تبیان، دستیار زندگی
مسیر دسترسی تنكابن به خرم آباد پس از عیور از قلعه گردن به سمت جنوب امتداد یافته و دو راهی لتاك در جانب شرقی وارد یك جاده خاكی می شود كه به طرف منطقه زیبای سه هزار ادامه پیدا می كند دره سه هزار منطقه ای بكر...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جاذبه های دیدنی تنکابن

پارك ملی خشكه داران

دركیلومتر 30 محور تنكابن به چالوس  بعد از شهر عباس آباد و قبل از سلمانشهر دركنار جاده واقع شده و تنها 120 متر با دریا فاصله دارد. این منطقه حفاظت شده به عنوان تنها جنگل جلگه ای و بكر و از آخرین بازمانده های اكوسیستم های جنگلی جلگه ای شمال ایران با مساحت تقریبی 2600000 مترمربع مساحت بشمارمی رود.

پارک ملی خشکه داران

انواع مختلف گونه های جانوری و گیاهی مانند توسكا از نوع كرك كه در ایران رو به انقراض است سه قلو انجیلی،‌ انار، ممرز، بلوط،‌ لیلكی یا كرات خرمندی،‌ لرگ،‌ ملج،‌ انوع مهم شمشاد،‌ ازگیل جنكلی و یاس وحشی می باشد گونه های متنوع و فراوان جانوری نیز از قدیم در قدیم در آن می زیستند و درحال حاضر زیستگاه حیوانات وحشی نظیر شغال،‌ گرگ،‌ خوك،‌ گربه وحشی و پرندگانی مثل حواصیل خاكستری،‌ قره،‌ غاز، مرغابیها،‌ دارغاز باكلان،‌ اگوت بزرگ و كوچك می باشد.

خشكه داران با شرایط مذكور و برخورداری از ساحل زیبای دریای خزر و مجاورت با شهرهای توریستی و امكانات اقامتی و پذیرایی از جمله بهترین مناطق برای اجرای تور می باشد درحاشیه این منطقه نیز یك موزه تاریخی طبیعی ایجاد شده كه مجموعه تاكسیدرمی از حیوانات وحش شمال ایران را به نمایش گذارده و همواره مورد استقبال محققان و دانش پژوهان است با هماهنگی اداره محیط زیست می توان از این جاذبه بازدید كرد.

دشت دریاسر

جاده آسفالته دو هزار از سه راهی خرم آباد و قبل از پل چشمه كیله آغاز و با عبور از شهر خرم آباد و دو راهی لتاك و پارك چالدره با طی مسافت 40 كیلومتر به كلیثم می رسد از این نقطه در شرق جاده ها  به  صورت پیاده در حدود 5/1 ساعت در مسیر صعود به قله سیالان دشت زیبای دریا سر وجود دارد.  این منطقه 200000 متر مربع مساحت دارد، ارتفاع دشت از این صحرا 1800 متر بوده و به این خاطر در تابستان دارای آب و هوای بسیار مطبوعی است. وجود كوه های زیبای هر تنگ لات خان بن، سیاه كل و كل تلا، كوههای پوشیده از گیاهان، چشمه ها و رودهای پر آب دریاسر را بعنوان یكی از جاذبه های منحصر بفرد كشور معرفی می كند.

دشت دریاسر

منطقه ییلاقی سه هزار

مسیر دسترسی تنكابن به خرم آباد پس از عبور از قلعه گردن به سمت جنوب امتداد یافته و دو راهی لتاك در جانب شرقی وارد یك جاده خاكی می شود كه به طرف منطقه زیبای سه هزار ادامه پیدا می كند دره سه هزار منطقه ای بكر، زیبا با چشم اندازهای بدیع، ‌چمنزارها، ‌جنگلهای مرتفع و جلگه ای، رودخانه پر آب سه هزار یك مانده است آب و هوای مطبوع به همراه آبشار  و چشمه های آب گوارا و آرامش رویایی این منطقه برای گروههای توریستی مشتاق آرامش و طبیعت كاملاً ایده‌آل است.

پس از طی كردن مسافتی د رحدود 35 كیلومتر با وسیله نقلیه در صورت 30 كیلومتر پیاده روی در دو كیلومتری شمال شرق روستای میان رود در غرب رودخانه پرور آب معدنی شلف قرار دارد كه مواد قلیایی، ‌نمكی، آهكی، فسفر،‌ اكسید آهن،‌ سیلیس،‌ پتاس، آلومین، كلر،‌ سود،‌ كربنات،‌ منیزیم و اسید سولفوریك تشكیل شده و با دارا بودن خواص طبی فراوان برای درمان بیماریهای مختلف،‌ نظیر امراض كلیوی سوء هاضمه و نقرس، امراض جلدی و درد روماتیسم مفید است این آب معدنی به همراه مناظر زیبای طبیعی اطراف مورد علاقه ورزشكاران و طبیعت گردان می باشد.

منطقه ییلاقی سه هزار

غار دانیال

این غار زیبا در ارتفاعات مشرف به سلمانشهر قرار دارد سلمانشهر در 30 كیلومتری شرق تنكابن در مسیر ارتباطی كناره چالوس به تنكابن قرار دارد این شهر در ساحل زیبای خزر واقع شده و مسیر دسترسی به غار دانیال از وسط شهر و از خیابان میانی شهر و محور ارتباطی در محل میدان مركزی شهر جدا و وارد خیابان دری گوشه می شود این خیابان در ادامه از شهر خارج و به طرف جنوب و دامنه های زیبای البرز ادامه پیدا می كند و در خاتمه به روستای چاری می رسد و از وسط رود چاری گذشته و پایان می یابد كل فاصله تنكابن تا آخر روستای چاری 4 كیلومتر بوده و ازمحل با پای پیاده به 1 ساعت زمان لازم است تا با عبور از ارتفاعات به دهانه غار رسید .

غار دانیال

داخل غار بسیار سرد بوده و آب گوارا و سردی هم در داخل آن جاری است مواد آهكی چكیده از سقف غار منظره زیبایی دارد پهنای غار از 2 الی 5 متر متغیر است و طول آن نامعلوم است و به گفته بومیان به 6000 مترمی رسد شباهت زیادی بین این غار و غار علیصدر وجود دارد این محل برای اجرای تور برای هر گروه سنی جالب و دلپذیر است.

پارك جنگلی چالدره

در 18 كیلومتری مسیر تنكابن به دو هزار و دركنار جاده قرار دارد و مسیر آسفالت بوده و پارك زیبای چالدره با 94 هكتار مساحت در میان دلتای دو رود سه هزار و دو هزار و محل اتصال آنها قرار دارد این پارك با پل پاركینگ ،‌سرویسهای بهداشتی،‌اب و برق ،آلاچیق از امكانات پارك چالدره می باشند طرحهایی برای توسعه این پارك در دست اجرا است.

پارک جنگلی چالدره

آبشار فرهاد جوی

جاده آسفالته دو هزار و سه هزار كه از تنكابن آغاز می شود پس از عبور از خرم آباد به مساحت 2 كیلومتر به منطقه قلعه گردن می رسد كه منظره جالبی را در دامنه ارتفاعات كوتاه و جنگلی از جلگه و دریای تنكابن به نمایش می گذارد. این محل با تنكابن 8 كیلومتر فاصله دارد در كنار جاده از تونل انحرافی و تاریكی قلعه تنكا كه آب و لمرود را به رود سه هزار ملحق می كند آبشاری ایجاد شده كه ده متر ارتفاع دارد و تا 50 متر قابل افزایش است در جمع محیطی زیبا برای اتراق مسافران بوجود آمده است.

آب گرم معدنی فلك ده

این مكان بكر در لیر سر قرار دارد ، مسیر آن از سه راهی خرم آباد در داخل شهر تنكابن و قبل از پل چشمه كیله آغاز و پس از عبور از شهر خرم آباد به دو راهی لتاك می رسد ، از این محل پس از عبور از پل به فاصله اندك دو راهی سه هزار و لیر سر وجود دارد كه از این محل جاده بصورت خاكی ادامه پیدا می كند كل فاصله تنكابن تا روستای سنتی فلكده 33 كیلو متر است . آب گرم با درجه حرارت متوسط در كنار رودخانه لیرسر و یك چشمه آب سرد به همراه جنگلهای انبوه و كوههای پوشیده از درخت برای اجرای تور و گروههای مختلف توریستی بسیار جالب است.

منبع: تبیان مازندران

تهیه و تنظیم: زهره حضرتی


برای شرکت در بحث های  انجمن تبیان شمال ،اینجا را کلیک کنید.