وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
نظام جمهوری اسلامی با این همه عظمت و شکوه، به مسئله ولایت فقیه گره خورده است و اگر ولایت از آن حذف شود، چیزی به نام نظام اسلامی باقی نخواهد ماند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تضعیف ولایت فقیه، تیشه زدن به ریشه اسلام است
آیت الله مصباح

نظام جمهوری اسلامی با این همه عظمت و شکوه، به مسئله ولایت فقیه گره خورده است و اگر ولایت از آن حذف شود، چیزی به نام نظام اسلامی باقی نخواهد ماند.

  

به گزارش مرکز خبر حوزه، آیت الله مصباح یزدی در سلسله نشست های علمی پیرامون تبیین موضوع ولایت فقیه که شب گذشته با حضور طلاب و فضلای حوزه در مدرسه فیضیه قم برگزار شد، با اشاره به ضرورت بررسی و تبیین علمی مسئله ولایت فقیه، اظهار داشتند: اگر نظریه ولایت فقیه مطرح نشود، اسلام در ابعاد سیاسی و اجتماعی و اداره جامعه، حکمی نخواهد داشت.

ایشان اضافه کردند:آنچه می تواند جواب گوی شبهات ولایت فقیه باشد، اجرایی شدن و محقق کردن این اصل مترقی در جامعه است.

آیت‌الله مصباح‌یزدی افزودند: کشورهای اسلامی در جهان فراوان هستند، اما تنها نظامی که حقیقتاً مبانی اصیل اسلامی را اجرا می‌کند، فقط نظام جمهوری اسلامی با محوریت ولایت فقیه است.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه دادند: تبیین مسئله ولایت فقیه و تقویت عملی آن در جامعه، خدمت به حفظ و بقای اسلام در عالم است.

وی تصریح کرد: هر فعالیت و اقدامی که نظریه ولایت فقیه را تضعیف کند یا موجب ضعف عملی آن در جامعه شود، تیشه زدن به ریشه و پایه های اسلام در جهان است.

آیت الله مصباح یزدی بیان داشتند: درفرهنگ شیعی، ولایت به معنای حکومت است، بنابراین ولایت فقیه یعنی حکومتی که برای فقیه است و فقط فقیه، اجازه قانون گذاری و اجرای قانون دارد و رای آن باید موجب حل اختلافات شود و اطاعت از او بر مردم واجب است.

رییس موسسه علمی پژوهشی امام خمینی (ره) گفت:

فقیه، کسی است که در فقاهت تخصص و قدرت فهم احکام شرعی از ادله معتبره را داشته باشد، البته فقاهت شرط لازم است اما کافی نیست، بنابراین هر فقیهی ولایت ندارد و غیر فقیه نیز ولایت نخواهد داشت.

آیت الله مصباح یزدی ادامه دادند: شارع مقدس برای حفظ نظام اسلامی و جامعه و نیز جلوگیری از بروز هرج و مرج و اختلاف، ولایت فقیه را تعیین کرده و فقیه جایگزین امام معصوم (ع) در دوران غیبت است، با این تفاوت که معصوم نیست.

وی در پایان خاطر نشان کرد: بر اساس روایات معصومین (ع)، ردّ نظریه ولایت فقیه و انکار عملی آن در حد شرک به خدا است.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین