تبیان، دستیار زندگی
منابع خبری خارجی جمعه شب گزارش دادند: ائتلاف تحت رهبری ایاد علاوی با یک کرسی اختلاف پیروز انتخابات عراق شده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پیروزی ائتلاف به رهبری ایاد علاوی در انتخابات عراق

بر اساس نتایج نهایی انتخابات پارلمانی عراق که عصر جمعه ۲۶ مارس (۶ فروردین) اعلام شد، ائتلاف العراقیه به رهبری ایاد علاوی، نخست وزیر پیشین این کشور، موفق شد ائتلاف حکومت قانون به رهبری نوری المالکی نخست وزیر کنونی عراق را با فاصله ای بسیار کم شکست دهد.

ایاد علاوی،نوری مالکی،

بر اساس نتایج نهایی اعلام شده، ائتلاف العراقیه ۹۱ کرسی و ائتلاف حکومت قانون ۸۹ کرسی مجلس عراق را به دست آورده اند. اما هیچ گروهی موفق نشده بیش از نیمی از کرسی های پارلمان را بدست آورد و در نتیجه گروه پیروز در انتخابات برای تشکیل دولت باید با گروه های دیگر ائتلاف کند.

نوری المالکی، رهبر ائتلاف حکومت قانون، بلافاصله بعد از اعلام نتایج نهایی انتخابات در تلویزیون ملی عراق حاضر شد و گفت ابهاماتی در مورد صحت انتخابات وجود دارد و نتایج اعلام شده به هیچ وجه نهایی نیست، اما تاکید کرد اعتراض خود را تنها از راه های قانونی و در چارچوب قانون اساسی دنبال خواهد کرد.

به نظر می رسد اشاره آقای مالکی به احتمال ناآرامی های خیابانی در اعتراض به نتایج اعلام شده انتخابات باشد که او به این وسیله خواسته طرفداران خود را از حضور در خیابان ها منع کند.

خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید بلافاصله بعد از اعلام نتایج نهایی، صدای تیراندازی در خیابان های بغداد شنیده می شود، اما مشخص نیست این تیراندازی ها برای شادی است یا نشانه درگیری. در بعضی کشورهای عربی در جشن ها و شادی ها تیر هوایی شلیک می کنند.

چند ساعت پیش از اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی روز ۷ مارس عراق، بر اثر انفجار دو بمب در شهر خالص در استان دیاله در ۶۵ کیلومتری شمال شرق بغداد، دست کم ۴۰ نفر کشته و ۶۰ نفر زخمی شدند.

تنظیم برای تبیان:سید ابراهیمی