سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
رئیس ساواک تهران ، شبانه امام را از قیطریه خارج کرده و به قم آوردند مأموران امام را در ساعت 22 روز 15 فروردین ماه 1343 در میدان نکویی قم ، که بیش از صد متر با منزلشان فاصله نداشت ، پیاده کرده و به سرعت دور شدند . برخی که امام را شناختند به سوی ایشان شتافت
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

امام خمینی از بازداشت تا آزادی

از 15 خرداد 1342 تا 15 فروردین 1343، امام خمینی به مدت 10 ماه در بازداشت و حصر رژیم شاه بودند. امام این مدت را در 5 نقطه گذراندند که عبارتند از: زندان باشگاه افسران ، زندان قصر، زندان عشرت ‌آباد ، منزلی متعلق به ساواک در داوودیه تهران و منزل دیگری در قیطریه.

امام خمینی

امام خمینی در زندان باشگاه افسران تنها چند ساعت ماندند. سپس به پادگان قصر (بی‌سیم) انتقال یافتند . ایشان در این مکان ، به مدت 19 روز در بازداشت بودند. طی این مدت حکومت شاه با دردسرهای فراوانی مواجه بود . این دردسرها اشکال گوناگونی داشت. در این مدت واکنش‌ های گسترده‌ ای از سوی شخصیت ‌ها و مجامع روحانی نسبت به بازداشت امام و سایر زندانیان سیاسی 15 خرداد ظاهر شد. عموم علما و روحانیون شیعه ایران و عراق با صدور اعلامیه ‌ها و تلگرام ‌هایی ، دستگیری امام و دیگر علما و روحانیون و نیز کشتار مردم عزادار دوازدهم محرم (15 خرداد) را محکوم کردند و کمتر از یک هفته پس از آن واقعه ، ده ها نفر از برجسته ‌ترین مراجع و علمای سراسر کشور به عنوان اعتراض به دستگیری امام به تهران مهاجرت کرده و به بحث و تبادل نظر پرداختند.

مهاجرت دسته‌ جمعی علما از یک سو ، اسطوره وحشت و اختناق را در کشور شکست و از سوی دیگر حمایت قاطع آنان از امام ، وی را در موقعیتی قرار داد که تجاوز به حریم ایشان ممکن نشد .

در طول مدت بازداشت امام خمینی ، رژیم شاه نتوانست کمترین توفیقی در بازجوئی از امام بدست آورد. زیرا ایشان به هیچ یک از سؤالات بازجویان خود پاسخ نمی ‌دادند.

در طول مدت بازداشت امام خمینی ، رژیم شاه نتوانست کمترین توفیقی در بازجوئی از امام بدست آورد. زیرا ایشان به هیچ یک از سؤالات بازجویان خود پاسخ نمی ‌دادند.

از طرفی نگاه داشتن امام در بازداشتگاه با توجه به نزدیک شدن تدریجی چهلمین روز شهادت قربانیان حادثه 15 خرداد و مراسمی که قرار بود در سراسر کشور برگزار شود ، شدیداً رژیم را نگران کرده بود. آزاد کردن امام نیز معنایی جز عقب ‌نشینی و اعتراف به شکست رژیم در رویارویی با ایشان نداشت.

در چنین شرایطی امام خمینی روز چهارم تیر به پادگان عشرت‌‌ آباد منتقل شدند و در این مکان به مدت 40 روز ماندند. امام در این مدت علاوه بر عبادات روزانه و قرائت قرآن و دعا به مطالعه کتاب هایی پیرامون انقلاب مشروطیت ، استقلال هند ، استقلال اندونزی ... نیز ‌پرداختند. در همین مدت تنی چند از علما و روحانیون ، از جمله برادر بزرگ امام  توانستند با ایشان ملاقات نمایند. در این دیدار بود که امام غیر مستقیم در جریان مهاجرت علمای شهرستان ها به تهران قرار گرفتند و پس از اطلاع از تعطیلی بازار و دروس حوزه ، ‌دستور بازگشایی بازار و شروع دروس را دادند .

امام خمینی

در 11 مرداد 1342 رسانه های گروهی خبر از آزادی امام دادند اما این آزادی نمایشی در مدت کوتاهی تبدیل به حصر گردید امام خمینی روز 11 مرداد به منزلی در منطقه داوودیه تهران که تحت نظر ساواک و مأموران شهربانی بود ، منتقل شدند. در نخستین ساعات ورود امام به داوودیه چند نفر از برجسته‌ ترین علمای مهاجر و نیز علمای تهران به دیدار ایشان شتافتند. مردم به محض اطلاع برای دیدار امام روانه ی محل اقامت ایشان شدند ، به طوری که خیابان ‌ها و کوچه‌ های اطراف ، مملو از جمعیت مشتاق گردید و عبور و مرور خودروها به سختی صورت می‌ گرفت.

از نخستین ساعات صبح روز شنبه 12 مرداد ، مغازه ‌داران تهران و شهرستان ها به مناسبت آزادی نسبی امام ، بر سر در مغازه ‌های خود پرچم نصب کرده و چراغانی نمودند و میان مردم شیرینی و شکلات توزیع کردند.

هجوم سیل آسای مردم به سوی اقامتگاه امام موجب شد ، ملاقات با ایشان در پایان روز دوم اقامت از سوی مأموران ساواک و شهربانی ممنوع شود.

امام خمینی سه روز پس از اقامت در داوودیه به منزل دیگری در قیطریه منتقل شدند. در این منزل نیز ایشان 8 ماه اقامت داشتند.

رژیم شاه سرانجام امام را پس از سالگرد واقعه فیضیه و پیش از فرا رسیدن ماه محرم آزاد کرد.

رئیس ساواک تهران ، شبانه امام را از قیطریه خارج کرده و به قم آوردند مأموران امام را در ساعت 22 روز 15 فروردین ماه 1343 در میدان نکویی قم ، که بیش از صد متر با منزلشان فاصله نداشت ، پیاده کرده و به سرعت دور شدند .

 مأموران امنیتی ساواک به سرپرستی سرهنگ مولوی ، رئیس ساواک تهران ، شبانه امام را از قیطریه خارج کرده و به قم آوردند مأموران امام را در ساعت 22 روز 15 فروردین ماه 1343 در میدان نکویی قم ، که بیش از صد متر با منزلشان فاصله نداشت ، پیاده کرده و به سرعت دور شدند . برخی که امام را شناختند به سوی ایشان شتافتند و با فرستادن صلوات و شعار برای امام ایشان را به منزل رساندند. انبوه جمعیت در مدت کوتاهی روانه ی منزل امام شد و برخی از علما و روحانیون طراز اول همان شب به دیدار امام آمدند. دیدارها تا ساعت 12 شب ادامه داشت و در روزها و شب‌ های بعد سیل مشتاقان امام به دیدار مشار الیه رفتند .


منبع :

پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران

 

تنظیم برای تبیان :

بخش هنر مردان خدا - سیفی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین