تبیان، دستیار زندگی
امروز 22 فروردین، مصادف با 11 آوریل، روز جهانی پارکینسون می باشد. به همین بهانه توصیه هایی...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

درمان خانگی بیماری پارکینسون

پارکینسون

امروز 22 فروردین، مصادف با 11 آوریل، روز جهانی پارکینسون می باشد. به همین بهانه توصیه هایی را برای افراد مبتلا به این بیماری و خانواده های شان یادآوری می کنیم:

* داورهای تجویز شده توسط پزشک را مصرف نمایید:

داروهای مربوط به بیماری پارکینسون با راهنمایی های خاصی در رابطه با زمان مصرف آن تجویز می شود. این خیلی مهم است که شما توصیه ها و راهنمایی های پزشک تان را در مورد این که چگونه و چه زمانی داروهای تان را مصرف نمایید، خوب گوش کنید تا هم موثر باشند وهم امن.

کاهش، افزایش و یا قطع داروهایی که مصرف می کنید می تواند تغییرات بزرگی را در علائم بیماری شما به وجود آورد و می تواند خیلی خطرناک باشد.

حتی اگر دارویی به نظر کارش را خوب انجام نمی دهد، اگر آن را قطع کنید، علائم بیماری تان ممکن است خیلی بدتر شود.

در اوایل بیماری، مصرف هم زمان قرص با غذا می تواند مفید باشد تا تهوع کمتری داشته باشید، علامتی که با مصرف برخی از داروهای پارکینسون ممکن است برای تان حاصل شود.

در مراحل بعدی بیماری، مصرف داروها حداقل یک ساعت قبل از وعده ی غذایی و حداقل دو ساعت بعد از وعده ی غذایی به بهتر عمل کردن آن ها کمک می کند.

برخی از داروهای بیماری پارکینسون اگر به همراه غذاهایی که در آن پروتئین وجود دارد مانند گوشت یا پنیر، خورده شوند، خوب عمل نمی کنند.

* با بیماری پارکینسون زندگی کنید:

در اوایل، بیماری پارکینسون نمی تواند زندگی شما را خیلی مختل کند. اما اغلب مردم با پیشرفت بیماری دچار ناتوانی هایی می شوند. درمان خانگی می تواند به شما کمک کند تا با پیشرفت بیماری خود را تطبیق دهید و تا حد امکان به قوت خود مستقل باقی بمانید.

کیفیت زندگی شما تا اندازه ای بستگی به توانایی شما برای ادامه ی کار کردن ، حضور در منزل، علاقه ی شما به خانواده تان وتمایل شما به مستقل بودن دارد.

وسایل کمک کننده مانند عصا یا واکر ممکن است با پیشرفت بیماری ضروری باشد.

جنبه های درمان خانگی مهم برای فردی با بیماری پارکینسون، عبارت اند از:

1) فعالیت ها و خانه تان را اصلاح کنید. به طور مثال فعالیت های روزانه تان را ساده کنید و دیگر این که وضعیت اسباب و وسایل منزل یا مبل ها را به گونه ای تغییر دهید که به راحتی بتوانید آن ها را بگیرید و با کمک آن ها در اطراف خانه حرکت کنید.

2) سالم غذا بخورید. مصرف مقدار فراوانی میوه، سبزیجات، دانه ها، غلات و حبوبات، ماکیان، ماهی، گوشت لخم و لبنیات کم چرب مفید است.

پارکینسون

3) ورزش کنید و فیزیوتراپی انجام دهید. این کار، هم برای مراحل اولیه ی بیماری و هم برای مراحل پیشرفته ی آن سودمند است.

4) لرزش دست تان را مدیریت کنید. به این ترتیب که شیء نسبتاً سنگینی را در دست تان بگیرید تا به کاهش لرزش آن کمک کند و آن را کنترل کند.

5- کیفیت گفتار خود را بهتر کنید. بدین منظور می توانید به یک گفتار درمان مراجعه نمایید.

6- مشکلات تان با غذا خوردن را کاهش دهید. به این ترتیب که چگونگی و نوع غذایی که می خورید را تغییر دهید. به این ترتیب از تراوش آب دهان تان به بیرون جلوگیری خواهید کرد.

7- حالت " انجماد " تان را مدیریت کنید. با راه کارهای مختلفی چون قدم زدن به سمت یک هدف مشخص بر روی زمین می توانید این کار را انجام دهید.

8- مشکلات جنسی تان را حل کنید. می توانید با پزشک تان راجع به مشکل تان صحبت کنید. شاید او در درمان شما تغییراتی ایجاد کند مثلا ممکن است دارو و یا ورزش تان را تغییر دهد.

9- افسردگی را مهار کنید. اگر احساس غمگینی و کسالت می کنید از یک دوست و یا یکی از اعضای خانواده تان کمک بخواهید. اگر این احساسات از شما دور نشدند و یا بدتر شدند، با پزشک تان صحبت کنید. شاید او بتواند به شما کسی را معرفی کند که با شما صحبت کند و یا اگر لازم است به شما داروهایی را توصیه کند تا بهتر شوید.

10- دمانس را کنترل کنید. زوال عقل معمولاً در اواخر بیماری پارکینسون دیده می شود. علایم ممکن است شامل گیجی و از دست دادن حافظه باشد. اگر شما و یا یکی از اعضای خانواده تان متوجه شدید که شما دچار گیجی شده اید و یا این که با فکر کردن و تمرکز مشکل دارید، با پزشک تان مطرح نمایید. داروهای زیادی وجود دارند که می توانند به زوال عقل در بیماران مبتلا به پارکینسون کمک کنند.

در نهایت این که:

همه ی تلاش تان را برای حفظ سلامتی عمومی تان به کار گیرید؛ رژیم غذایی مناسب، استراحت، استفاده ی عاقلانه از انرژی و حمایت عاطفی و عملی خانواده ، دوستان و پزشک شما، همه می تواند مفید باشد.

ترجمه: مریم مرادیان نیری – کارشناس تغذیه تبیان

اگر می خواهید با پزشک سایت مشورت کنید، اینجا کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا کلیک کنید.

اگر می خواهید با کارشناسان تغذیه ی سایت درباره رژیم های غذایی مشورت کنید، اینجا کلیک کنید

*مطالب مرتبط:

بیماری پارکینسون چیست؟

پاركینسون؛ زلزله‌ای در بدن

بیماری كه تشخیص آن دشوار است

توصیه های تغذیه‌ای در پارکینسون

بیماری‌ پاركینسون‌

پارکینسون از کجا می‌ آید؟

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.