تبیان، دستیار زندگی
نویسنده كتاب شایسته تقدیر «نظریه عمومی شروط و التزامات در حقوق اسلام» در یازدهمین دوره جایزه كتاب فصل، با بیان این كه «خوشبختانه تاكنون داوری‌های نسبتا خوبی در حوزه كتاب انجام گرفته است» گفت: نقد كتاب‌های برگزیده در كنار اعطای جوایز، ضروری به نظر می‌رسد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

كتاب‌هاي برگزيده نقد شوند
كتاب‌های برگزیده نقد شوند

نويسنده كتاب شايسته تقدير «نظريه عمومي شروط و التزامات در حقوق اسلام» در يازدهمين دوره جايزه كتاب فصل، با بيان اين كه «خوشبختانه تاكنون داوري‌هاي نسبتا خوبي در حوزه كتاب انجام گرفته است» گفت: نقد كتاب‌هاي برگزيده در كنار اعطاي جوايز، ضروري به نظر مي‌رسد.

آيت‌الله سيدمصطفي محقق داماد در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، تقدير از نويسندگان و مولفان در قالب اهداي جوايز مختلف و تكرار و تعدد آنها را مفيد ذكر كرد و گفت: شايسته است در داوري اين جوايز نيز دقت كافي به عمل آيد، زيرا در غير اين صورت اين جوايز از اهداف‌شان دور مي‌مانند.

وي افزود: خوشبختانه تاكنون داوري‌هاي نسبتا خوبي در حوزه كتاب انجام گرفته است و البته انتقاداتي نيز درباره برخي داوري‌هاي كتاب سال وجود دارد. پيشنهاد مي‌كنم آثار منتخب به‌ويژه در مراسم كتاب سال، با حضور نويسندگان و صاحب‌نظران بنام، در فرهنگستان علوم به نقد كشيده شوند.

محقق داماد ادامه داد: نقد كتاب‌ها در كنار اعطاي جايزه، مفيد واقع خواهد شد. آموزش نقادي نيز در كشورمان ضروري به نظر مي‌رسد، زيرا در برخي موارد،‌ نقادي به معناي بيان ايرادات تعبير مي‌شود، در حالي كه نقد، نقل نقاط مثبت و منفي است.

نويسنده و استاد دانشگاه در رشته حقوق خاطرنشان كرد: نقادي، روشي بسيار عميق دارد، كاري ساده نيست و شايسته است افرادي براي انجام اين كار، آموزش داده شوند. نقد كتاب در كشورمان در حد مطلوب به نظر نمي‌رسد و از اين رو، رواج آن امري ضروري است.

محقق داماد درباره كتاب «نظريه عمومي شروط و التزامات در حقوق اسلام» كه در جايزه كتاب فصل شايسته تقدير شناخته شد، گفت: عده‌اي حقوق اسلامي را به دليل بي‌توجهي به تعهدات نقد مي‌كنند، غافل از آن كه اين حقوق با وجود نداشتن بحثي مستقل درباره تعهدات،‌ مسايل مربوط به آن را با استفاده از مبحث «شروط» تشريح مي‌كند.

وي افزود: براي نخستين بار است كه مبحث تعهدات با عنايت به مبحث «شروط» در كتابي كه ششصد صفحه را دربر مي‌گيرد، بررسي مي‌شود. اين اثر اجمالا يكي از عناوين گمشده حقوق اسلامي را زنده كرده است.

كتاب «نظريه عمومي شروط و التزامات در حقوق اسلام» كه به گفته مولف پس از كمتر از دو ماه، به چاپ دوم نزديك مي‌شود، از سوي مركز نشر علوم انساني منتشر شده است.

يازدهمين دوره جايزه كتاب فصل، عصر  سه‌شنبه هجدهم اسفند ماه، در سراي اهل قلم خانه كتاب برگزار شد.