تبیان، دستیار زندگی
نرگس زارهای كازرون فارس كه نقش هویت بخش را برای این خطه از استان ایفا می‌كند تا چندی دیگر به مرحله برداشت می‌رسد اما نیم نگاهی از سوی مسوولان می‌تواند در احیا و شكوفایی هرچه بیشتر این عامل هویت بخش مثمر ثمر باشد...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بوی خوش نرگس در كازرون

نرگس زارهای كازرون فارس كه نقش هویت بخش را برای این خطه از استان ایفا می‌كند تا چندی دیگر به مرحله برداشت می‌رسد اما نیم نگاهی از سوی مسوولان می‌تواند در احیا و شكوفایی هرچه بیشتر این عامل هویت بخش مثمر ثمر باشد.

بوی خوش نرگس در کازرون

شهرستان كازرون در فاصله 122 كیلومتری غرب شیراز قرار گرفته و به لحاظ تاریخی نیز یكی از شهرهای با سابقه و با تمدن فارس به شمار می‌رود.نرگس زارهای شهرستان كازرون در منطقه جره و بلبلك واقع شده است كه در منطقه جره در مساحتی حدود 8 هكتار و در منطقه بلبلك در مساحتی حدود 4 هكتار گل نرگس تولید می‌شود و علاوه بر این در 6 دشت دیگر منطقه نیز نرگس زارها وجود دارند.نرگس شهلای كازرون از جمله نوع نرگس‌هایی است كه از نظر مرغوبیت، شرایط منحصربه‌فردی را داراست كه سایر نرگس‌ها ندارند.نرگس زارهای این شهرستان با مساحتی حدود 65 هكتار یكی از جاذبه‌های گردشگری كازرون به شمار می‌رود كه در زمان كشت این محصول جلوه خاصی را به شهرستان می‌بخشد.گل نرگس در استان فارس علاوه بر كازرون در منطقه خفر، شیراز و شهرستان فراشبند نیز تولید می‌شود اما عطر نرگس كازرون از سایر مناطق استان فارس منحصربه‌فردتر و بهتر است.

در اولین بارندگی سال پیازچه‌های گل نرگس خریداری و بعد از شیاركشی زمین كشت می‌شود و تا بهمن ماه نیز به بهره‌برداری می‌رسد. هر پیازچه بین 3 تا 5 گل نرگس به بار می‌آورد و پیازچه‌ها نیز به طور معمول از بهبهان به‌طور متوسط هر كیلو به قیمت 20 تا 30 هزار ریال خریداری و برای هر هكتار نیز 2 تا 3 میلیون ریال هزینه، می‌شود.

نرگس زارهای كازرون امسال در پی برخی مشكلات توسعه نیافته است . رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان كازرون گفت: امسال به خاطر این‌كه قدرت خرید تولیدكنندگان كم بود و دولت نیز برای این امر هزینه چندانی در نظر نگرفت پیازچه‌های بیشتری خریداری نشد و به همین منظور نیز نرگس زارهای این شهرستان توسعه چندانی نیافت.

جهانزیر والی با اشاره به این‌كه نرگس كازرون پس از تولید به شیراز، تهران و در برخی مواقع به كشورهای خلیج فارس صادر می‌شود، افزود: این امكان برای كازرون وجود ندارد كه تولیدات خود را به صورت مستقیم صادر كند و در پی این امر تولیدات كازرون از شیراز به خارج از كشور صادر می‌شود و اگر ساختار مناسبی برای این امر تدوین شود، صدور نرگس به طور مستقیم از كازرون می‌تواند تبعات خوبی برای این شهرستان در پی داشته باشد.وی خاطرنشان كرد: گل نرگس در شهرستان كازرون به اندازه كافی برای مصرف داخلی استان فارس تامین می‌شود و در این خصوص در استان كمبودی وجود ندارد.

منبع: جام جم

تهیه و تنظیم: زهره حضرتی