سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
5 مورد تخریب جدی محیط زیست، دستگیری 36 شکارچی و صیاد غیر مجاز، ضبط 8 اسلحه شکاری غیرمجاز و دو مورد تعرض به منابع طبیعی، تنها گوشه ای از آسیب هایی بودند که سازمان حفاطت محیط زیست در اختیار رسانه‌ها قرار داد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

طبیعت زخمی؛ نتیجه سفرهای نوروزی

طبیعت زخمی؛ نتیجه سفرهای نوروزی

نوروز امسال که به پایان رسید، آمار و ارقام سازمان‌ها رو شد. آمارهایی که خبر از تخریب نسبی جاذبه های گردشگری کشور در ایام نوروز می‌داد و مثل هر سال هشدارهای مسئولان و فعالان محیط زیست را در پی داشت. 5 مورد تخریب جدی محیط زیست، دستگیری 36 شکارچی و صیاد غیر مجاز، ضبط 10 اسلحه شکاری غیرمجاز، 29 مورد تخریب مراتع و قطع درختان و دو مورد تعرض به منابع طبیعی، تنها گوشه ای از آسیب هایی بودند که سازمان حفاظت محیط زیست آمارشان را در اختیار رسانه‌ها قرار داد. بخش دیگری از این آمار را تخریب های نامحسوسی تشکیل می‌دهند که بحران زدگی بعضی از جاذبه های طبیعی و در معرض انقراض قرار گرفتن گونه های گیاهی و جانوری، مستقیم ترین نتیجه آنها است.

 

غار كتله‌خور که به‌لحاظ جغرافیایی یكی از كم‌نظیر‌ترین جاذبه‌ها به‌شمار می‌آید، در تعطیلات نوروز به دست عده ای از گردشگران آسیب دید. آنها قندیل‌های غار را كه تشكیل هر یک از آن‌ها سال‌ها طول می‌كشد، به‌راحتی می‌كندند و با خود می بردند

حسین عبیری گلپایگانی، یکی از فعالان محیط ‌زیست در این باره معتقد است: «گردشگران چادرخواب نوروزی كه كمترین كمك را به اقتصاد محلی جوامع توریست‌پذیر می‌كنند، با رعایت نکردن آداب همزیستی با طبیعت، بیشترین آسیب را نیز به زیست‌بوم منطقه می‌زنند.»

عبیری به خبرگزاری میراث فرهنگی می‌گوید: «كمتر از 10 درصد مسافران نوروزی با برنامه از پیش تعیین شده سفر می‌کنند و در هتل‌ها اقامت می‌کنند. نزدیك به 40 درصد کسانی هستند که به شهر زادگاه خود یا منزل اقوام سفر می‌کنند و این‌ها هم از نظر اقامت مشکلی ندارند.اما مهم ترین بخش مسافران آن عده ای هستند که بدون قصد اقامت در محلی شخص یا به قصد چادر زدن در طبیعت راهی سفر می‌شوند. مسافرانی که اتفاقا بیشترین سهم آسیب زدن به طبیعت و آلوده کردن محیط زیست را دارند!»

شکستن شاخ برگ درختان، روشن کردن آتش در جنگل و خاموش نکردن آن در زمان بازگشت، صید ماهی‌ها و جانوران آبزی به روش های غیر مجاز، شکار پرندگان و کشتن مار و جانوران موذی و… همه و همه خسارت های جبران ناپذیری هستند که برخی از مسافران طبیعت گرد به محیط های گردشگری وارد می‌کنند.

عبیری البته آلودگی هوا را هم به این لیست اضافه می‌کند و ادامه می‌دهد: «تمام این‌ها به کنار، آلودگی هوا در مناطق بکری که گردشگران با اتومبیل راهی آنها می‌شوند بخش دیگری از آسیب هایی است که به جاذبه های گردشگری وارد می‌آید.»

این در حالی است که طبق آمارهای سازمان حفاظت محیط زیست، در نوروز امسال آمار ورود گردشگران نوروزی به زیستگاه های محیط زیست نسبت به مدت مشابه در سال قبل 4/89 درصد افزایش داشت و این به طور ضمنی معنای افزایش آسیب های محیط زیست را هم در بر دارد.

 

5 مورد تخریب محیط زیست، دستگیری 36 شکارچی و صیاد، 29 مورد تخریب مراتع و قطع درختان، ضبط 10 اسلحه شکاری غیرمجاز و دو مورد تعرض به منابع طبیعی، گوشه ای از آسیب هایی بودند که نوروز امسال به محیط زیست وارد شد

 

تخریب کمیاب ترین پدیده دنیا

طبیعت زخمی؛ نتیجه سفرهای نوروزی

اما به جز آمار رسمی سازمان حفاظت محیط زیست، مسئولان تورهای نوروزی هم خبرهای تلخی از تخریب جاذبه های گردشگری روایت می‌کنند. افسانه پرچكانی، مدیر داخلی یكی از دفاتر خدمات مسافرتی می‌گوید: «غار كتله‌خور که به‌لحاظ جغرافیایی یكی از كم‌نظیر‌ترین جاذبه‌ها به‌شمار می‌آید، در تعطیلات نوروز به دست عده ای از گردشگران آسیب دید. آنها قندیل‌های غار را كه تشكیل هر یک از آن‌ها سال‌ها طول می‌كشد، به‌راحتی می‌كندند و با خود می بردند. این اتفاق درحالی رخ داد كه در محل، دوربین‌های مداربسته وجود دارد؛ اما تعداد مأموران و نگهبانان غار آن‌قدر كافی نبود تا از برخی رفتارهای نامناسب بازدید‌كنندگان غار مانع شوند.»

او در گفتگو با خبرگزاری ایسنا می‌گوید: «بسیاری از تورهایی كه در تعطیلات نوروز برگزار می‌شوند یا سفرهایی كه در این زمان رخ می‌دهند، بیش‌تر یك عارضه‌ی طبیعی به‌شمار می‌آیند. چون نه تنها نکات لازم در حفظ طبیعت را به گردشگران اطلاع نمی دهند، بلکه توجه و نظارت کافی هم بر رفتارهای آنها ندارند. بزرگ‌ترین مشكلی كه در مناطق گردشگری دیده می‌شود این است که تعداد گردشگران ورودی به حریم آثار طبیعی بسیار زیاد است و ارائه‌كنندگان خدمات، آمادگی و توان پذیرایی از این جمعیت انبوه را ندارند. همین باعث می‌شود نظارت نگهبانان هم روی عملکرد تخریبی برخی از گردشگران پایین بیاید.»

«نه چیزی بردارید نه چیزی به جای بگذارید.» این شعاری است كه از سال‌ها پیش حافظان جهانی محیط زیست سرلوحه کارشان قرار داده اند تا جاذبه های طبیعی گردشگری را از هجوم آسیب های گردشگران حفظ کنند

البته جاذبه های گردشگری استان های دیگر هم از بی توجهی گردشگران نوروزی دور نماندند. قلعه رودخان و روستای قدیمی ابیانه در نوروز امسال تبدیل به زباله دان گردشگرانی شدند که کمبود سطل های زباله در این منطقه را بهانه ای برای ریختن زباله‌ها بر روی زمین می‌دانستند. لاله های واژگون ایلام هم که در سال های اخیر در سرازیری انقراض افتاده اند، در نوروز امسال باز هم از ریشه کنده شدند تا بیش از پیش باعث نگران مسئولان محیط زیست ایلام شوند.

مدیرکل منابع طبیعی استان ایلام در این باره می‌گوید: «گردشگران و مسافران به دلیل زیبایی منحصر به فرد این گل، آنها را می‌کنند و پیازهای آن را با خود می‌برند تا در محل زندگی شان پرورش دهند. اما از آنجایی که لاله واژگون برای رویش به شرایط خاصی نیاز دارد، نسل این گیاه نه تنها گسترش پیدا نمی کند، بلکه روز به روز بیشتر به انقراض نزدیک می‌شود.»

به گفته عبدالرضا بازدار لاله های واژگون وحشی در ارتفاع هزار و 500 متری از سطح دریا رشد می‌كند و تنها دو گونه از آن در استان ایلام دیده می‌شود. عمر این گل تنها یك ماه است یعنی درست از نیمه اسفند تا نیمه فروردن که بیشترین حجم گردشگر وارد استان ایلام می‌شود.

 

همین یک زمین را داریم!

طبیعت زخمی؛ نتیجه سفرهای نوروزی

«نه چیزی بردارید نه چیزی به جای بگذارید.» این شعاری است كه از سال‌ها پیش حافظان جهانی محیط زیست سرلوحه کارشان قرار داده اند تا جاذبه های طبیعی گردشگری را از هجوم آسیب های گردشگران حفظ کنند. آنها معتقدند سفر به طبیعت باید طوری باشد که انگار هیچ وقت پای انسان به طبیعت بکر یک منطقه نرسیده است.

عبیری می‌گوید: «برخلاف چیزی که بیشتر مردم فکر می‌کنند، این طبیعت نیست که از کم لطفی ما صدمه می‌بیند. بشر اولین و آخرین بازنده میدانی است که حس مالکیت بر طبیعت در آن حرف اول را می‌زند. هر قدر محیط زیست را با مولفه های زندگی امروزی پر کنیم، چرخه طبیعی حیات بیشتر از روند معمول خود فاصله می‌گیرد و نتیجه تلخ آن برهوت خشک و بی مصرف زمین است که زیر بار زندگی ماشینی به نفس نفس افتاده!»


گروه گردشگری تبیان- آرزو رستم زاد

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین