تبیان، دستیار زندگی
كاخ اجابت در دوره سلطنت پهلوی، در روستای اجابت از بخش كلاردشت ساخته شده است. این كاخ در محلی مشرف به منطقه كلاردشت بنا شده، تزئینات و گچبری هایی زیبا به شیوه معماری اروپا دارد. محوطه این كاخ بسیار زیباست و در داخل آن لوسترهایی ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جاذبه های گردشگری چالوس

كاخ اجابت

كاخ اجابت در دوره سلطنت پهلوی، در روستای اجابت از بخش كلاردشت ساخته شده است. این كاخ در محلی مشرف به منطقه كلاردشت بنا شده، تزئینات و گچبری هایی زیبا به شیوه معماری اروپا دارد. محوطه این كاخ بسیار زیباست و در داخل آن لوسترهایی نفیس و گران قیمت قرار دارد. حیاط كاخ پوشیده از درختان سرو سرسبز است كه در حال حاضر به عنوان استراحت گاه مورد استفاده قرار می گیرد.

كاخ چای خوران

كاخ چای خوران چالوس اوایل سلطنت سلسله پهلوی ساخته شد و نمای داخلی و خارجی آن تزئینات گچبری و كاشی كاری بسیار زیبا دارد. این كاخ بر خلاف سایر كاخهای این دوره‌، بسیار ساده و بی پیرایه است. مصالح عمده آن را سنگ و آجر تشكیل می دهد و پوشش بام آن به صورت شیروانی است. ساختمان كاخ بامی دارد كه به شیوه خاصی نرده چینی شده است. نفوذ معماری اروپایی در ساختمان كاخ نیز به وضوح مشهود است.

آبشار اكاپل

این آبشار در جنگل كوهستانی سردی چال كلاردشت واقع شده چشم انداز و مناظری بدیع دارد. همجواری این آبشار با ییلاقات كلاردشت و زیبایی طبیعی آن كه دریاچه ولشت را نیز در خود جای داده، قابلیت تفرجگاهی آن را به طور فوق العاده ای افزایش می دهد.

آبشار هریجان

این آبشار بالای روستایی به همین نام در نزدیكی گردنه هزارچم در جاده تهران ـ چالوس قرار گرفته، بیش از 9 متر ارتفاع دارد ویكی از زیباترین آبشارهای كوه البرز است.

جاذبه های گردشگری چالوس

این آبشار با آب فراوان، فضای مرتفع و بیشه ای وچشم انداز كوهستانی، دره ای و جنگلی از فراز كوهی سنگی با پخشابی ویژه سرازیر و در پایین دست به آبشارهای متعددی تبدیل می شود.

پارك جنگلی چالوس

پارك جنگلی چالوس (فی ین) در هفت كیلومتری جاده چالوس ـ تهران واقع شده است. رودخانه چالوس كه از كنار آن می گذرد ویژگی خاص و جالبی به آن می بخشد. در این پارك، اردوگاهی احداث شده است كه كلبه و كومه هایی برای اقامت مسافران دارد. این پارك امكانات خاص تفرجگاهی نظیر میز، نیمكت وجایگاه بازی بچه ها نیز دارد.

پارك جنگلی نمك آبرود

این پارك بیش از 200 هكتار مساحت دارد و مانند سایر پارك های جنگلی، درختان خودرو و انبوهی را درخود جای داده است. گونه های مختلف گیاهان شمشاد آن بیش از 700 سال برآورد گردیده است.

جاذبه های گردشگری چالوس

پارك نمك آبرود با طبیعت بكر و وحشی، ضمن حفظ سیستم های اكولوژیكی به عنوان یكی از پارك های جنگلی زیبای جهان محسوب می شود.

دریاچه سد دریوك

این دریاچه كه در حدود یك هكتار وسعت دارد، روبروی دره ولی آباد هزارچم و در دامنه كوه دال كمر قرار گرفته است. عمق آن حدود 5 متر است و آبی شیرین دارد. اطراف آن را مراتع و مرغزار احاطه كرده است. به همین جهت این دریاچه مأْمن و زیستگاه پرندگان بومی و وحوش است.

دریاچه ولشت

این دریاچه در جنوب غربی چالوس و شمال شرقی منطقه كلاردشت در میان دره ای عمیق قرار گرفته است. وسعت آن حدود 15 هكتار و عمق متوسط آن 20 متر می باشد.

جاذبه های گردشگری چالوس

حجم آب دریاچه حدود سه میلیون متر مكعب برآورد شده و شیرین است و به همین دلیل نیز مأمن پرندگان مهاجر، ماهی و سایر آبزیان است. دسترسی به دریاچه از طریق مرزن آباد و سمت غربی جاده چالوس امكان پذیر است.

مرداب كندوچال

این مرداب در میان جنگل انبوه ’’فی ین‘‘ چالوس قرار گرفته است. این تالاب یك هكتار وسعت و حدود 4 تا 5 متر عمق دارد. آب آن از چشمه های اطراف تأمین می شود و شیرین است. غیر از درختان جنگلی كه دورتادور آن را فرا گرفته اند، پیرامون و سطح مرداب نیز پر از نی و گیاهان مردابی است. این تالاب در ارتفاع 730 متری دریا قرار گرفته است و مأمن پرندگان و آبشخور وحوش است.

منبع: تبیان مازندران

تهیه و تنظیم: زهره حضرتی


برای شرکت در بحث های  انجمن تبیان شمال ،اینجا را کلیک کنید.