سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
حضرت آیت الله مکارم شیرازی در دیدار با رییس جمهور بر ضرورت توجه بیشتر به حوزه فرهنگی تاکید کرد و ضمن تشکر از اقدامات دولت خواستار توجه بیشتر به مسایل فرهنگی شد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 

 

جزئیات سخنان آیت الله مکارم شیرازی در دیدار با رییس جمهور
آیت الله مکارم شیرازی در دیدار با رییس جمهور

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در دیدار با رییس جمهور بر ضرورت توجه بیشتر به حوزه فرهنگی تاکید کرد و ضمن تشکر از اقدامات دولت خواستار توجه بیشتر به مسایل فرهنگی شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حضرت آیت الله مکارم شیرازی روز گذشته در دیدار دکتر محمود احمدی نژاد، رییس جمهور اسلامی ایران با ابراز خرسندی از این دیدار گفت: از دیدار شما خوشوقتم و سال نو را به شما تبریک می گویم، امیدوارم برخی مشکلاتی که در حوزه داخلی و خارجی وجود دارد در سال جاری به خوبی حل شود.

وی ضمن قدردانی از زحمات رییس جمهور برای اداره کشور تصریح کرد: اما در عین حال ما نگرانی هایی داریم و دوست داشتیم این نگرانی ها را شفاف مطرح کنیم.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی افزود: نگرانی های ما مربوط به مسائل شخصی نیست ما هیچ مسئله شخصی هیچ وقت با دولت ها و روسای جمهوری نداشته‌ایم و نگرانی‌های ما مربوط به مملکت و مردم و اسلام و نظام است.

وی خاطر نشان کرد: برخی از این نگرانی ها، نسبت به نهاد مرجعیت است که گاهی به این نهاد ارزشمند کم توجهی می شود، مرجعیت مربوط به من و دیگران نیست، نهادی است که از زمان غیبت امام زمان ارواحنا فداه بوده و ادامه دارد، نهادی خودجوش و مردمی است و در مشکلات واقعا به فریاد مردم می رسد.

وی ادامه داد: به یقین اگر امام راحل (قدس سره) مرجع نبود انقلاب به ثمر نمی رسید و هم اینک عراق را مرجعیت حفظ کرده است و اگر مرجعیت در عراق نبود عراق شکل دیگری داشت، بر همه ما لازم است این نهاد را حفظ کنیم و اگر این نهاد تضعیف شود به ضرر مردم، نظام و ضرر اسلام است.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی گفت: گاهی در گوشه کنار سخنانی شنیده می شود که این سخنان ممکن است سبب تضعیف باشد باز هم تکرار می کنم من و امثال من مطرح نیستیم نهاد مرجعیت مطرح است که در مشکلات به یاری مردم می آید ما می بینیم در راهپیمایی ها در انتخابات و در مسائل سرنوشت ساز مراجع به میدان می آیند و تأثیر گذار هستند باید این نهاد از هر آسیبی محفوظ بماند.

وی یکی دیگر از نگرانی ها را مساله فرهنگ دانسته و افزودند: هم اینک به مسائل اقتصادی و سیاسی اهمیت زیادی داده می شود البته باید این گونه باشد؛ اما نگرانی ما این است که به مسائل فرهنگی به آن مقدار که انتظار می رود اهمیت داده نمی شود.

استاد سطح عالی حوزه علمیه در ادامه خاطر نشان کرد: امر به معروف و نهی از منکر بسیار کم رنگ شده، حجاب که یک مسئله فردی نیست و تبدیل به یک نماد اسلام شده در خارج وقتی می خواهند با حجاب مبارزه کنند سعی می کنند این روسری را از سر دختران محجبه بردارند و به مدرسه راه ندهند، باید به آن توجه ویژه‌ای داشت، ولی متأسفانه در این ایام وضع نامناسبی پیدا کرده است.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی تاکید کرد: نظام جمهوری اسلامی منهای مسائل فرهنگی فقط اسمی از آن می ماند و اگر مسائل اقتصادی و سیاسی خوب شود؛ اما مسائل فرهنگی واقعاً تضعیف شود نمی توان نام اسلامی بر این نظام گذاشت، ما با مردم خیلی در تماس هستیم، تعجب آور نیست که ما روزی هزار نامه از طریق ایمیل و فاکس و پست را جواب می دهیم به برخی از دفاتر ما در روز 4 تا 5 هزار تلفن می شود، می دانیم در جامعه چه خبر است و عده زیادی از متدینین از این مسائل فرهنگی رنج می برند.

وی افزود: سزاوار است این مسئله مورد توجه و عنایت خاصی قرار گیرد، نکند مشغول شدن به مسائل سیاسی و اقتصادی ما را از این مسائل دور کند، زیرا مسائل فرهنگی تأثیر فراوانی در مسائل اقتصادی و سیاسی دارد، اگر این نگاه نسبت به مسائل فرهنگی اصلاح شود مردم می توانند بهتر و متحدتر در مقابل دشمن بایستند.

استاد درس خارج حوزه علمیه ادامه داد: باید برای احیای مسائل فرهنگی، حوزه های علمیه را در سراسر کشور تقویت کنیم، شما در یکی از سخنانتان گفتید که ما بودجه ورزش را پنج برابر کردیم ، ورزش کار خوبی است گرچه ورزش های ما غالباً ورزش های طبی و بهداشتی نیست بلکه ورزش های قهرمانی است؛ ولی به هر حال عده ای را مشغول می‌کند و از کارهای خلاف دیگر باز می دارد، این کار ارزنده است؛ اما باید به موازات آن بودجه مسائل فرهنگی را چند برابر کنیم.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی تاکید کردند: امروز آماری ازسیستان و بلوچستان به من دادند که در مناطقی از این استان مسجد و حوزه علمیه‌ای وجود ندارد؛ گرچه ما می توانیم روحانی، مدرس و مبلغ برای برنامه درسی آن‌ها بفرستیم؛ ولی ساخت و سازهای آنها بودجه های بیشتری می طلبد که دولت باید به آن اهتمام ورزد.

وی در ادامه توجه به مسائل اقتصادی را نیز مهم برشمرده و یادآور شد: در حال حاضر مردم هنوز نسبت به گرانی‌ها اظهار نگرانی می کنند مخصوصاً این که هدفمند کردن یارانه ها به کجا می رسد نگرانند، امیدواریم دولت و مجلس دست به دست هم بدهند و طوری این مسئله پیاده شود که نگرانی برای مرد ایجاد نکند.

این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما در شرایطی هستیم که دشمنان خارجی فعال هستند باید فضای داخلی کشورمان امن و امان باشد ما نمی توانیم در دو جبهه وارد جنگ شویم؛ بنابراین با تفاهمی که بین مجلس و دولت حاصل خواهد شد این مشکل هم حل می‌شود و نگرانی از نظر گرانی ها به حداقل برسد و مردم از این نظر راضی باشند، چون رضایت مردم در جمهوری اسلامی حرف اول را می زند اگر این رضایت حاصل شود مشکلات دیگر حل می شود.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در ادامه به برخی مسائل پس از انتخابات اشاره کرد و افزود: شما در این انتخابات برنده شدید ما هم می دانیم؛ ولی یک گروهی هم 14 میلیونی بودند و یک عده فتنه گر در این وسط از این فرصت سوء استفاده کردند که ما هرگز نظر به آنها نداریم و این گروه باید به قوه قضائیه سپرده شوند تا سرجای خود بنشینند؛ اما در میان 14 میلیون، نخبگانی هستند که باید سعه صدر به خرج داد و از آنها که وفادار به نظام و رهبری هستند و بسیارند استفاده کرد.

وی خطاب به رییس جمهور تاکید کرد: باید به همکارانتان سفارش کنید که سعه صدر به خرج دهند و از تمام گروه ها و نیروهای وفادار به نظام استفاده کنند، اگر سعه صدر به خرج داده شود، به عقیده من آرامش کاملی پیدا می شود همچنین امیدواریم زندانیانی که کار مهمی نکرده اند مورد عنایت رهبری قرار بگیرند و آزاد شوند و قوه قضاییه با عوامل اصلی برخورد کند.

این مرجع تقلید در ادامه با اشاره به نقش رهبر انقلاب در جامعه اظهار داشت: رهبری در نظام جمهوری اسلامی نقش مهمی دارد و باید آن را حفظ کرد؛ اگر ایشان سخنی می‌گویند باید بدان عمل شود نه اینکه فقط شکل مسأله عوض شود.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود توجه به حوزه‌های علمیه به ویژه توجه به مشکلات شهری در قم را تاکید کرده و یادآور شد: با توجه به وجود با برکت بارگاه ملکوتی حضرت فاطمه معصومه(س) و مسجد مقدس جمکران و حوزه‌ علمیه، قم نگاه ویژه‌ای را می‌طلبد، امروز بزرگ‌ترین حوزه‌علمیه جهان اسلام در شهر قم وجود دارد و محل دیدار شخصیت های مختلف جهان است باید قم یک شهر نمونه باشد.

وی همچنین تسریع در طرح حرم تا حرم، برطرف کردن مشکل آب قم هم آب شرب و هم آب زراعت و دیگر طرح‌های در حال انجام را از خواست‌های مردم دانستند و بر انجام آن تاکید کرد.

گفتنی است رییس جمهور نیز در این دیدار با تأکید بر اینکه دولت با تمام وجود در خدمت تعالی ارزش‌های دینی و انقلابی جامعه است، گفت: تمام اعضای هیأت دولت با ارزش‌های والای دینی و انقلابی پیوند ایمانی دارند و بدون تردید عده‌ای با ادعاهای نادرست نمی‌توانند بر این پیوند ناگسستنی خدشه‌ای وارد کنند.

رییس‌جمهور با اشاره به اهتمام ویژه دولت به فعالیت‌های فرهنگی تصریح کرد: همه عشق و علاقمندی دولت و بنده به عنوان خادم مردم این است که ارزش‌های فرهنگی جامعه هر چه بیشتر ارتقاء پیدا کند

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین