تبیان، دستیار زندگی
ماجرای کشته شدن 8 کوهنور و اسکی باز در محور شمشک - دیزین از جایی آغاز می شود .........
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تلخ ترین حادثه ورزشی سا ل 88

بهمن پر حادثه برای ورزش

بهمن پر حادثه برای ورزش

ماجرای غم انگیز کشته شدن 8 کوهنورد و اسکی باز در محور شمشک – دیزین، از جایی آغاز می شود که تیم 30 نفره گروه کوهنوردی دماوند به سرپرستی فرشاد خلیلی، ساعت 7 و نیم صبح روز پنج شنبه 15 بهمن ماه برای برگزاری کلاس آموزشی یخ و برف راهی دیزین می شوند. به گفته بازماندگان حادثه، این تیم برای برگزاری یک کلاس 2 روزه به این منطقه عزیمت کرده بود، آن ها به دلیل بدی شرایط جوی و به تشخیص سرپرست تیم، در ساعت یک بعدازظهر همان روز تصمیم می گیرند به تهران بازگردند. به دلیل مسدود بودن جاده و ریزش برف شدید، با پای پیاده به سمت پایین حرکت می کنند، در حالی که پشت سر آن ها تیم های مختلف اسکی در طول جاده در حال حرکت اند.

ساعت 3 و نیم بعدازظهر تیم به منطقه شمشک می رسند. جایی که ماین های راهسازی مشغول پاک کردن جاده بودند. وقتی از کنار خودروهای متوقف شده در پشت لودر عبور می کنند، ناگهان بهمن سنگینی 4 نفر آخر تیم را به کام خود می کشد: «بهمن ثروت، حسن بیرجندی، نادیا نجفی و مجید شهپری».

در این هنگام یکی از اسکی بازان به نام سعید طاهری به همراه فرشاد خلیلی سرپرست تیم و دیگر اعضای حاضر در منطقه، به کمک بهمن زدگان می شتابد و 3 نفر را از زیر بهمن نجات می دهند، در حالی که نادیا نجفی هم چنان در زیر بهمن مدفون است. به گفته حاضران در منطقه، خطر سقوط بهمن آن قدر جدی بود که مردم حاضر در صحنه خود را از محل حادثه دور نگهداشته بودند. 5 دقیقه از زمان ریزش بهمن اول نمی گذرد که ناگهان بهمن دیگری با شدت زیاد از شیب کوه به سمت پایین فرود می آید و افرادی را که در حال نجات نادیا نجفی بودند، مدفون می کند. پیمان ثروت نجات یافته بهمن اول و کمک مربی این تیم، دیگر افراد را از محل حادثه دور نگه می دارد و تنها به 4 نفر با تجربه اجازه می دهد به جست و جو ادامه بدهند.

حادثه در کوهنوردی

در این شرایط بهمن سوم هم سقوط می کند بعد از چند دقیقه 44 امدادگر و به همراه سگ های زنده یاب و تجهیزات کامل امداد و نجات از راه می رسند و مینا رسولی، فرشته برزا، عباس شفاهی، علی غضنفری، مژگان سلطانی، عاطفه عمویی، محبوبه پازوکی، محمدرضا پیراسته، سارا عبدالمحمدی، سارا نجفی، حسین حیدری مقدم، مرتضی چراغعلی، حسن بیدرفته، صادق سجادی، پرویز شجاعی، شاهرخ ساسان، پیمان ثروت، معصومه رجبی، مینا دهقانی، فرشید ابوالفضل زاده، الهام احمدی، سید جواد درخشان (که به دلیل شکستگی کمر در بیمارستان بستری شد)؛ ساسان رسامی، احسان رحیمی، مرتضی حسینی، میلاد تیموری، رضا فلاحیان، کامیلا ارشدی، شوان فلاحیان کیوان طایفه حاجیلو، بهناز وطن پور، سعید معینی، مروت محمدیان، امیرحسین مرتضوی، حسین هدایت، امیر سلطانیان، اشکان ابرنژاد، گلنوش اخوان، محمدعلی حسن زاده، محمد فتحی، الناز حنیفی، سارا حنیفی، امیر پورنعمت و رویا روزبهانی را از زیر بهمن نجات می دهند. ولی در نهایت 8 نفر از این گروه جان خود را از دست می دهند.

مهدی خراسانی کوهنورد دیگری بود که هنوز هیچکس مسئولیت حادثه منجر به فوت او را نپذیرفته است. سرهنگ محسن مهرایی، رییس پلیس ترافیک شهری راهور می گوید: پلیس در هنگام بارش برف این جاده را مسدود کرده بود و پیمانکاران پیست هم از تردد ورزشکاران به سمت پیست جلوگیری کردند، اما یک تیم کوهنوردی متشکل از 8 کوهنورد پس از این که از حرکت خودروهایشان جلوگیری شد، بدون توجه به تذکرات مأموران حاضر، پای پیاده به راه خود ادامه دادند که در ادامه گرفتار بهمن شدند.

نادیا نجفی، اولین نفری بود که دچار بهمن زدگی شد و تلاش بی وقفه همنوردانش برای نجات جان او به نتیجه نرسید. نادیا کوهنوردی را به تازگی آغاز کرده و آشنایی چندانی با شرایط کوهنوردی در زمستان نداشت. متاسفانه به دلیل گذشت زمان طولانی از حادثه، چند روز بعد پیکر او به همراه سایر افراد گرفتار بهمن یافت شد. تمامی آنان جان خود را از دست داده بودند .

نجات یافتگان بهمن در انتظار انتقال به مکانی گرم به سر می بردند. به گفته مسئول تربیت بدنی آسارای کرج، تلاش ها برای نجات جان بهمن زدگان تا ساعت یک و 30 دقیقه بامداد روز جمعه ادامه داشت که در نتیجه آن 49 نفر، از جمله 3 تبعه خارجی اسکی باز نجات پیدا کردند. روز اول تنها اجساد فرشاد خلیلی و مجید شهپری شناسایی و تحویل مقامات ذی ربط شد و یک نفر هم با هویت سیدجواد درخشان به دلیل شکستگی کمر در بیمارستان شهید مدنی کرج بستری شد.

تنظیم برای تبیان: رضا سیگاری   برگرفته از مجله تماشاگر