تبیان، دستیار زندگی
بسیاری از کارشناسان مرورگر موزیلا فایرفاکس را بسیار برتر از مرورگر قدیمی و معروف اینترنت اکسپلورر می دانند. این کارشناسان 20 دلیل گویا و روشن را برای این انتخاب خود ذکر می کنند. در یکی از سایتهای Forum نیز به بحث در این زمینه پرداختیم که افراد دلایل گونا
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فایرفاکس یا اکسپلورر؟

بسیاری از کارشناسان مرورگر موزیلا فایرفاکس را بسیار برتر از مرورگر قدیمی و معروف اینترنت اکسپلورر می دانند.

فایرفاکس یا اکسپلورر firefox or explorer

این کارشناسان 20 دلیل گویا و روشن را برای این انتخاب خود ذکر می کنند. در یکی از سایتهای Forum  نیز به بحث در این زمینه پرداختیم که افراد دلایل گوناگونی را عنوان کردند در اینجا 20 دلیل عنوان شده برای استفاده از فایرفاکس به جای اینترنت اکسپلورر را برای شما مطرح می نماییم

1. امنیت : 

یكی از مهمترین نكات بارز این مرورگر امنیت بسیار بالاتر فایر فاكس نسبت به IE می باشد . بدین معنی كه با استفاده از فایر فاكس شما بسیار كمتر مورد حملات ویروسی قرار می گیرید .

2. سرعت :

 دومین گزینه برتری FF ( فایرفاكس ) نسبت به IE سرعت بالاتر این مرورگر می باشد . بدین معنی كه صفحات اینترنتی بسیار سریعتر در این مرورگر بارگذاری می شوند و برای اكثر ما كه از اینترنت هایی با سرعت پایین استفاده می كنیم مزیت بسیار جالبی می باشد .

فایرفاکس یا اکسپلورر firefox or explorer

3. امكان :

Tab Browser: در فایرفاكس پنجره های جدید در یك تب (در داخل همان پنجره ) بازگشایی می شوند و این عمل باعث می شود كه اولا محیط Taskbar ویندوز شلوغ نشود و دوم دسترسی سریعتر به سایتهای موجود در تب می باشد ، البته به تازگی IE هم در نسخه ۷ از مرورگر خود كه البته هنوز بتا است ، این قابلیت را اضافه كرده است … ولی این كجا و آن كجا !

4. دسترسی همیشگی به موتورهای جستجو :

در FF ( همون فایر فاكس دیگه … ) شما به راحتی می توانید در موتورهای جستجو معروف از قبیل گوگل ، یاهو ، آمازون ، ای بی ، انسور و دیگر موتورهای جستجو ، به جستجو بپردازید بدون اینكه نیازی به تایپ آدرس موتور جستجو باشد . امكانی كه در IE وجود ندارد .

5. امكان Import از مرورگر های دیگر :

فایر فاكس همچنین می تواند اطلاعاتی از قبیل : History و كوكی ها و پسوردها و اطلاعاتی كه در فرمها وارد كرده اید (در مرورگر های دیگر ) را Import كند .

6. ذخیره سریع صفحات لود شده به طور كامل :

 در IE، حتما برایتان پیش آمده كه مثلا وارد سایتی شده اید و وقتی قصد ذخیره آن صفحه را دارید ، یا باید خیلی منتظر شوید تا صفحه ذخیره شود و یا اینكه پیغامی را خواهید دید كه مبنی بر این است كه شما نمی توانید این صفحه را ذخیره كنید . و دومین مشكل هم عدم ذخیره كامل سایتها می باشد بدین معنی كه مثلا اگر در صفحه ای ، یك یا چند فایل فلش موجود باشد ، پس از ذخیره صفحه مشاهده خواهید كرد كه فلشها ذخیره نشده اند و در اینگونه موارد می بایستی از نرم افزارهای جانبی برای اینكار استفاده كنید …… اما در مقابل مرورگر فایر فاكس اولا تمامی صفحات را ذخیره میكند ( آن هم به طور كامل یعنی همراه با تمامی تصاویر و حتی فلشهای به كار رفته ) و ثانیاً اگر صفحه به طور كامل لود شده باشد ، بدون لحظه ای تامل صفحه ذخیره می شود و دیگر خبری از یك پنجره ذخیره كه باید مدتی برای آن در اینترنت اكسپلولر منتظر می شدید نیست !

فایرفاکس یا اکسپلورر firefox or explorer

7. افزایش توانایی های برنامه با نصب پلاگینها :

 از دیگر مزیتهایی كه FF نسبت به IE دارد امكان نصب پلاگینها می باشد . بدین معنی كه شما می توانید با نصب پلاگینها قابلیتهای فایرفاكس را افزایش دهید . كه بعدا حتما در مورد پلاگینهای آن صحبت خواهیم كرد .

8. دارا بودن فایل منیجر :

 از دیگر مزیتهای FF نسبت به IE دارا بودن فایل منیجر می باشد كه شما را در دانلود هرچه بهتر و سریعتر فایلها یاری می كند .

9. استفاده از كلیدهای میانبر بیشتر :

یكی از مواردی كه كاربران حرفه ای بسیار از آن استفاده می كنند كلیدهای میانبر می باشد كه كار با اینترنت را سریعتر و لذت بخش تر می كند و البته در فایرفاكس این كلیدها بسیار بیشتر می باشند . از جمله : شما در IE مثلا برای تایپ سایتی هایی كه دارای دامین دات كام هستند كافی بود نام سایت را نوشته و كلیدهای تركیبی Ctrl+Enter را بزنید ولی برای سایتهای دات نت و همچنین دات ارگ فكری نشده است ولی در FF می توانید برای سایتهای دات نت كلیدهای تركیبی Shift+Enter و برای سایتهای دات ارگ كلیدهای Ctrl+Shift+Enter را بزنید ، و یا می توانید برای ذخیره یك صفحه كلیدهای Ctrl+S را بزنید و یا برای دسترسی به سرس صفحه نمایش داده شده كلیدهای Ctrl+U را بزنید و بسیاری دیگر از كلیدهای میانبر دیگر . لازم به ذكر است تمامی كلیدهای میانبر در IE نیز در فایرفاكس انجام پذیرند .

ادامه دارد...

برگرفته از : Forum Iranian

تنظیم برای تبیان: سیدخاموشی