تبیان، دستیار زندگی
فارغ ازفضای شلوغ و پرترافیک تهران در اطراف تهران، جاهای زیادی به غیر از جاده چالوس، دربند و درکه و توچال وجود دارد:جویبارهای فصلی، مزرعه‌های پرورش گل در روستاهای اطراف دامنه‌های دماوند، قلعه‌ها، بازارها و ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بخشی از زیبایی های منحصر به فرد تهران

آبشارها

دوقلو ، کمرد ، سنگان ، پیچ ادران در اطراف تهران ابشارها ی زیادی که ابشار "دو قلو "از زیبا ترین انهاست که در ارتفاع دو هزار 700متری ارتفاعات دربند و در زیر پناهگاه شیرپلا قرار دارد .

آبشار کمرد درمنطقه ای به نام منوچهر آباد ، بین جاده جاجرود و شهرک پردیس در دهکده ای کوچک به همین نام درقسمت شرقی اراکوه واقع است .

آبشار سنگان : این آبشار در انتهای جاده کن - سولقان در روستای سنگان است اوج شکوه این آبشار فروردین واردیبهشت است .

بخشی از زیبایی های تهران

آبشار پیچ ادران: از جمله آبشارهای فصلی دراطراف تهران است که ازذوب برفها در بهار و تابستان پدید می اید و در 15کیلومتری جاده کرج -  چالوس واقع است .

چشمه ها

آبعلی هراز ،‌قلعه دختر ، اعلا ، تلخ اب ، اب گرم لاریجان ، چشمه شور ، چشمه آب اسک

چشمه آبعلی : دوغ و اب معدنی ابعلی را همه می شناسیم ، خود چشمه هم دورنیست ودر شمال دهکده ابعلی در 60کیلو متری شمال شرق تهران و در کنار بستر رودخانه مبارک اباد از زمین می جوشد .

چشمه قلعه دختر : این چشمه در دو کیلومتری غرب جاده هراز در محل پل دختر بین گردنه امامزاده هاشم و پلور به فاصله 50کیلومتری تهران واقع شده ، وجه تسمیه چشمه به قلعه ای است که به همین نام درکناران قرار دارد .

چشمه شور در ناحیه علی آباد و نزدیک دریاچه حوض سلطان است زمان استفاده مناسب از ان ، ماههای ابان واذر واواخر زمستان تا اردیبهشت است .

دره های تفریحی تهران :

دره کن سولقان (‌شمال شرقی تهران ) هملون ،‌ وزباد ،‌کشار ، اهنگرک ، دو چناران ، وارنگرود ، کردان ، واریان ارنگه ،‌اوشان فشم ، دره چالوس و اوین.

دره دو چناران : دره حصارک فرحزاد در شمال غربی فرحزاد قرار دارد که دره ای طولانی بادیدگاههای متنوع ، باغ ها ، چشمه ها و مسیری پرافت و خیز و مناسب برای راهپیمایی است که از مسیر می توان به امامزاده داوود رسید .

دره هملون دره کوچک و کمی صخره ای در 30کیلومتری جاده جاجرود بعد از روستای میگون پس از پل اهنی ، واقع است و دارای اب و هوای بسیار سرد درفصل بهار و اوایل تابستان است .

دره اهنگرک :‌این دره در غرب ابادی میگون ، 5کیلومتر بالاتر از بخش فشم حدفاصل حاجیه افتاب کوه و کوه اهنگرک با مزارع و درختان سرسبز وبسیار نزدیک به بخش میگون از جمله محیط های مناسب برای گردش یک روزه است .

دره وزباد در شمال گلابدره شمیران درمکانی سراشیبی در زیردامنه های صخره ای قله سه هزارو صد متری اسپیلت قرار دارد و دارای تعدادی چشمه کوچک است .

دریاچه ها

دریاچه تارو ممج ، ولشت ، سد امیرکبیر ، لار و منظریه ، سد لتیان ، اوان و شورمست .

دریاچه تارو ممج : این دو دریاچه میان دو رشته کوه قره داغ در شمال و کوه زرین در جنوب واقع شده اند .این دریاچه ها در مدخل کوه ودرارتفاع دو هزارو 500متری قرار دارند .

این دریاچه برای تفریحات ابی از جمله شنا و قایقرانی مناسب است.

دریاچه ولشت در نزدیکی کوه علم کوه قرار دارد و به دلیل قرارگرفتن در یک گودال بزرگ از دید پنهان است از طریق جاده کرج چالوس ، مرزن اباد ، جاده اسفالته تاکلنو و چلاجورمی توان به دریاچه رسید .

دریاچه لار ومنظریه : این دریاچه در 84کیلومتری تهران درجاده هراز قرار دارد و دارای هوای خنک و از دو راه میتوان به ان رسید :

جاده هراز ، رودهن روستاهای وسکاره اردینه و گردنه سیاه پلاس و جاده هراز ، پلور ، جاده سد لار کمردشت .

رودخانه ها : جاجرود ،‌حبله رود "فیروزکوه " ،‌طالقان رود ،‌شور و لار

بخشی از زیبایی های تهران

غارها

بورنیک (‌درجاده دماوند فیروزکوه نزدیک روستای هرانده ) ، بیوک اغا ( مسیر جاده کن )‌ ، رود افشان ،‌گل زرد (‌در دشت لار )‌،یخ مراد (‌منطقه گچسر در منطقه ازاد بر )‌.

غار رود افشان : این غار بسیار زیبا در دهکده رود افشان شهرستان دماوند ودرکوهستان البرز مرکزی واقع است ، درون غار پوشیده از مواد اهکی است که به صورت قندیل هایی از سقف ان اویزان شده ، در داخل غار چاله هایی است که ابی زلال از دل صخره های سنگی ان بیرون می اید .

دشت ها 

جانستون ، لار ، پهنک ،هویچ و مشاء

دشت بی نظیر پهنک در شمال قله زرد یکی از دیدنی ترین نقاطی است که می توان یک برنامه یک روزه از طریق بخش پلور در جاده هراز به ان رسید .

دشت هویچ : این دشت یکی از مناطق زیبا و کوهستانی واقع در منطقه افجه لواسانات و ازمناطق ییلاقی و زیبای استان تهران است ، این دشت برای گردش در فصول بهار ، تابستان و پاییز مناسب است .

بخشی از زیبایی های تهران

مکانهای تاریخی اطراف تهران :

تپه گبری ، برج های نقاره خانه و علاء الدین ، ، مسجد جامع دماوند ، اتشکده ری و تپه میل ، برج علاءالدین ، قلعه های دختر ، ایرج ،‌ امامه ، رودخان ،‌الموت و قلابن .

قلعه ایرج از بزرگترین قلعه های ایران به شمارمی اید که به شکل مستطیل و با خشت و گل ساخته شده ودر شمال شرقی ورامین ، نزدیک دهکده جعفراباد واقع است .

بخشی از زیبایی های تهران

پارکهای شهر تهران 

باغ وحش تهران ، پارک های ارم ،‌ جمشیدیه ، بعثت ،‌الاچیق (‌بزرگراه ساوه کنار شهرک ولیعصر )‌،‌چیتگر ، ساعی ، لاله ، ملت ، شهر و شطرنج (درخیابان شهید ساری )‌ از جمله پارکهایی که می توان با گردش و گشت و گذار در انها خاطرات خوشی از تعطیلات نوروزی برای خانواده رقم زد .

ساوجبلاغ با 220 اثر تاریخی

شهرستان ساوجبلاغ با 220 اثر تاریخی و مناظر طبیعی فراوان مکان مناسب برای گردشگران مسافران نوروزیست که قصد دارند تعطیلات خود را در مناطق اطراف تهران سپری کنند .

بخشی از زیبایی های تهران

ساوجبلاغ با قدمتی 7 هزار ساله به دلیل داشتن آب و هوای معتدل و آثار تاریخی و مناظر طبیعی چشم نواز از جمله تفرجگاهها و مناطق بکر ، سرسبز و زیبای استان تهران که در 70 کیلومتری غرب تهران قرار گرفته است .

29 امامزاده مقدس ، 30 تپه باستانی و ده ها بنای تاریخی شامل حمامهایی با قدمت چند صد ساله ، پل هایی متعلق به دوره های قبل قلعه های باستانی و سنگی طالقان ، کاروانسرای تاریخی ینگی امام متعلق به دوره صفوی آثار تاریخی این شهرستان را تشکیل می دهد .

براساس این گزارش ، کوه های سر به فلک کشیده البرز ، باغهای پردرخت ، چشمه های متعدد در بخشهای چندار و طالقان ، رودخانه های پر آب شاهرود و کردان و سد طالقان با چشم اندازی زیبا، مناظر طبیعی این شهرستان را تشکیل می دهد .

منطقه گردشگری شاه چشمه گدوک فیروزکوه

قلعه شاه چشمه گدوک در شمالشرقی شهرستان فیروزکوه واقع شده که وجود جاذبه های طبیعی فراوان و چشمه های آب معدنی نظر گردشگران زیادی را به این منطقه جلب کرده است.

منطقه گدوک بالاترین منطقه راه حد فاصل میان فلات مرکزی ایران و ناحیه مازندران می باشد و نقطه ای برفگیر و بسیار سرد است.

وجود کاروانسرایی مستحکم و وسیع گواه از حضور کاروانیان و مسافران زیادی در این منطقه دارد.برکه ای زیبا در حاشیه این چشمه قرار دارد که زیبایی این منطقه را دوچندان کرده است.

تهیه و تنظیم: زهره حضرتی