سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
با کمال تأسف... مرحوم آیت الله شهید سید محمد باقر صدر و هم شیره مکرّمه مظلومه او که از معلمین دانش و اخلاق و مفاخر علم و ادب بود... با وضع دل خراشی به درجه رفیع شهادت رسیده اند... . این جانب برای بزرگ داشت این شخصیت علمی و مجاهد که
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

من در آرزوی شهادت زنده ام

ویژه ی شهادت آیت اللّه سید محمد باقر صدر و خواهرش بنت الهدی

ولادت و کودکی

تحصیل علوم حوزوی

مرجعیت بی سابقه

شهید صدر و یاد سالار شهیدان

دستگیری آیت الله سید محمد باقر صدر

فتاوای آیت الله شهید صدر

پیام بنت الهدی صدر

جواب کوبنده

شهادت

پیام امام خمینی به مناسبت شهادت آیت الله صدر

برخی از مطالب مرتبط

 

ولادت و کودکی :

شمع

در تاریخ 25 ذی القعده 1353 قمری ، در شهر کاظمینِ عراق ، نوزادی دیده به جهان می گشاید که نامش را سید محمد باقر می گذارند.

این کودک دومین فرزند خانواده بود. پدر این نوزاد ، آیت الله سید حیدر ، از مجتهدان بنام و مشهور ، و مادرش دخترِ آیت الله شیخ عبدالحسین آل یاسین ، از زنان متقی و پرهیزکار بود. پس از چهار سال نوزاد دیگری در این خانواده روحانی به دنیا آمد که نام وی را آمنه بنت الهدی می گذارند. سرنوشت این برادر و خواهر از ولادت تا شهادت درهم آمیخته شد تا حماسه ای شورانگیز شود .

چند ماه از ولادت آمنه بنت الهدی نگذشته بود که ، بر باغ پر شکوفه عمرِ پدر این خواهر و برادر ، برگ خزان نشست و گل های سعادت و خوش بختی این خانواده پژمرده شدند. رنگ یتیمی ، در چهره سید محمد باقرِ چهار ساله و آمنه نوزاد آشکار شد. از این پس ، این برادر و خواهر یتیم ، سرنوشتی هم رنگ پیدا کردند و در تمام فراز و نشیب های زندگیِ پرملال و اندوه ، شریک غم و شادی هم دیگر شدند.

آیت الله سید محمد باقر صدر از ابتدای پنج سالگی به مدرسه رفت و از همان ابتدا ، آثار نبوغ چشم گیر و درخشانِ او نمایان شد . آوازه نبوغ بی مانند و استعداد سرشار وی از مدرسه فرا تر رفت .

مسوولان امور آموزش و پرورش عراق که از استعداد بی کران و تیز هوشی سید محمد باقر صدر ، آگاهی یافتند ، تصمیم گرفتند او را به مدرسه تیزهوشان دولتی بگذارند و سپس به دانشگاه های اروپا اعزام کنند .

شهید صدر، بسیاری از کتاب های درسی فقه و اصول را که طُلاب حوزه در طول چند سال نزد استادان بزرگ می خوانند ، بی استاد مطالعه نمود و بدین گونه درس های دوره سطح را ، به طور شگفت انگیزی ، در مدتی کوتاه گذراند .

اما نه تنها مادر و برادرش مخالف این امر بودند بلکه خود ایشان راضی به این کار نشد. سرانجام با راهنمایی های دو دایی فقیه و دانشمندش ؛ آیت الله شیخ محمد و آیت الله شیخ مرتضی آل یاسین ، تصمیم گرفتند که سید محمد باقر ، به تحصیل علوم حوزوی و اسلامی بپردازد و نبوغ خویش را در راه نشر معارف الهی به کار گیرد.

تحصیل علوم حوزوی :

آیت الله سید محمد باقر صدر ، در راه تحصیل علوم دینی از همان ابتدای نوجوانی تلاش نمود. بسیاری از کتاب های درسی فقه و اصول را که طُلاب حوزه در طول چند سال نزد استادان بزرگ می خوانند ، بی استاد مطالعه نمود و بدین گونه درس های دوره سطح را ، به طور شگفت انگیزی ، در مدتی کوتاه گذراند. آیت الله سید محمد باقر صدر در کنار تحصیل ، به آموزش و تدریس علوم مختلف به خواهر کوچکش ؛ آمنه بنت الهدی پرداخت.

آیت الله سید محمد باقر صدر

بدین وسیله ، بنت الهدی ادبیات ، تاریخ ، فقه ، اصول و قرآن را از برادرش آیت الله سید محمد باقر صدر آموخت .

مرجعیت بی سابقه :

نایل شدن آیت الله صدر به درجه اجتهاد و فقاهت ، پیش از بلوغ شرعی در تاریخ شیعه کم مانند و شگفت انگیز بود، اما مرجعیت این فقیه جوان و تقلید مردم عراق و دیگر بلاد عربی از او بسی شگفت انگیزتر می نمود ؛ زیرا او پیش از رسیدن به چهل سالگی از مراجع بزرگ محسوب می شد . بنابراین ، مرجعیتِ آیت الله صدر و تقلید مردم از او ، در تاریخ مرجعیت شیعه از حادثه های استثنایی و یگانه است .

شهید صدر و یاد سالار شهیدان :

پس از رحلت آیت الله العظمی حکیم ، در سال 1390 قمری ، دوران مرجعیت آیت الله صدر آغاز شد و بسیار از مردم عراق از او تقلید کردند . ایشان روزهای جمعه از صبح تا شب و در روزهای دیگر ، یک ساعت قبل از اذانِ ظهر ، درِ خانه اش را به روی مردم باز می کرد و آنان برای حلّ مشکلات فکری و علمی خویش به خانه او می رفتند.

چهارشنبه هر هفته ، بعد از نماز مغرب و عشا ، مجلس عزا و روضه خوانی به یاد سالار شهیدان ، امام حسین علیه السلام ، در خانه اش بر پا می شد. بسیاری از عالمان و جوانان و دانش جویان در این مجلس شرکت می کردند . به این وسیله آیت الله صدر فرهنگ حماسه و شهادت و فلسفه عاشورا را زنده نگه می داشت .

دستگیری آیت الله سید محمد باقر صدر :

در سال 1392 قمری ، رژیم بعث عراق ، دستگیری و شکنجه مبارزان مسلمان را افزایش داد . شهید آیت الله صدر که از رهبران مبارز مسلمان بود و به نفع اسلام و مسلمین تبلیغ می نمود . بر اثر بیماری در بیمارستان بستری گردید اما حکومت عراق ، در بیمارستان هم ایشان را راحت نگذاشت و بر آن شد که ایشان را دستگیر کند .

بسم الله الرحمن الرحیم . بر همه ملت مبارز و مسلمان عراق واجب کفایی است که به قیام مسلحانه علیه حزب بعث و سردمداران آن دست زنند... تا خود را از چنگال این دژخیمان خون خوار نجات دهند.

ابتدا بیمارستان را محاصره کرده و سپس آیت الله صدر را با همان بیماری و ضعف ، به بخش زندانیان بیمارستان کوفه بردند و دست بند زدند ، ولی مدتی نگذشت که مردم مسلمان با اجتماع پرشکوه و اعتراض به دستگیری ایشان ، سبب آزادی آیت الله صدر و شکست دشمنان اسلام شدند .

فتاوای آیت الله شهید صدر :

پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران ، شهید آیت الله سید محمد باقر صدر ، از انقلاب اسلامی ایران حمایت می کرد و روز به روز رابطه خویش را با حضرت امام خمینی رحمهم الله افزایش می داد. نامه ای به امام ، در پاریس نوشت و از انقلاب شکوه مند ایران ستایش کرد و آمادگی خود را با تمام شجاعت اعلام نمود. در این راه ، فتوای تاریخی خود را درباره انقلاب اسلامی صادر نمود :

آیت الله سید محمد باقر صدر

بسم الله الرحمن الرحیم . کسانی که در ایران برای دفاع از اسلام و مسلمین قیام کرده و کشته می شوند ، شهید هستند و خداوند آنان را با امام حسین علیه السلام ، در بهشت محشور می گرداند. ان شاءالله تعالی.

سید محمد باقر صدر .

فتوای جهاد :

پس از آن که حکومتِ عراق ، ظلم و ستم خویش را افزایش داد و به کشتار مردم مسلمان و روحانیان ادامه داد. آیت الله سید محمد باقر صدر در فتوایی اعلام جهاد نمود و فرمود :

بسم الله الرحمن الرحیم . بر همه ملت مبارز و مسلمان عراق واجب کفایی است که به قیام مسلحانه علیه حزب بعث و سردمداران آن دست زنند... تا خود را از چنگال این دژخیمان خون خوار نجات دهند. سید محمد باقر صدر.

پس از صدور این فتوا ، حکومت عراق وحشت کرد و بی درنگ منزل شهید صدر را محاصره نمودند.

پیام بنت الهدی صدر :

بنت الهدی ، خواهر آیت الله شهید صدر که همواره ، هم گام و دوشا دوش شهید صدر ، در راه زنده نگه داشتن اسلام ، مبارزه می کرد، در پیامی شور انگیز چنین گفت :

به خدا سوگند ! من در آرزوی شهادت در راه خدا زنده ام. من تا زمانی که مطمئن هستم ، کارم برای خداست ، به راه خود ادامه خواهم داد ؛ چه در این راه بمیرم و چه زنده بمانم، امّا شهادت آرزویی است که مُدام مرا به سوی خود می کشد. تا خدا چه خواهد .

جواب کوبنده :

به خدا سوگند! من در آرزوی شهادت در راه خدا زنده ام. من تا زمانی که مطمئن هستم ، کارم برای خداست ، به راه خود ادامه خواهم داد ؛ چه در این راه بمیرم و چه زنده بمانم، امّا شهادت آرزویی است که مُدام مرا به سوی خود می کشد. تا خدا چه خواهد .

وقتی شهید آیت الله صدر را ، حکومت عراق دستگیر کرد ، رئیس سازمان امنیت نجف ، از ایشان پرسید که تو عرب هستی ، چرا از ایران و انقلاب آن طرف داری می کنی و چرا همه فعالیت های خودت را در راه کمک به ایران و خمینی منحصر کرده ای. چرا برای مطهری که یک آخوند فارسی زبان ایرانی بود ، در نجف مجلس ختم بر پا می کنی و برای چه با خمینی (ره) مکاتبه می کنی ؟ آیت الله صدر با خشم گفت :

من یک مسلمانم و در برابر همه مسلمانانِ جهان ، مسؤول هستم و باید به مسؤولیت جهانی خویش عمل کنم. و این مربوط به عرب و عجم ، ایران و غیر ایران نیست. و از این راه یک قدم به عقب نخواهم گذاشت.

شهیده بنت الهدی صدر

پیام بنت الهدی صدر :

هنگامی که آیت الله سیدمحمدباقر صدر ، توسط رژیم بعث عراق دستگیر شد ، یکی از یاران و دوستان آیت الله صدر به بنت الهدی خواهر شهید صدر پیشنهاد کرد که مدتی سکوت نماید و پنهان شود و در برابر ظلم و ستم رژیم عراق اعتراض نکند ، اما بنت الهدی در جواب چنین گفت :

مسؤولیت شرعی ، ما را بر آن می دارد که در برابر ظلم و ظالم ، این چنین موضع گیری کنیم . دیگر زمان سکوت به سر آمده است . ما باید صفحه دیگری از جهاد و مبارزه بگشاییم . ما سال های متمادی سکوت کرده ایم و هر چه بیشتر سکوت کنیم دشمنان ما گستاخ تر می شوند . چرا باید ساکت باشیم ؟

آن گاه بنت الهدی به سوی مرقد مولا علی می رود و پس از زیارت ، در بازار شهر ندای اللّه اکبر سر می دهد و علیه رژیم بعث عراق ، برای مردم تبلیغ می کند .

شهادت :

رژیم بعث عراق ، در تاریخ 16 فروردین 1359 ، آیت الله سید محمد باقر صدر و خواهرش بنت الهدی را دستگیر و به بغداد می برد . رئیس سازمان امنیت کشور عراق ، آیت الله صدر را به مرگ تهدید می کند و از ایشان می خواهد که چند کلمه ، علیه انقلاب اسلامی ایران بنویسد تا از مرگ نجات یابد . اما آیت الله صدر مخالفت کرده و می گوید : « من آماده شهادتم . » آن گاه این خواهر و برادر مجاهد و عالم را به شکنجه گاه می برند و به شهادت می رسانند . سرانجام در تاریخ 19 فروردین 1359 ، در نیمه های شب جنازه آن دو شهید را به خانواده شان تحویل می دهند .

راهشان هم چنان پُر ره رو و پایدار باد!

مسؤولیت شرعی ، ما را بر آن می دارد که در برابر ظلم و ظالم ، این چنین موضع گیری کنیم . دیگر زمان سکوت به سر آمده است . ما باید صفحه دیگری از جهاد و مبارزه بگشاییم .

پیام امام خمینی به مناسبت شهادت آیت الله صدر :

پس از شهادت آیت الله سید محمد باقر صدر و خواهر گران قدرش بنت الهدی صدر ، حضرت امام خمینی در پیامی فرمودند :

بسم الله الرحمن الرحیم. انالله و انا الیه راجعون. با کمال تأسف... مرحوم آیت الله شهید سید محمد باقر صدر و هم شیره مکرّمه مظلومه او که از معلمین دانش و اخلاق و مفاخر علم و ادب بود... با وضع دل خراشی به درجه رفیع شهادت رسیده اند... . این جانب برای بزرگ داشت این شخصیت علمی و مجاهد که از مفاخر حوزه های علمیه و از مراجع دینی و متفکران اسلامی بود ، از روز چهارشنبه سوم اردیبهشت به مدت 3 روز عزای عمومی اعلام می کنم.... و از خداوند متعال ، خواستار جبران این ضایعه بزرگ می باشم .

دوم اردیبهشت 1359. روح الله الموسوی الخمینی .

برخی از مطالب مرتبط :

مرجع تقلید شهید

شرح صدر

شهادت آیت الله سید محمدباقر صدر و خواهرش بنت الهدی


منبع :

برگرفته از سایت حوزه

 

تنظیم برای تبیان :

بخش هنر مردان خدا - سیفی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین