تبیان، دستیار زندگی
اگر ماساژ به آرامش بدن کمک می‏کند و هوشیاری را افزایش می‏دهد، ممکن است به کودکان دچار اختلال نقص توجه (پیش‏ فعالی) کمک کند؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

درمان متفاوت برای بیش فعال ها

هر کس تاکنون یک تجربه ماساژ داشته باشد از فواید و مزیت‏های آن آگاه است. تصور کنید روی تخت ماساژ دراز کشیده‏اید، در حین ماساژ شما احساس می‏کنید بدنتان آرام، ماهیچه‏هایتان نرم و سیستم عصبی شما آرامش می‏یابد. اگر ماساژ به آرامش بدن کمک می‏کند و هوشیاری را افزایش می‏دهد، ممکن است به کودکان دچار اختلال نقص توجه (پیش‏ فعالی) کمک کند؟ آیا کودکان و نوجوانانی که نمی‏توانند بنشینند می‏توانند از ماساژ بهره‏مند شوند؟

كودكان بیش فعال

مفهوم اختلال نقص بیش‏ فعال

اختلال نقص توجه (بیش فعالی) به سرعت در حال افزایش است7-3 درصد همه کودکان سنین مدرسه و نوجوانان ممکن است دچار آن باشند. یکی از علل اولیه مشکلات رفتاری کودکان ابتلا به این اختلال است. 9 پسر در برابر یک دختر به این اختلال مبتلا هستند. این کودکان در حفظ توجه مشکل دارند؛ دارای رفتار تکانشی هستند و فعالیت بیش از حد از خود نشان می‏دهند که در گروه همسالان رایج نیست. آنها خصوصا دارای عملکرد ضعیف تحصیلی بوده، در موقعیت‏های اجتماعی مشکل دارند و مانند دیگر کودکان نمی‏توانند هیجانات خود را کنترل کنند. مطالعات نشان می‏دهد که تشخیص این اختلال کودک را بیشتر در معرض رفتارهای بزهکارانه و پرخطر قرار می‏دهد. مواردی همچون ناتوانی یادگیری، اختلالات خلقی و اختلالات اضطرابی اغلب در این کودکان دیده می‏شود.

درمان‏های پزشکی

یک نام شناخته شده در درمان این کودکان داروی ریتالین است که در حقیقت رایج‏ترین داروی توصیه شده توسط روانپزشکان برای درمان است.تخمین زده شده که بیشتر از 5 میلیون از کودکان سنین مدرسه ریتالین مصرف می‏کنند روشن است که ریتالین مغز را در ارتباط با توجه، برانگیختگی و بازداری تحریک می‏کند. ریتالین در حدود 75 درصد از موارد به کاهش نشانه‏ها کمک می‏کند. اما ریتالین همچون دیگر داروها دارای اثرهای جانبی است. اثراتی همچون عصبی بودن، سردرد، بی‏خوابی و تپش قلب گاه در هنگام مصرف مشاهده می‏شود و مقدار مصرف بالا اثرات شدیدی چون آشفتگی، توهم، فشار خون بالا، تشنج، نامنظمی ضربان قلب و روان پریشی دارد.

ماساژ کودک

مطالعات دو دهه اخیر توسط موسسه تحقیقاتی تاچ در دانشگاه میامی نشان داده است ماساژ منظم می‏تواند در درمان این کودکان موثر باشد یک مطالعه مطرح می‏کند که نوجوانان  پسری که در هر 15 دقیقه تحت ماساژ بودند توسط معلمان خود مورد مشاهده قرار گرفتند و در آنها بی‏قراری کمتری گزارش شد به علاوه کودکان خود را شادتر از زمانی دانستند که در برنامه تن آرامی شرکت داشتند. ماساژ درمانی می تواند قدرت ایمنی بدن را در شخص افزایش دهد ، توان رویارویی با تنش ها و استرس را زیاد کند، آرامش عمقی به فرد بدهد و شفافیت ذهنی برای او ایجاد کند. همچنین مشاهدات نشان داده که ماساژ در نوزادان به وزن گیری آنها کمک کرده و گریه ها و بی تابی آنها را کاهش می دهد.

ماساژ درمانی می تواند قدرت ایمنی بدن را در شخص افزایش دهد ، توان رویارویی با تنش ها و استرس را زیاد کند، آرامش عمقی به فرد بدهد و شفافیت ذهنی برای او ایجاد کند.

چگونگی ماساژ

اجرای برنامه ماساژ حرفه‏ای به کودک شما کمک می‏کند تا توانایی‏های مناسب سن خود را گسترش دهد. آرامش باید و حتی اعتماد به نفس کودک را افزایش دهد. مطالعات مطرح می‏کند که دو ماساژ 20 دقیقه‏ای در یک هفته برای نشان دادن پیشرفت در این کودکان کافی است. چون این کودکان نمی‏توانند مدت طولانی در یک حالت قرار گیرند و تحمل کمتری دارند. برای ماساژ کودک، یک تمرین دهنده معمولا ضرباتی به حالت مالش یا فشار متوسط روی سر، گردن، بازوها، پاها و پشت کودک وارد می‏کند زمان را بین هر یک از قسمت‏ها تقسیم می‏کند. 4 دقیقه  برای هر قسمت کافی است. و در نهایت کل بدن ماساژ داده می‏شود. یک تخت راحت، صندلی یا میزی در اتاقی آرام شرایط خوبی است. از آن جایی که ملاقات فراوان با فرد تمرین دهنده عملی نیست، ایشان می‏توانند به صورت ساده به شما به عنوان والدین آموزش دهند و تکنیک‏های موثر را برای شما بیان کند تا بدین صورت ماساژ را در منزل ادامه دهید به علاوه وقتی خودتان کودک را ماساژ می‏دهید با او تماس فیزیکی  برقرار می‏کنید و این مساله فرصت مناسبی برای ارتباط عاطفی و هیجانی قوی بین شما و فرزندتان ایجاد می‏کند سیستم اعصاب او آرام می‏شود و به او توانایی انجام تکالیف مدرسه را به بهترین نحو می‏دهد. از طرفی در تعامل با همسالان و معلمان شادتر به نظر می‏رسد.

در صورتیكه مبتلا به تب بالا، التهاب، عفونت، فلبیت، ترومبوز، یرقان یا بیماری عفونی پوستی هستید از ماساژ اجتناب كنید. در كوفتگی یا رگ به رگ شدن، ماساژ را بمدت ۲۴ ساعت به تأخیر بیاندازید. و در صورت ابتلا به یك بیماری مزمن، مانند آرتریت، سرطان یا بیماری قلبی ، قبل از انجام ماساژ با پزشك خود مشورت نمایید.

محمودی کارشناس ارشد روانشناسی / ماهنامه کودک همراه با اضافات

تنظیم برای تبیان:کهتری

در این زمینه پیشنهاد می کنیم کتاب " كودكان بیش فعال" نوشته  دكتر كتایون خوشابی فوق تخصص روانپزشكی كودكان و نوجوانان  را در کتابخانه تبیان مطالعه نمایید. همچنین مقاله " درمان بیش‌فعالی كودكان " را بخش مطالب روزانه مورد استفاده قرار دهید.

مقالات مرتبط

كودكان بیش فعال

کودک شما از چه نوع است؟

کودکان علاقمند به ارتفاع

تمرکز نداشته ی این کودکان

غذاهایی كه بچه ها را آرام می‌كنند

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.