وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
مقام معظم رهبری ضمن تاکید بر اهمیت رشد صنعت داخلی و اظهار ناخرسندی از سیاستهای واردات خودرو فرمودند: یك توهم خطرناكی از قبل وجود داشت مبنی بر اینكه میان زندگی عقلانی و توسعه یافتگی با پایبندی به ارزشهای معنوی، اخلاقی و دینی تقابل و تضاد وجود دارد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ابطال توهم تضاد توسعه و معنویت

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز با حضور در یكی از مراكز بزرگ صنعتی از نزدیك در جریان بخشی از توانمندیهای صنعتی كشور به ویژه در حوزه صنعت خودروسازی و تولید موتور ملی قرار گرفتند.

در این بازدید كه حدود 3 ساعت به طول انجامید و تعدادی از وزرا و مدیران بخش صنعت و معدن حضور داشتند، كارشناسان مربوطه در هر بخش توضیحات لازم را ارائه كردند.

رهبر انقلاب در بازدید از نمایشگاه توانمندی‌های صنعت خودروسازی

خط تولید موتور ملی خودرو از جمله بخش هایی بود كه مورد بازدید رهبر انقلاب اسلامی قرار گرفت. در این خط تولید، نحوه تولید بخشهای مختلف موتور ملی و آزمون های آن از نزدیك به نمایش گذاشته شد.

موتور ملی دیزلی یكی از بخشهای مهم نمایشگاه توانمندیهای صنعت خودروسازی كشور بود. در این بخش اولین موتور دیزل سنگین ساخت داخل معرفی شد كه این موتور در بخشهای ریلی، دریایی، نیروگاهی و صنعتی كاربردهای فراوانی دارد.

طراحی و ساخت این موتور با همكاری مراكز تحقیقات دانشگاهی و تربیت نیروهای متخصص امكان پذیر شده است. از جمله طرحهای آینده در زمینه تولید موتور دیزل سنگین، طراحی و ساخت موتور دیزل دوگانه سوز است.

همچنین انواع موتور ملی به ویژه موتور ملی بعضی خودروهای داخلی، و موتور ملی پایه گازسوز در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده بود.

بخش دیگر نمایشگاه توانمندیهای صنعتی، استفاده از فناوریهای جدید بویژه نانو در طراحی و ساخت قطعات مختلف خودرو بود. از فناوری نانو در ساخت پوشش ضدلك روكش ها، پوشش های خود تمیز كننده روی شیشه های خودرو، پوشش های ضد خش در رنگ خودرو، و در بخش های دیگر خودرو استفاده خواهد شد.

همچنین تعدادی از خودروهای سواری تولید داخل نیز مورد بازدید رهبر انقلاب اسلامی قرار گرفت.

دولت كنونی، دولتی فعال، پیگیر، با همت و دلسوز است و زمینه مساعدی برای تلاش و كار خستگی ناپذیر در بخشهای مختلف بویژه صنعت وجود دارد.

حضرت آیت الله خامنه ای سپس در جمع مدیران و كارشناسان صنعت و معدن كشور با اشاره به اهمیت بسیار بالای استقلال و پیشرفت صنعتی، در اعتلا و رشد ایران اسلامی، حركت كشور در بخش های مختلف از جمله صنعت را رو به جلو دانستند و تأكید كردند: با وجود پیشرفتهای ارزشمند در صنعت كشور اما باید با كار، تلاش و پیگیری دوچندان و خستگی ناپذیر و تكیه بر دانش و علم، و ارتقای كیفیت محصولات داخلی، یك حركت جهشی در بخش صنعت انجام شود.

ایشان بازدید امروز خود را حركتی نمادین جهت تأكید بر اهمیت بخش صنعت در پیشرفت كشور خواندند و افزودند: یك توهم خطرناكی از قبل وجود داشت مبنی بر اینكه میان زندگی عقلانی و توسعه یافتگی با پایبندی به ارزشهای معنوی، اخلاقی و دینی تقابل و تضاد وجود دارد ولی جمهوری اسلامی ایران این توهم را باطل كرد.

رهبر انقلاب اسلامی با تأكید بر اینكه اسلام، دین معنویت و علم است، خاطرنشان كردند: ما می توانیم هم عقلانی و منطقی و همراه با پیشرفت زندگی كنیم و هم پایبند به ارزشهای اخلاقی و فرائض دینی باشیم.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: صنعتگران و مدیران بخش صنعت باید نماد این حقیقت باشند.

ایشان با تأكید بر اینكه پیشرفتهای به دست آمده در بخش صنعت كشور، بسیار ارزشمند است، خاطرنشان كردند: این پیشرفتها آغاز راه است و باید با یك حركت جهشی بتوانیم در همه عرصه های صنعتی روی پای خود بایستیم و به فكر و ابتكار ایرانی تكیه كنیم.

ما می توانیم هم عقلانی و منطقی و همراه با پیشرفت زندگی كنیم و هم پایبند به ارزشهای اخلاقی و فرائض دینی باشیم

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به شایستگی های ایران اسلامی برای پیشرفت و خودكفایی در زمینه های مختلف

رهبر انقلاب در بازدید از نمایشگاه توانمندی‌های صنعت خودروسازی

 صنعتی افزودند: لازمه تاریخ و میراث عظیم تمدنی، حركت مردمی كنونی، آمادگی جوانان و استعداد و هوش سرشار ایرانی، درخشش صنعتی ایران اسلامی در دنیای اسلام است كه قطعاً دنیای اسلام از آن استقبال خواهد كرد.

حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه نكاتی را درخصوص بخش صنعت كشور بویژه صنعت خودرو یادآور شدند.

تنظیم سیاستهای بازرگانی بمنظور جلوگیری از واردات بی رویه یكی از نكات مهمی بود كه ایشان تأكید ویژه ای بر آن داشتند.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان كردند: فراوانی و ارزانی خوب است اما از آن مهمتر رشد صنعت داخلی است و نباید به استناد دلایل عمدتاً واهی دروازه را به روی واردات باز كرد.

ایشان ضمن اظهار ناخرسندی از سیاستهای واردات خودرو و بعضی از تصمیماتی كه در این زمینه گرفته شده است تأكید كردند: عموماً فلسفه و منطقی كه برای افزایش واردات مطرح می شود، بالا بردن كیفیت محصولات داخلی است اما برای این هدف گزینه های بهتری هم وجود دارد كه یكی از آنها اعمال سیاستها و ضوابطی برای بالا بردن كیفیت محصولات داخلی است.

یك توهم خطرناكی از قبل وجود داشت مبنی بر اینكه میان زندگی عقلانی و توسعه یافتگی با پایبندی به ارزشهای معنوی، اخلاقی و دینی تقابل و تضاد وجود دارد ولی جمهوری اسلامی ایران این توهم را باطل كرد.

رهبر انقلاب اسلامی با تأكید بر لزوم بهره گیری از علم و دانش و تحقیق در بخش صنعت خاطرنشان كردند: مسئله پیوند صنعت و دانشگاه بسیار مهم است و باید ارتباط مستحكمی میان این دو بخش برقرار شود تا بتوان به پیشرفت صنعتی مطلوب رسید.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به اهمیت صادرات صنعتی تأكید كردند: همه بخشهای صنعتی باید محصولات خود را با محوریت صادرات تولید كنند و دستگاههای مختلف دولتی نیز باید با تلاش چند جانبه و هنرمندانه، بازار صادراتی را تأمین كنند.

ایشان با اشاره به دیدگاه اسلام درخصوص حفظ محیط زیست، رعایت استانداردهای زیست محیطی را در محصولات صنعتی بویژه تولیدات خودرو بسیار مهم دانستند و تأكید كردند: برای رسیدن به پیشرفت صنعتی نباید از كار، تلاش، و پیگیری مستمر خسته شد زیرا فردای كشور و ملت ایران در گرو ابتكار، هوشمندی و پیگیری خستگی ناپذیر صنعتگران و مدیران بخشهای صنعتی است.

رهبر انقلاب اسلامی با تاكید بر اهمیت پیگیری مستمر افزودند: دولت كنونی، دولتی فعال، پیگیر، با همت و دلسوز است و زمینه مساعدی برای تلاش و كار خستگی ناپذیر در بخشهای مختلف بویژه صنعت وجود دارد.

حضرت آیت الله خامنه ای هوش و استعداد بالای ایرانی در كنار كار و پیگیری خستگی ناپذیر را زمینه ساز پیشرفت

رهبر انقلاب در بازدید از نمایشگاه توانمندی‌های صنعت خودروسازی

 جهشی خواندند و تأكید كردند: امروز ایران اسلامی با همت، ابتكار، خلاقیت و اعتماد به نفس جوانان، در بخش های مختلف جزو چند كشور محدود صاحب علم و فناوری آن بخش ها است و این حركت باید با شتاب بیشتر ادامه پیدا كند.

در ابتدای این دیدار آقای مهندس محرابیان وزیر صنایع و معادن در گزارشی از بخش صنعت و معدن كشور گفت: در پنج سال گذشته ضمن آنكه تولید كالاهای مادر صنعتی همچون، فولاد، آلومینیوم، مس، سنگ آهن، سیمان، و خودرو رشد قابل توجهی داشته، رتبه جهانی ایران نیز در این كالاها بهبود پیدا كرده است.

وی با اشاره به رشد 67 درصدی صنعت در كل رشد اقتصادی كشور افزود: مجموع صادرات محصولات صنعتی و معدنی در طول برنامه چهارم توسعه، نیز بیش از سه برابر و نیم افزایش یافته است.

وزیر صنایع همچنین با اشاره به افزایش صادرات خودروهای ساخت داخل تأكید كرد: محور اصلی در صنعت خودروسازی، طراحی، مهندسی، بومی سازی، صادرات و رعایت استانداردهای زیست محیطی است.

مهندس میرسلیم ناظر عالی طراحی و تولید موتور ملی نیز در سخنانی با اشاره به تلاش 12 ساله برای تولید موتور ملی گفت: تمام مراحل طراحی و ساخت چهار موتور ملی بوسیله متخصصان و كارشناسان داخلی و با همكاری مراكز دانشگاهی انجام شده است.

وی ساخت موتور دیزل سنگین را یكی از موفقیتهای بسیار بزرگ متخصصان داخلی دانست و افزود: دانش فنی ساخت موتورهای ملی بصورت كتاب تدوین شده و در حال چاپ است.

تنظیم برای تبیان:سید ابراهیمی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین