تبیان، دستیار زندگی
اگر می خواهید رویاهایتان به حقیقت بپیوندد و اهدافتان تضمین شده و قابل دسترسی باشد این مقاله را بخوانید ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

به واقعیت پیوستن رویاها

گام های اساسی برای هدف گذاری مؤثر

مسیر موفقیت

اگر می خواهید رؤیاهای تان به واقعیت بپیوندد و اهداف تان تضمین شده و قابل دسترسی باشد، این مقاله را خوانده و اصول آن را به طور دقیق در زندگی تان به کار بگیرید چرا که شما را یاری می کند تا اهداف خود را به نحوی تعیین کنید که تردیدی در رسیدن به آن ها نداشته باشید.

1- هدف های خود را دقیق و روشن بیان کنید

اگر قصد دارید اهداف ماه آینده، شش ماه آینده یا سال آینده  خود را تعیین کنید، باید آن ها را صریح و روشن مطرح نمایید. تنها گفتن «می خواهم در شش ما آینده پیشرفت کنم.» کافی نیست. باید مشخص کنید این پیشرفت را در کدام زمینه می خواهید؟

افراد پرتوان که عملکرد کامل دارند،  فقط به چند هدف اکتفا کرده و می کوشند تا به آن ها برسند.

اهداف، به شما این فرصت را می دهد که بتوانید میزان پیشرفت خود را به خوبی بسنجید و حساب امتیازات تان را نگاه دارید. برای مثال، «یکی از اهداف ما، سلامت جسم و تناسب اندام است. برای نمونه می خواهیم وزن 90 کیلوگرمی خود را به حدود 70 کیلوگرم کاهش دهیم.» این نمونه، هدفی روشن و دقیق است و جزئیات آن، قابل اندازه گیری می باشد زیرا کافی است هر روز روی ترازو قرار گرفته و وزن خود را اندازه بگیریم اما اگر قصد دارید رابطه خود را با همسر، دوست یا همکارتان، بهبود بخشید، به کدام ابزار سنجش روی خواهید آورد؟ در این جا ابزارسنج خود را باید هوشیارانه تعیین کنید. برای نمونه می توانید میزان و کیفیت وقتی را که با فرد مورد نظر صرف می کنید، به عنوان پارامتری برای سنجش پیشرفت خود به کار گیرید و فراموش نکنید که هر چه به شرح جزئیات بیش تری بپردازید، پیشرفت به سوی هدف را عملی تر کرده اید.

2- انگیزه هدف های تان را مشخص کنید
جاده

تنها اهدافی قابل دسترسی اند که انگیزه ای برای رسیدن به آن ها وجود داشته باشد. انگیزه، نیروی محرکه لازم را برای رسیدن به این اهداف به وجود می آورد. بعضی اهداف مانند اهداف ورزشی، در خود شور و هیجانی دارند اما برای برخی اهداف دیگر مانند درس خواندن فشرده برای کنکور، هیچ گونه انگیزه ای وجود ندارد زیرا چگونه می توان از بهترین و فرحبخش ترین تفریحات و رفت و آمدها دوری جست و در همان حال، شور و هیجان هم داشت؟ در چنین شرایطی است که باید برای خود، نوعی پاداش تعیین کنید و به این ترتیب، کشش لازم را به وجود آورید. برای مثال می توانید هر گاه بر این هدف خود دست پیدا کردید و زمان لازم برای درس خواندن را صرف نمودید برای خود پاداشهایی مانند چند ساعت گردش و تفریح، رفتن به سینما  یا پارک و ... را در نظر بگیرید.

3- در انتخاب هدف ها، واقع بین باشید

اهدافی را برای خود در نظر بگیرید که دسترسی به آن ها امکان پذیر باشد. برای مثال اگر در زمینه فروش فعالیت دارید و هدفی را برای خود انتخاب می کنید که موفق ترین فروشندگان نیز تاکنون به آن نرسیده اند، در انتخاب هدف، واقع بینی به خرج نداده اید. بنابراین، بهترین الگو برای یک هدف واقع بینانه، آن است که نه تنها سهل الوصول نباشد بلکه به نسبت مشکل هم باشد تا ضمن ایجاد کشش لازم، از حدود توانایی شخص تجاوز نکند.

تنها اهدافی قابل دسترسی اند که انگیزه ای برای رسیدن به آن ها وجود داشته باشد

4- هدف های عمده و اساسی زندگی خود را تعیین کنید

نباید برای هر مورد کوچک در زندگی، هدفی تعیین کنید، بلکه باید افکار خود را روی رسیدن به چند هدف عمده متمرکز نمایید. اگر شمار هدف های تان زیاد است، باید مهم ترین آن ها را که تأثیر حیاتی بر وضعیت زندگی تان دارند، برگزینید، به طوری که در پایان سال وقتی به راه سپری شده خود می نگرید، احساس رضایت کنید. اگر هدف های کوچک و بزرگ بسیاری را پیش رو داشته باشید، در نیمه  راه، درمانده و ناتوان می شوید و از حرکت باز می مانید. فراموش نکنید که توان شما، محدود است و هدف های بسیار، توان بی پایان می خواهد که در کسی موجود نیست.

تحقیقات متعدد نشان داده که یکی از تفاوت های عمده بین افراد پرتوانی که عملکرد کامل دارند، با افراد معمولی، آن است که آنان خروارها هدف برای خود نمی تراشند، بلکه فقط به چند هدف اکتفا کرده و می کوشند تا به آن ها برسند.

5- هدف ها باید قابل پی گیری باشند

هدف هایی را برگزینید که بتوانید پیشرفت به سوی آن ها را به طور دقیق و اصولی دنبال کنید. فراموش نکنید که سنجش دقیق میزان پیشرفت به سوی هدف، صبحانه  قهرمانان است. بنابراین اگر قصد دارید وزن خود را کاهش دهید، نمودار یا جدولی را تهیه کرده و روند کاهش وزن تان را در مدت زمانی معین روی آن پی بگیرید. اگر در جهت بهبود رابطه ای قدم بر می دارید، باید شمار دفعات دیدار با فرد مورد نظر و هم چنین احساس خود را پس از هر ملاقات، روی کاغذی بنگارید، حتی می توانید برای سنجش بهبود روابط خود با آن شخص، ارقام 1 تا 10 را به عنوان امتیاز قائل شوید.

راهگشایی

اهمیت پی گیری دقیق هدف، در این است که اگر از مسیر درست خارج شوید و یا تعهد خود را به بوته  فراموشی بسپارید، پیش از آن که فرصت ها را از دست بدهید، به شما هشدار می دهد تا در وضعیت خود تجدید نظر کنید.

اغلب مشاهده می شود که بسیاری از مردم در شروع سال، اهدافی را برای خود بر می گزینند و روی کاغذ می آورند اما آن را در پوشه ای بایگانی کرده و تا پایان سال نیز به آن مراجعه نمی کنند. وقتی هدفی را بر می گزینید، باید با استفاده از یک جدول زمان بندی شده، دایم آن را وارسی کنید و از آخرین وضعیتش با خبر باشید. به این ترتیب، اگر پیشرفتی به سوی خود مشاهده کنید، احساس رضایت و خرسندی خواهید کرد و خود به خود به ادامه راه، ترغیب می شوید و هرگاه به بی راهه کشانده شوید، خود را به مسیر درست هدایت خواهید کرد.

شادکامی و موفقیت- کریم زاده

گروه خانواده و زندگی سایت تبیان- تغییر و تنظیم: مریم عطاریان

مقالات مرتبط

رمز صندوقچه موفقیت

اینگونه موفقیت را رقم بزنید

موفقیت تصادفی نیست

مهم ترین نیاز برای موفقیت

مطالعه کتاب  شما همانی هستید که می‌اندیشید موجود در کتابخانه تبیان به شما کاربران محترم توصیه می شود.

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.