرادی

اقتباسی از همشهری آنلاین

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین